Pri investovaní máte dnes voľnú ruku. Niektorí si vyberajú akcie, iní dlhopisy. Kým akcie sa spájajú s vyšším rizikom, dlhopisy sú na tom presne naopak, nehovoriac o ďalších výhodách, ktoré sa s nimi spájajú. Ako fungujú a prečo by ste do nich mali investovať?
Čo sa dozviete v článku?
Čo sú dlhopisy?
Dlhopisy sú dlhovými cennými papiermi. Ide o záväzok, kedy sa emitent, čiže dlžník, zaväzuje, že vyplatí veriteľovi dohodnutú sumu, spravidla aj s úrokmi.
V praxi to vyzerá tak, že investor kúpi dlhopis v hodnote 5000 eur. Tento dlhopis má napríklad 5 % úrok a 10 ročnú splatnosť. Spoločnosť od vás získa 5000 eur, ktoré môže použiť. Vy ako investor počas nasledujúcich desiatich rokov zarobíte každý rok 5% zo sumy 5000 eur. Po desiatich rokoch bude Váš výnos 2500 €.
Dlhopisy majú určitú dobu splatnosti. Po jej uplynutí sa musí vyplatiť investorovi nominálna hodnota. V našom príklade to je suma 5000 eur splatná po 10 rokoch.
S dlhopismi, rovnako ako s akciami, sa dá obchodovať na burze. Dokonca, sú ešte obľúbenejšie ako akcie, pretože sú menej rizikové. Pri dlhopisoch môžete získať kapitálový a úrokový výnos. Investori sa spravidla orientujú na úrokový výnos, pretože ceny bývajú stabilnejšie.
Dlhopisy patria spolu s akciami k dôležitým investičným nástrojom. Investovať do nich môžu profesionáli a odborníci, no tiež začiatočníci, ktorí tak robia prvýkrát.
Hoci sa môže zdať, že dlhopisy a akcie sú podobné, existuje medzi nimi množstvo rozdielov. Po kúpe akcií sa stávate akcionárom v danej spoločnosti. Inak povedané, máte určité práva akcionára a podieľate sa na zisku.
Keď však máte v nejakej spoločnosti dlhopis, ste veriteľom, nie akcionárom. Znamená to, že vaše postavenie je úplne iné. V praxi to funguje tak, že kúpou dlhopisu poskytnete spoločnosti finančné prostriedky, ktorá je následne voči vám dlžníkom. Peniaze vám musí vrátiť, a to aj s úrokmi.
Splatnosť dlhopisov je rôzna, spravidla od 2 do 30 rokov. Keď sa toto obdobie skončí, dlžník, čiže spoločnosť, musí investorovi vyplatiť nominálnu hodnotu. Deň, kedy sa tak stane, sa nazýva deň splatnosti, maturita.
Rada odborníka
Dlžník, čiže spoločnosť, vám musí na základe dlhopisu pravidelne vyplácať určitú finančnú čiastku. Tieto pravidelné platby sa nazývajú kupóny. Ich výška sa vopred dohodne, a to po splatnosti dlhopisu.
Typy dlhopisov
Dlhopis nie je len jeden. Existuje rovno niekoľko typov. Deliť sa môžu podľa viacerých skupín. Spravidla sa stretnete s tromi:
- podľa času
- krátkodobé dlhopisy – splatnosť 0 – 1 rok
- strednodobé dlhopisy – splatnosť 1 – 5 rokov
- dlhodobé dlhopisy – splatnosť nad 5 rokov
- podľa emitenta
- štátne dlhopisy
- komunálne dlhopisy
- podnikové dlhopisy
- zamestnanecké dlhopisy
- podľa vyplácaného kupónu
- fixný kupón
- premenlivý kupón
- nulový kupón
- indexované dlhopisy
- večný dlhopis
Podľa emitenta
Štátne dlhopisy
Ide o cenné papiere vydávané vládou. Využívajú sa vtedy, keď chýbajú určité financie v štátnom rozpočte. Štát má na trhu významné postavenie. Jeho dlhopisy patria k veľmi obľúbeným. Ich výhodou je nižšie riziko a istota návratnosti. Na druhej strane, nie sú tak príťažlivé ako iné. Dôvodom je ich nominálna hodnota, ktorá nie je príliš vysoká.
Komunálne dlhopisy
Vydávajú ich obce alebo banky. Financie z nich sa využívajú na zlepšenie infraštruktúry daného miesta. Sú podobné ako štátne dlhopisy. Majú nižšie riziko a vyššiu istotu návratnosti. Spája sa s nimi však aj nie príliš vysoká nominálna hodnota.
Štátne a komunálne dlhopisy sú väčšinou poskytované väčším klientom, ako napríklad poisťovne.
Podnikové dlhopisy
Podnikové dlhopisy sú vydávané podnikom. Určené sú najmä pre zamestnancov, no tiež pre širokú verejnosť. Spája sa s nimi vyššie riziko investovania a vyššia nominálna hodnota. Je preto dôležité dávať si pozor na to, kam svoje peniaze dáte.
Zamestnanecké dlhopisy
Tento typ dlhopisov je pre zamestnancov určitej spoločnosti. Využíva sa však menej. V praxi funguje tak, že po ukončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok na ich predaj. Práva z týchto dlhopisov sa dedia.
Podľa vyplácaného kupónu
Fixný kupón
Kupónová sadzba je fixná, čiže rovnaká počas celej životnosti dlhopisu. Nemôže sa po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch zmeniť.
Premenlivý kupón
Premenlivý kupón je presným opakom fixného. Počas životnosti dlhopisu sa pravidelne mení, napríklad každé 2 mesiace. Výška kupónovej sadzby sa odvíja od referenčnej úrokovej sadzby.
Nulový kupón
Počas životnosti dlhopisu sa nevypláca žiadny kupón. Následne, na konci splatnosti je investorovi vyplatená celá hodnota, ktorá je často výhodná a vysoká. Najväčšou motiváciou pre nákup je pomerne nízka cena dlhopisu. Kúpiť ho môžete pod jeho nominálnou hodnotou.
Plus, rozdiel medzi cenou zaplatenou pri nákupe a nominálnou hodnotou nemusíte zdaniť.
Vedeli ste, že …
… nulový kupón sa nazýva aj Zero Bond? Pri investovaní, a to najmä na zahraničných trhoch, sa vám táto informácia môže zísť.
Indexované dlhopisy
Sadzba kupónu sa odvíja od rôznych indexov. Upravuje sa podľa inflácie, vďaka čomu vás pred ňou aj chráni.
Večný dlhopis
Večný dlhopis nemá dobu splatnosti. Úroky z neho sa vyplácajú až do smrti investora. Dokonca, niektoré sa dedia.
Ako fungujú dlhopisy?
Dlhopisy fungujú pomerne jednoducho. Základom je dlhopisový trh, ktorý je omnoho väčší, ako trh s akciami. Nachádzajú sa na ňom veľkí investori, ako spoločnosti, poisťovne či banky.
Väčší investori sa spravidla zaujímajú o štátne a iné drahé dlhopisy, ktoré si jednotlivec nemôže dovoliť. Na dlhopisovom trhu však nájdete aj veľa možností pre seba.
Po prezeraní jednotlivých dlhopisov môžete vidieť cenu cenného papiera aj jeho výnos. Výnos závisí od toho, aký úrok dlhopis má a kedy ho investor kúpil.
Zaujímavosťou je, že trh s dlhopismi nie je tak aktívny, ako s akciami. Pre investorov sú cenné papiere bezpečná investícia v ťažkých časoch. Niektorí ich berú za tak bezpečné ako zlato. Na rozdiel od zlata však pri dlhopisoch získavate ešte výnos vo forme kupónov.
Investovanie do dlhopisov nie je náročné. Urobiť tak môže aj začiatočník. Na začiatok je dobré vybrať si svojho brokera, cez ktorého budete cenné papiere nakupovať. Následne si už len stačí vybrať a investovať.
Ak by ste nevedeli, ako na to, môžete si nechať od brokerov poradiť. Niektoré spoločnosti poskytujú určité doplnkové služby za poplatok.
Skúsení investori upravujú svoju investičnú stratégiu podľa výnosovej krivky, ktorá znázorňuje výnosy rôznych dlhopisov. Výber tej najvýhodnejšej možnosti však nie je vždy tým najlepším rozhodnutím.
Investičnú krivku sledujú totiž aj iní investori, ktorí urobia presne to, čo vy. Zvýšený záujem spôsobí, že cena dlhopisov pôjde rapídne hore a výnos zas dole. Ku koncu by ste tak nemuseli zarobiť ani polovicu toho, čo ste predpokladali.
Koľko na dlhopisoch zarobíte?
V dnešnej dobe patria dlhopisy medzi najobľúbenejšie formy investovania. Nie sú tak rizikové ako akcie a majú množstvo výhod. Koľko na nich zarobíte sa odvíja od množstva rôznych parametrov. K nim sa radí napríklad to, aký typ dlhopisu máte alebo v akej spoločnosti ste ho kúpili.
Netreba tiež zabúdať na úroky, ktorých je niekoľko:
- pevný úrok
- úrok závislý na ziskoch vydavateľa
- úrok zvyšujúci sa s rastúcou infláciou
- pohyblivý úrok.
Pevný úrok
Úrok je po celý čas rovnaký a nemení sa. Tento typ poskytuje väčšina dlhopisov. Je praktický, pretože na pravidelnej báze dostávate rovnakú sumu. Jedinou nevýhodou je to, že sa nemení ani vtedy, keď úrokové sadzby rastú. Na druhej strane, nedostanete sa do rizika, keď klesajú.
Úrok závislý na ziskoch vydavateľa
Tento typ úroku je závislý na spoločnosti, ktorá dlhopis vydala. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o podobný proces ako pri akciách. Rozdiel je však v tom, že po kúpe dlhopisu sa nestávate spoluvlastníkom spoločnosti.
Úrok zvyšujúci sa s rastúcou infláciou
Tento úrok je výhodný najmä vtedy, keď ceny rastú. Opak nastáva vtedy, keď sa znižujú.
Pohyblivý úrok
Pohyblivý úrok sa odvíja od úroku na kapitálových trhoch. Podobá sa na úrok pri bankových úveroch.
Vedeli ste, že …
… existuje aj dlhopis s názvom Junk – bond? Takéto cenné papiere vydávajú spoločnosti v zlej hospodárskej situácii. Spravidla ide o firmy, ktoré už nedokážu získať úver či iné finančné prostriedky od veľkých investorov. Junk – bond je zaujímavý vysokým zhodnotením a nízkou cenou, ktorá je hlboko pod nominálnou hodnotou. S takýmto dlhopisom sa ale spája vysoké riziko.
Sledujte rating dlhopisov
Rating dlhopisov vás informuje o tom, aké riziko cenný papier predstavuje. Do úvahy sa berie hlavne ekonomika krajiny. Krajiny s vysokým ratingom majú omnoho nižšie riziko. Naopak, krajiny s nižším ratingom, vyššie.
Ratingy vytvárajú ratingové spoločnosti. K tým najznámejším sa radia:
- Moody’s
- Standard & Poor’s
- Fitch.
Okrem investičného ratingu, označeného od AAA až po BBB-, existuje aj neinvestičný rating, ktorý sa nazýva aj špekulatívny. Ak sa v tejto kategórií nejaká krajina nachádza, znamená to, že si už nemôže požičiavať finančné prostriedky.
Riziká spojené s investovaním dlhopisov
S investovaním sa vo všeobecnosti spájajú viaceré riziká. Hoci sú dlhopisy bezpečnejšie ako akcie, musíte počítať so všetkým. Najväčší problém je vtedy, keď sa rozhodnete, že kúpite dlhopisy v menšej firme.
Pri korporátnych dlhopisoch rating neexistuje, takže neviete, do akého rizika idete. Jediné, na čo sa môžete spoľahnúť, je váš pocit, prípadne dôvera so spoločnosťou. Bohužiaľ, niekedy nestačí ani to. Spoločnosti sa nemusí podariť veľký projekt alebo jednoducho o financie príde. V takomto prípade nie je schopná svoje záväzky plniť.
Nie je to však jediná nevýhoda korporátnych dlhopisov. Ďalej sa k nim radia:
- slabá diverzifikácia
- nízka likvidita
- nízka flexibilita
Na druhej strane, ak sa všetko podarí, môžete výhodne zarobiť.
Korporátne dlhopisy nie sú jediné. Aj štátne dlhopisy majú zopár nevýhod. Hoci sa s nimi nespája vysoké riziko, výnos nie je tak príťažlivý.
Na čo si dávať pozor pri investovaní dlhopisov?
Riziko investovania do dlhopisov musíte odhadnúť sami. Keď ste však nikdy neinvestovali, je to pomerne náročné.
Najlepšie preto spravíte, keď sa zameriate na štyri základné oblasti:
- prospekt
- emitent
- ručiteľ
- účel
Vedia vám dopredu povedať, či sa investovanie oplatí a či nebude príliš rizikové.
Prospekt
Ide o materiál vydaný k dlhopisu. Sú to podrobné informácie o cennom papieri. Podľa nich môžete dopredu vyhodnotiť celú situáciu. Zistíte, aká spoločnosť dlhopis vydala a na čo je určený.
Emitent
Pred investovaním si vždy zistite, ktorá spoločnosť vám má dlhopis vyplácať. V prospekte môžete nájsť informáciu o ratingu. Prípadne si sami zistite, ako sa firme darí a či nie je zadĺžená. Sledovať by ste mali aspoň posledné 2 – 3 roky.
Ručiteľ
V mnohých prípadoch je pri dlhopisoch aj ručiteľ, ktorý zodpovedá za ich splatenie. Využívajú ho najmä nové a neznáme firmy. Keď teda nepoznáte spoločnosť, sledujte aspoň ručiteľa a to, ako sa mu darí.
Účel
Pri investovaní by vás malo zaujímať, kde a na čo sa financie použijú. Aj tento faktor vám môže dopredu napovedať, aké riziko podstúpite.
Investovať alebo neinvestovať do dlhopisov?
Investovanie do dlhopisov so sebou prináša množstvo výhod, no tiež zopár nevýhod. Keď sa rozhodnete, že to vyskúšate, myslite na úplne všetko. Riziko sa zvyšuje od toho, aké dlhopisy kúpite. Ak štátne, nemusíte sa báť takmer ničoho. Ak korporátne, svoj krok si dvakrát premyslite.
Dlhopisov sa netreba báť. Môžu vám pomôcť získať pasívny príjem. Na začiatku si nechajte poradiť od odborníkov. Následne, keď budete dlhopisový trh poznať, môžete investovať aj sami.