P2P pôžičky sú prakticky neoddeliteľnou súčasťou dejín ľudskej civilizácie. Požičiavanie bolo úplne bežné od počiatku sveta, pričom stálo aj za vznikom moderných bánk. Postupom času sa však banky stále ukazovali ako menej výhodné pre bežných ľudí, ktorí chceli získať kapitál na svoje sny. S príchodom fintechov, rozšírením internetu a slobodného podnikania sa preto rozšíril pojem „peer to peer”, alebo inak povedané P2P pôžičky. Ide o klasický spôsob požičiavania si medzi ľuďmi.
Čo sa dozviete v článku?
Pôžičky a ich história
Požičiavanie je omnoho staršie ako investovanie. Je to hlavne z dôvodu, že požičiavanie stálo za rozvojom súčasného sveta, ktorý žije viac menej permanentne na dlh. Samozrejme, samotné požičiavanie je jednou z najlepších investícií, ak vám dlžník financie vráti.
Požičiavanie a čaro úročenia požičaných prostriedkov stálo aj za vznikom samotného bankového systému. Najprepracovanejší systém pôžičiek fungoval v talianskych stredovekých mestách a vykonávali ho peňazomenci. Už vtedy existoval akýsi systém peer to peer pôžičiek. Peer to peer ale v pravom zmysle neznamená len pôžičkový systém, ide o opis metódy zdieľania medzi používateľmi. V prípade pôžičiek hlavne medzi tými, ktorí peniaze majú a tými, ktorí si chcú požičať.
Prvými oficiálnymi prevádzkovateľmi P2P pôžičiek boli práve peńazomenci. Títo bankári si svoj obchod rozložili proste na lavici. Táto lavica sa po taliansky nazýva banca, čo je slovo, ktoré pochádza zo starého germánskeho bankiz – lavica. Samotné slovo banka je preto odvodené od talianskej lavice na požičiavanie peňazí.
Samotné banky dlho profitovali z pôžičiek. Vysoké úrokové sadzby a stále prísnejšie podmienky však utvorili dieru na trhu, aby fintech platformy prišli s možnosťou, ktorá umožňuje vzájomné požičiavanie medzi ľuďmi, tak ako to bolo kedysi.
Prvé P2P pôžičky
Na rozdiel od histórie samotných pôžičiek, história kolektívneho požičiavania alebo peer to peer (P2P) systému nesiaha extra do do minulosti. Prvou platformou, ktorá spojila dlžníkov s investormi bola v roku 2005 anglická Zopa. Postupne vznikali ďalšie spoločnosti a systém kolektívneho požičiavania sa rozšíril prakticky do celého sveta. Nie je ale veľa spoločností, ktoré majú za sebou krízové roky. Mnohé totiž vznikli až po období, keď odznela recesia z roku 2008. Podobne to bolo aj na Slovensku, kde sa prvé kolektívne požičiavanie rozbehlo naplno v roku 2012.
Aktuálna situácia s pandémiou COVID-19 postavila kolektívne pôžičky do novej situácie. Na jednej strane rastie dopyt po úveroch, no investori sú v požičiavaní opatrnejší. Banky sprísnili pravidlá a P2P pôžičky rastú, pretože trh je o niečo viac liberálny. Požičiava aj ľuďom, ktorým by už banka nepožičala.
Na druhej strane, aj P2P dbá na bezpečnosť. Žiadateľov overuje a obvykle presne viete, do akej pôžičky investujete. Zväčša sa overuje, či má žiadateľ aj iné úvery, aký má príjem, či ručí nehnuteľnosťou, a podobne.
V P2P systéme je niekoľko desiatok až stoviek pôžičiek, do ktorých môžete investovať, pričom si takýmto spôsobom rozložíte riziko.
Pre lepšie pochopenie, nepožičiate kamarátovi 1000 eur, o ktorého schopnosti splácať nič neviete, ale požičiate napríklad 10 ľuďom po sto eur, o ktorých máte viac informácií a v prípade nesplácania bude vaše prostriedky vymáhať samotná P2P platforma.
P2P pôžičky zmenili trh
Tento typ pôžičiek sa pomaly, ale isto, stáva fenoménom nielen v zahraničí, ale aj u nás. Doteraz boli hlavnými poskytovateľmi úverových produktov banky a nebankové finančné spoločnosti. S príchodom P2P pôžičiek sa to značne mení, pretože na miesto finančných inštitúcií nastupujú obyčajní ľudia, ktorí sú ochotní požičiavať peniaze ľuďom, ktorí ich práve potrebujú.
Dlžníkov a investorov na jednom mieste prepája prostredník v podobe online webového projektu, ktorý zaistí registráciu všetkých záujemcov a investorov, zverejnenie žiadostí, spôsob sprostredkovanie a všetko, čo s vybavením pôžičky súvisí.
Pôžičky P2P môže využiť ktokoľvek a na čokoľvek bez ohľadu na úverovú minulosť. O pôžičku si môže požiadať ktokoľvek prostredníctvom žiadosti v podobe príbehu, ktorý obvykle zverejní na webových stránkach. Na základe toho sa investori zložia a spoločne ponúknu pôžičku. Čo je teda na P2P pôžičkách najlepšie? Znateľne nižšia úroková sadzba, vďaka ktorej je táto „ľudová“ pôžička výhodnejšia.
Vedeli ste, že…
… popularitu peer to peer pôžičiek potvrdzujú napríklad analytici investičnej banky Morgan Stanley? Podľa nich tieto úvery patria medzi najrýchlejšie rastúce nové finančné technológie a od roku 2014 rastú dokonca o 42 % ročne.
Výhody na oboch stranách
Dôvody, pre ktoré sa P2P pôžičky veľmi rýchlo etablovali, je efektivita. K pôžičke sa žiadateľ dostane relatívne rýchlo a často za výhodnejšiu úrokovú sadzbu, ako v banke. Niektoré platformy umožňujú niekedy aj aukciu pôžičiek. Znamená to, že lepšie zabezpečenému človeku môžu investori dávať nižšiu sadzbu, ako tomu, ktorý nemá napríklad ručenie.
Investori zároveň dosahujú vyššie zhodnotenie svojich finančných prostriedkov, ako na bežných štandardných bankových produktoch a dokonca aj v akciových fondoch. Avšak za predpokladu, ak sú pripravení aj na situácie, že niektorí z dlžníkov pôžičku nemusí splatiť. Hoci sa dlžoby vymáhajú štandardnou cestou, isté môžu skončiť nevymožiteľné.
Na investovanie do P2P pôžičiek potrebujete iba tri veci:
- založiť si účet na P2P platforme, čo je dnes možné aj na diaľku do pár minút,
- poslať hotovosť,
- vybrať si pôžičky a investovať.
Overovanie bez starostí
P2P je bezpečná platforma, v ktorej je sprostredkovateľ systému mimo procesu. Obvykle si berie len percentá zo zisku, alebo zo splatených pôžičiek. Znamená to, že aj v prípade krachu platformy dlžníci dlžia priamo investorovi a sú povinný splátky dosplácať.
P2P platforma zároveň preberá zodpovednosť za vymáhanie pôžičky, overenie dlžníkov a rovnako často aj za odkup nesplatených pôžičiek. V tomto sa platformy líšia. Niektoré využívajú garančný fond, z ktorého vracajú nesplatené pôžičky v istom percente prípadov, vymáhajú pôžičky, alebo sa delia s investormi o sankčné poplatky. Ak teda dlžník mešká s platbou, môže to byť nakoniec pre investora výhodou, pretože dostane viac.
Pokiaľ pôžičku sprostredkovateľský portál vyhodnotí ako príliš rizikovú, dopyt sa k investorom nedostane, alebo dostane, ale s podstatne vyššou úrokovou sadzbou. Výsledný úrok sa teda môže pohybovať aj vo výške desiatok percent. Avšak tieto sadzby bývajú zvyčajne rezervované pre vysoko rizikových žiadateľov, ktorí by inde mali so získaním úveru problém.
Prečo P2P pôžička?
Peniaze si medzi sebou ľudia požičiavali odpradávna. Nevýhodou je, že ak niekto potrebuje požičať sto tisíc, kamaráti alebo rodina nemusia toľko financií mať. Na druhej strane, ak vy máte peniaze, ktoré by ste radi za slušný úrok požičali, nechcete ich požičať len tak niekomu cudziemu. V P2P platforme sa však na pôžičku môžu zložiť pokojne stovky ľudí.
Zároveň dostanete základné informácie o žiadateľovi o pôžičku a v prípade problémov so splácaním ich za vás bude riešiť spoločnosť poskytujúca peer-to-peer pôžičky. Obrovskou výhodou investovania do P2P pôžičiek je tiež fakt, že celý proces ide vyriešiť online a zaberie vám zhruba 10 minút. Iba sa zaregistrujete, prejdete overovacím procesom, pošlete si peniaze a môžete začať investovať.
Základom je osloviť investorov
Na P2P platforme nie je ale zaručené, že žiadateľ o pôžičku aj pôžičku dostane. Aj keď sprostredkovateľský portál vašu žiadosť schváli, nemáte vždy vyhraté. Vtedy sa ponuka ešte len dostáva k investorom. Je len na nich, či a koľko vám požičajú.
Postupy jednotlivých sprostredkovateľov sa pritom líšia. Niekde sa napríklad čaká, či sa na požiadavku zloží dostatok investorov a aké vám ponúknu podmienky. Podľa toho môžete ich ponuku prijať alebo odmietnuť.
Keď sa vám nepodarí takto získať celú sumu, o ktorú žiadate, úver nezískate. Iné platformy umožňujú uzatvoriť pôžičku aj na časť vyzbieranej sumy, alebo požiadať o ďalšiu pôžičku na dofinacovanie a podobne. Je preto vhodné oboznámiť sa s podmienkami požičiavania aj investovania dopredu.
P2P pôžičky sú totiž špecifický segment, ktorý existuje na okraji regulovaného systému bankových a nebankových úverov. Veriteľ aj dlžník konajú výlučne na vlastnú zodpovednosť. Keďže sprostredkovateľ platformy nie je pod dohľadom centrálnej banky a nezverejňuje model posudzovania rizika, investor netuší, do akej miery je posudzovanie rizikovosti žiadateľov relevantné. S tým je potrebné počítať.
Zodpovednosť je v tomto prípade prenesená priamo na investorov, ktorí si musia z dostupných zverejnených informácií urobiť obraz o žiadateľovi.
P2P a kríza covid-19
Príchodom krízy covid-19 všetci investori začínajú investície zvažovať omnoho precíznejšie, čo sa prejavilo okamžite aj na P2P pôžičkách.
Celkovo možno povedať, že súčasná kríza sa dotkla znížením denne preinvestovaných peňazí na portáloch. Prepad spoločnosti odhadli na úrovni približne 30 %. Avšak nebol tak dramatický, ako sa obávali. Pokles dosiahol vrchol v prvej polovici apríla a od vtedy sa správanie užívateľov postupne vracia do predkrízového stavu.
Vedeli ste, že…
… investori začali byť opatrnejší a kalkulovali s tým, že sa zvýši počet rizikových pôžičiek? Avšak, ako sa kríza stabilizovala, ľudia vnímajú, že nie je taká hlboká, ako sa pôvodne mnohí báli, preto sa vracajú a postupne opäť zvyšujú svoje investície.
Klienti si chcú požičiavať viac
Na jednej strane sa v segmente síce znížil objem preinvestovaných peňazí, no zhoršenie finančnej situácie ľudí sa okamžite premietlo do rastu záujmu o úvery. Záujem o pôžičky zo strany žiadateľov prirodzene stúpol.
P2P pôžičky aj dnes čerpajú ľudia, ktorí sa v banke z rôznych dôvodov nevedia dostať k spotrebnému úveru. Avšak problémom nemusí byť vždy nízky príjem, ale napríklad príjmy, ktoré sa ťažko dokladujú. Je možné, že dnes po P2P pôžičkách siahajú viac napríklad živnostníci či podnikatelia z jednoosobových eseročiek, ktorým banky radikálne znížili akceptovaný príjem.
Banky totiž od minulého roka sprísnili podmienky. Kým bežne sa ako príjem akceptovalo 50 percent obratu prerátaného na mesiac, po novom je to len desať percent.
Pre takýchto ľudí, prípadne pre človeka so záujmom o spotrebný úver, ktorý neuspel v banke, je P2P pôžička aj za súčasných podmienok schodná cesta, ako sa dostať k financiám.
Investovanie do P2P pôžičiek predstavuje určité vyššie riziko. Avšak v tomto prípade platí, že riziko prináša aj vyšší zisk. V súčasnej situácii aj P2P spoločnosti zvýšili úroky na úveroch, čo praje hlavne investorom.
Mnohé P2P spoločnosti pristúpili k zvýšeniu úrokových sadzieb pre nové pôžičky. Urobili tak najmä z dvoch dôvodov:
- chceli zvýšiť rizikový vankúš pre prípad, že by sa situácia zhoršila,
- chceli urobiť kolektívne pôžičky ešte atraktívnejším investičným produktom pre investorov.
V prospech veriteľov v P2P systéme hovorí fakt, že ich investícia sa vždy rozdeľuje medzi niekoľko pôžičiek, čím klesá riziko straty. Investovať už možno od pár desiatok eur na jednu pôžičku.
Nezabudnite na problém likvidity
Pri investovaní do pôžičiek musíte počítať s tým, že nejde práve o najlikvidnejšie investovanie. Ak niekomu požičiate financie na rok, dva, tri, alebo aj päť, nemôžete chcieť, aby vám pôžičku splatil okamžite. P2P platformy v takýchto prípadoch umožňujú dve veci:
- odpredaj pôžičky inému investorovi,
- odkúpia pôžičku, ale radikálne skrešú úrok, prípadne nemusia vrátiť ani celú istinu.
Počítajte preto s tým, že peniaze získate až v riadnej dobe splatnosti. Na druhej strane, každý mesiac dostanete pravidelnú splátku, ktorú si môžete vybrať, alebo investovať, prípadne ju mať ako pasívny príjem.
Ako si rozložiť portfólio pri P2P pôžičkách?
Ak už niekto investuje do P2P, mal by dbať na rozloženie svojej investície do čo najväčšieho počtu úverov v snahe čo najviac znížiť riziko. Rozhodne by ľudia nemali investovať peniaze z finančnej rezervy, čo sú výdavky na 3 – 6 bežných mesiacov. Ak už sa rozhodnú investovať do P2P pôžičiek, ideálne je využiť financie, ktoré im pri možnej strate nebudú chýbať.
Vhodné je preto sa o dlžníkovi dozvedieť čo najviac, pozrieť si jeho ostatné záväzky, prípadne využiť aj systém spätného odkúpenia nesplácaných pôžičiek.
Do P2P pôžičiek sa odporúča investovať 10 – 20 % z portfólia. Ide totiž o vyššie úročenú záležitosť, ale financie nemusíte mať vždy dostupné na počkanie, pričom môže prísť aj k zlyhaniu úverov. Diverzifikácia je preto určite potrebná.
Aké zhodnotenie ste schopní dosiahnuť?
Vyššie zhodnotenie dosť závisí na tom, aké riziko ste ochotní podstúpiť. Ak budete investovať do rizikovejších pôžičiek s nižším ratingom, môžete dosiahnuť lepšie výsledky. Taktiež sa ale musíte pripraviť na oneskorené splátky a nie celkom výnimočne aj o stratu z dôvodu neschopnosti dlžníka splácať.
Rozpätie možného zhodnotenia je preto veľmi široké a pohybuje sa zhruba od 3 % v prípade investovania do najlepších ratingov až po 20 %, na ktoré dosiahnete len pri investíciách do najrizikovejších dlžníkov. Netreba pripomínať, že v takomto prípade je veľmi dôležité rozkladať investície medzi veľký počet žiadateľov a prípadne spraviť mix lepších a horších pôžičiek.
V prípade nesplatenia jednej pôžičky vám môžu ostatné pôžičky zarobiť a stále tak máte lepšie zhodnotenie, ako napríklad na bežnom účte. Pri investícii veľkej sumy len do niekoľkých málo pôžičiek, išlo by skôr o tipovanie a gambling, ako o reálne investovanie.