Keď sa rozhodnete investovať, je dobré mať prehľad o najlepších ETF fondoch. Ide o skvelú investíciu pre začiatočníkov i pokročilých. Investovanie nie je náročné. Stačí vám poznať základné informácie a jednotlivé kroky. Chceli by ste si zabezpečiť pasívny príjem a trochu privyrobiť? Tieto ETF fondy by ste mali zvážiť.
Čo sa dozviete v článku?
Čo sú ETF fondy?
Ešte predtým, ako sa rozhodnete do ETF investovať, je dobré vedieť, čo to vlastne je. ETF je skratka pre anglické slovné spojenie Exchange Traded Fund. V doslovnom preklade to znamená fondy obchodované na burze.
Tak, ako pri podielových fondoch alebo akciách, ide o cenné papiere. Dá sa s nimi obchodovať na burze. Ich fungovanie nie je príliš náročné, a to najmä vtedy, ak ste už niekedy investovali. V takýchto situáciách pochopíte všetko veľmi ľahko.
ETF fondy majú vždy nejaké podkladové aktívum. Môže ísť o komoditu, sektor alebo index. Na základe neho následne sledujú vývoj ceny. Ich hodnota sa teda mení od daného aktíva.
Hoci sa zdá, že ide o príliš komplikovanú vec, nie je potrebné sa ich báť. Dajú sa klasicky nakupovať a predávať. Vy ako investor nemusíte pri nich robiť žiadne rozdiely.
ETF fondy sa môžu zdať ako novinka, no skutočnosť je úplne iná. Prvý fond sa objavil už v roku 1990. Hoci nemá takú históriu ako iné komodity, vie sa o ňom veľa. Keď sa doň rozhodnete dať peniaze, môžete si byť istí, že neinvestujete do neznámeho.
Niektorí si ETF fondy spájajú s podielovými fondmi. Tieto dva segmenty však fungujú samostatne bez toho, aby sa nejakým spôsobom ovplyvňovali. Sú medzi nimi veľké rozdiely.
Najväčším rozdielom je spôsob obchodovania. Kým ETF fondy sú verejne obchodované, podielové nie. S ETF fondmi sa tiež obchoduje niekoľkokrát za deň, preto sú volatilné. Znamená to, že ich cena kolíše a nie je rovnaká. S podielovými fondmi sa obchoduje len raz za deň, zvyčajne na jeho konci. Svoju hodnotu si tak vedia držať lepšie.
K ďalším rozdielom patrí napríklad fakt, že podielové fondy spravujú manažéri, ktorí sa rozhodujú, do čoho investujú. V rámci celkového investovania platíte viaceré poplatky, vrátane poplatkov za vstup a výstup. Nechýba ani poplatok za spravovanie. Pri ETF sa platí len za nákup a predaj.
Netreba zabúdať ani na to, že ETF kopíruje cenu nejakého podkladového aktíva. Podielové fondy majú svoju vlastnú cenu. Nemusia kopírovať žiadnu inú.
Pri investovaní je len na vás, ktorú možnosť si zvolíte. Je ale dobré vedieť, že medzi nimi existuje niekoľko rozdielov a nejde o rovnakú komoditu. ETF predstavujú väčšiu voľnosť, pretože vedia kopírovať nielen podielové fondy, ale tiež akcie či iné cenné papiere. Plusom je, že neplatíte ani vysoké poplatky.
Typy ETF fondov
Na to, aby ste si mohli vybrať najlepšie ETF fondy, potrebujete zistiť, aké typy vlastne existujú. Podľa toho sa viete riadiť a vybrať si najvýhodnejší.
ETF sa delia na viacero typov. Zvyčajne sa stretnete s:
- komoditnými
- indexovými
- menovými
- sektorovými
- inverznými
- dlhopisovými
- pákovými
- dividendovými.
Samozrejme, existujú aj ďalšie. Spomínané však patria k základným typom. Obchoduje sa s nimi najčastejšie.
Komoditné ETF
Komoditné ETF sú známe tým, že nie sú všeobecné, ako napríklad indexové. Orientujú sa vždy len na jeden sektor na trhu. Od toho sa odvíja aj to, akú komoditu sledujú a kopírujú.
Indexové ETF
Indexové ETF sú v podstate všeobecné fondy vhodné na investovanie pre kohokoľvek. Vždy si vyberú určitú komoditu a následne kopírujú vývoj jej ceny. K populárnym a známym patria americké a japonské ETF.
Menové ETF
Ako už z názvu vyplýva, menové ETF kopírujú cenu mien. Len málokedy sa stretnete s fondom kopírujúcim jednu menu. Vo väčšine prípadov ide o skupinu viacerých.
Sektorové ETF
Sektorové ETF sú veľmi podobné komoditným. Orientujú sa len na určitý trhový segment. Známe sú tým, že sa spájajú najmä so zdravotníctvom a financiami.
Inverzné ETF
Inverzné ETF fungujú presne naopak ako všetky ostatné. Vyberú si vždy jedno podkladové aktívum a začnú ho sledovať. Vývoj ich ceny je ale protipólom ceny daného aktíva. Na prvý pohľad to môže znieť komplikovane a zbytočne, no tento typ ETF má niekoľko výhod. Najväčšou je, že keď aktívam padá cena, vy zarábate.
Inverzné fondy sú vhodné skôr pre ľudí so skúsenosťami. Keď viete odhadnúť, ako sa bude podkladové aktívum správať, viete či doň investovať, alebo nie. Ak sa mu bude dariť, vy budete v mínuse, a naopak.
Dlhopisové ETF
Podľa názvu už môžete vedieť, na čo sú určené dlhopisové ETF. Presnejšie ide o fondy kopírujúce dlhopisy niektorých spoločností, firiem a vlády. Sú najlepšie ako dlhodobá investícia.
Pákové ETF
S pákovými ETF by ste mali zaobchádzať veľmi opatrne. Z celej skupiny sú najcitlivejšie. Keď sa zmení cena podkladového aktíva, je to na nich zreteľne vidieť. Odporúčajú sa preto ľuďom so skúsenosťami.
Dividendové ETF
Poslednou možnosťou sú dividendové ETF, ktoré sú charakteristické tým, že kopírujú ceny akcií spoločností, ktoré využívajú dividendy.
Ako vybrať najlepšie ETF fondy?
Keď už viete, ako ETF fondy fungujú a aké typy existujú, je na čase, aby ste si jeden vybrali. Pred samotným výberom musíte ale zvážiť niekoľko vecí a parametrov, ktoré vám dajú istotu, že ako investor nespravíte krok vedľa.
Vyberte si trh
Asi nikoho neprekvapíme, keď povieme, že najlepší trh na investovanie je trh americký. Okrem toho, že je dobre rozvinutý, má tiež skvelú likviditu a určitú politickú stabilitu. Keď sa pozrieme do histórie, môžeme si všimnúť, že dosahuje mnohokrát lepšie výnosy ako globálny trh. Predstavuje preto najlepšiu možnosť.
Rozvinuté trhy majú výhodu v politickej stabilite, dostatočnej likvidite a nižšom, prípadne strednom riziku. Takýto typ trhu tiež poskytuje potenciál rastu. Vďaka tomu sa môžete neustále posúvať a zarábať viac.
Pri rozvíjajúcich trhoch buďte opatrní. Pre začiatočníkov nie sú vôbec vhodné. Neposkytujú politickú stabilitu. Hoci má investor väčší potenciálny výnos, za to riziko to často nestojí.
Rada odborníka
Rozvíjajúce trhy môžu vyzerať lákavo. Nedajte sa však nimi zbytočne zlákať. Môžete na nich prísť o tisícky eur.
Zvoľte veľkosť
Pri veľkosti sa stretnete s dvoma označeniami, a to large cap a small cap. Large cap predstavuje väčšie spoločnosti. Ich výhodou je nižšia volatilita. V praxi to znamená, že ich ceny príliš nekolíšu a sú stabilné. Stabilita v investovaní ale znamená jedno. Ceny rastú pomalšie a vy ako investor zarábate menej.
Small cap označujú menšie spoločnosti s jednou veľkou výhodou. Ceny sú menej stabilné a poskytujú vyšší potenciál rastu. Investovanie do nich je rizikom, no keď vyjde, môžete sa tešiť z vysokého zárobku.
Voľba medzi small cap a large cap sa odvíja od vašich cieľov a horizontu. Na dlhodobé investovanie sú dobré veľké spoločnosti. Nižší výnos vám v dlhodobom horizonte nebude vadiť, pretože potrebujete stabilitu. Keď ale chcete s peniazmi stále niečo robiť a investujete na krátku dobu, menšie firmy sú vhodnejšie.
Rozhodnite sa pre stratégiu
V rámci stratégie sa rozhodujete, ako dlho budete investovať a do čoho. Sami si musíte odpovedať či chcete dlhodobý rast a nižšie riziko, alebo vám vyhovuje aj vyššie riziko, no rýchly zárobok.
Na začiatku je dobré analyzovať spoločnosť a zistiť jej aktuálnu hodnotu. Pozrite sa aj do minulosti a informujte sa, ako sa jej darilo. Nezabudnite ani na kvalitu a nejaký budúci prísľub. Nájdite všetky dostupné informácie a podľa nich sa zariaďte.
Zvyčajne ale platí, že v neskorších fázach investovania je dobré mať v portfóliu viac stabilných investícií, ktoré vám zaistia skvelé výsledky, a to aj bez toho, aby ste s financiami neustále pracovali.
Vyskúšate fondy fondov?
V rámci ETF fondov sa stretnete aj s tzv. fondmi fondov. Sú vhodné najmä pre začiatočníkov a pre tých, ktorí nechcú investovať veľa.
Odborníci ich nazývajú aj fondy „chudobnejšieho“ investora. V praxi to znamená, že za nižšiu sumu viete investovať do ETF. Nemusíte platiť ani príliš vysoké poplatky a ani riziko investovania nie je vysoké, pretože neinvestujete veľa.
Tak, ako všetko, aj tieto fondy majú isté nevýhody. Nastavená stratégia vám nemusí vždy vyhovovať. V tomto segmente ale nemáte moc na výber. Druhou nevýhodou je, že pri fondoch fondov platíte poplatky za každý ETF v portfóliu a poplatok samotnému fondu fondov.
Čo ešte sledovať?
Ďalej je dôležité sledovať samotné poplatky. Každý broker ich má iné. Pred jeho výberom si prezrite cenník, aby vás investovanie nevyšlo oveľa drahšie. Niektoré brokerské spoločnosti umožňujú nákup ETF bez poplatku za transakciu.
Veľmi dôležitým ukazovateľom je aj likvidita. Ak je príliš nízka, fondy by ste nemali kupovať. Praktickým indikátorom je objem obchodovaných akcií za deň. Druhou možnosťou je bid/ask spread, čo znamená rozdiel medzi ponúkanou a požadovanou cenou. Ak je tento rozdiel príliš veľký, likvidita je nízka.
Rada odborníka
Ak chcete zistiť, ako likvidné sú ETF, určitý čas ich sledujte. Zistíte, ako sa im darí a aká je ich hodnota.
Najlepšie ETF fondy, do ktorých investovať v roku 2023
V roku 2021 sa na trhu nachádza niekoľko ETF fondov, do ktorých sa rozhodne oplatí investovať, pretože poskytujú skvelý rast. Zvyčajne sú stabilnejšie a vhodné na dlhodobé investovanie, nie je to však pravidlom.
Toto je sedem najlepších ETF fondov:
Roundhill Sports Betting & iGaming ETF (BETZ)
- Typ: tematický – hazardné hry
Rok 2020 bol poznačený pandémiou koronavírusu, čo spôsobilo pád mnohých segmentov. Keďže šport bol jednou z najviac ovplyvnených oblastí, mohlo by sa zdať, že na tom bude rovnako oblasť hazardu. V skutočnosti to ale nebola vôbec pravda. Príjmy stávkových kancelárií orientovaných na šport to potvrdzujú. Kým za rok 2019 zarobili 910 miliónov, za rok 2020 to boli neuveriteľné 2,3 miliardy.
Aj vďaka tomuto faktu sa darilo aj fondom v oblasti hazardných hier. Roundhill Sports Betting & iGaming ETF vzrástol v roku 2020 až o 52 % a pokračuje ďalej. V tomto roku sú hazardné hry znova obľúbené, preto je veľká pravdepodobnosť, že sa zopakuje situácia z predchádzajúceho roku.
V rámci ETF fondu Roundhill Sports Betting & iGaming ETF sa nachádza približne 40 spoločností. Väčšina pochádza z Európy a Veľkej Británie. Ak chcete investovať, toto je jedna z najlepších možností, ako na to.
John Hancock Multifactor Consumer Discretionary ETF (JHMC)
- Typ: sektor cyklického spotrebiteľského tovaru
Výhodou ETF fondu John Hancock Multifactor Consumer Discretionary ETF je diverzifikácia. Investuje do viacerých známych spoločností, ako napríklad Amazon, Tesla, McDonald’s alebo Booking Holding. Približne 25 % zo všetkých spoločností tvoria špecializovaní maloobchodníci a 18 % hotely a reštaurácie.
Ako z informácií vyplýva, fond sleduje viacfaktorový index, ktorý sleduje faktory, ktoré sa spájajú s vyššie očakávanými výnosmi. Týmito faktormi sú trhová kapitalizácia či vyššia ziskovosť spoločnosti.
ETF fondu John Hancock Multifactor Consumer Discretionary ETF sa v tomto roku rozhodne darí. Je preto dobrou voľbou pre začiatočníkov i pokročilých.
Invesco WilderHill Clean Energy ETF (PBW)
- Typ: tematický – čistá energia
Fond Invesco WilderHill Clean Energy ETF investuje do 46 spoločností v rámci sektora zelenej energie. Sú to najmä spoločnosti vyrábajúce elektrické automobily alebo ťažiace lítium.
Počas minulého roka sa fondu veľmi darilo. Zaznamenal návratnosť v hodnote až 162 %, čím sa dostal do zoznamu piatich najlepších ETF za rok 2020. Podľa najnovších informácií sa fondu darí aj v súčasnosti. Investorom poskytuje možnosti, ako investovať do rýchlo sa rozvíjajúceho sektora.
Zo spoločností, do ktorých fond investuje, patria FuelCell Energy, Blink Charging a Nio.
Industrial Select Sector SPDR Fund (XLI)
- Typ: priemyselný sektor
Vo všeobecnosti platí, že akcie priemyselných spoločností sú veľmi citlivé na dianie v ekonomike, a to nielen svetovej, ale aj americkej. Práve to je dôvod, prečo bol tento sektor postihnutý pandémiou najviac.
Aj napriek tomu sa ale fondu Industrial Select Sector SPDR Fund pomerne darilo. Na začiatku mu výnosy poklesli, no následne však začal rásť a rastie doteraz.
Industrial Select Sector SPDR Fund tvorí 73 priemyselných spoločností, ktoré sú súčasťou S&P 500 ETF. Približne 19 % predstavuje obranný a letecký sektor, ďalších 19 % tvorí sektor strojov a 14 % priemyselné konglomeráty.
V roku 2021 tieto sektory ťažili z obnovenia globálnej ekonomiky. Vďaka tomu krásne rástli a s veľkou pravdepodobnosťou sa tak skoro nezastavia.
Schwab US Small-Cap ETF (SCHA)
- Typ: spoločnosti s malou trhovou kapitalizáciou
Výhodou ETF Schwab US Small-Cap ETF je najmä to, že sa zameriava na spoločnosti s malou trhovou kapitalizáciou. V situáciách, kedy sa ekonomika zotavuje, dokážu tieto spoločnosti prekonať firmy s veľkou kapitalizáciou. Práve na začiatku roka 2021 sa fondu veľmi darilo. Tento vývoj by sa však nemal meniť ani v nasledujúcich mesiacoch.
Fond Schwab US Small-Cap ETF je podľa odborníkov efektívny a mimoriadne diverzifikovaný. Poskytuje možnosti menším i väčším investorom.
Portfólio je tvorené z viac ako 1 700 spoločností. Viac ako polovicu tvoria spoločnosti so strednou alebo malou trhovou kapitalizáciou. Benefitom fondu je to, že je lacný. Poplatky sú veľmi nízke. Za 10 000 amerických dolárov by ste pri investovaní zaplatili len približne štyri doláre ročne.
Vanguard S&P 500 ETF
- Typ: spoločnosti s veľkou trhovou kapitalizáciou
Presným opakom Schwab ETF je Vanguard ETF orientovaný na spoločnosti s veľkou trhovou kapitalizáciou. Sleduje známy americký akciový index S&P 500. Znamená to, že obsahuje 500 spoločností z USA.
Fond Vanguard ETF nie je príliš diverzifikovaný. Väčšina je investovaná do veľkých technologických spoločností, ako Apple a Microsoft. Iné firmy, napríklad Exxon Mobil, tvoria len veľmi malú časť z celkového portfólia, čo sťažuje investovanie najmä menším a stredne veľkým investorom.
Vanguard Value ETF
- Typ: spoločnosti s veľkou trhovou kapitalizáciou
Ďalšou možnosťou je Vanguard Value ETF. Ide o pomerne lacný indexový fond. Je tvorený približne 330 americkými spoločnosťami s veľkou, no so strednou trhovou kapitalizáciou.
Ak by ste teda chceli investovať do hodnotových akcií, Vanguard Value ETF je jednou z najlepších možností. Jeho najsilnejšou stránkou sú nízke poplatky.
Ďalšie možnosti najlepších ETF fondov
Okrem veľkých ETF fondov existujú aj ďalšie výhodné možnosti. K nim patria napríklad:
ETF QQQ
Invesco QQQ je fond obchodovaný na burze, ktorý sleduje index Nasdaq-100 Index. Index zahŕňa 100 najväčších nefinančných spoločností kótovaných na burze Nasdaq na základe trhovej hodnoty.
Výhodou tohto fondu je vysoká likvidita. Nechýba ani možnosť investovania pre začiatočníkov a skvelý výkon. Keď sa rozhodnete, že doň zainvestujete, môžete očakávať výborné výsledky.
Fond iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (MSCI World ETF) investuje do akcií so všeobecným zameraním. Dividendy vo fonde sa reinvestujú. MSCI World umožňuje široké investovanie s nízkymi poplatkami do približne 1 561 akcií.
Celkový pomer nákladov predstavuje 0,20 % ročne. Fond spravuje aktíva vo výške 37,1 milióna dolárov.
Rada odborníka
Pri investovaní vám pomôžu rôzne nástroje, ako napríklad Just ETF. Ide o softvér, vďaka ktorému si môžete vytvoriť svoje vlastné portfólio, ktoré následne sledujete a analyzujete. Softvér poskytuje zaujímavé štatistiky a informácie.
Ďalšie ETF
Na výber máte desiatky rôznych ETF. Ďalšie možnosti sú:
- NDQ ETF
- IWDA ETF
- IWDP ETF
- SIVR ETF
- WDIV ETF
Ako investovať do najlepších ETF fondov?
Investovanie do najlepších ETF fondov nie je vôbec náročné. Skladá sa zo štyroch krokov.
1. Výber brokera
Broker je spoločnosť, prostredníctvom ktorej môžete investovať. Na výber máte niekoľkých brokerov. Pri rozhodovaní sa je dobré staviť na zopár parametrov, ktoré vám napovedia, či je spoločnosť dobrá alebo by ste mali hľadať inú.
K týmto parametrom patria:
- regulácia
- sídlo
- zabezpečenie
- spôsob vkladu a výberu peňazí
- obchodná platforma
- možnosť ďalšieho vzdelávania vo forme kurzov, videí či článkov.
K známym a obľúbeným brokerom patria:
- XTB
- Lynx
- eToro.
2. Založenie účtu
Keď si brokera vyberiete, je dôležité, aby ste si u neho založili účet. Celý proces je ľahký a rýchly. Stačí vyplniť svoje osobné údaje a overiť identitu. Keď je všetko hotové, preveďte si zo svojho klasického bankového účtu peniaze.
Prevod netrvá viac ako 10 – 15 minút. Akonáhle sú peniaze na účte, môžete začať investovať.
3. Výber najlepšieho ETF fondu
Ďalším krokom je výber ETF fondu. Tento výber sa odvíja čisto od vás. Pomôcť si môžete naším zoznamom najlepších ETF fondov. Ich výhodami sú stabilita, nižšie riziko a skvelé výsledky najmä z dlhodobého investovania.
Výber fondu však ovplyvňuje aj samotný broker. Nie každý má dostatočnú ponuku. Pred vytvorením účtu si preto skontrolujte aj túto maličkosť.
Vytvorenie objednávky sa robí prostredníctvom platformy pre počítače alebo aplikácie na mobil a tablet. Vyberiete si fond, o ktorý máte záujem, a zaplatíte zaň.
Pri objednávkach sa stretnete s dvoma typmi:
- market objednávka
- limitná objednávka.
Market objednávka sa nazýva aj okamžitá. Hneď, ako si ETF fond vyberiete, zaň aj zaplatíte. Nakupujete za súčasné ceny.
Limitná objednávka funguje inak. Sami si nastavíte, za akú sumu by ste ETF fond chceli kúpiť. Systém sleduje ceny, a keď sa dostanú na vami zvolenú hranicu, objednávku aktivuje.
Pri objednávkach môžete využívať aj pokročilé obchodné príkazy:
- Stop Loss
- Trailing Stop.
Stop Loss vás chráni pred stratou na zisku. Nastavíte si, kedy sa vami vlastnený podiel predá. Zaistíte si, že ani v čase, keď sa fondom nedarí, neprídete o veľa.
Trailing Stop funguje na základe Stop Loss s rozdielom, že sleduje vývoj cien. Úroveň, kedy sa podiel predá, sa mení v závislosti od súčasnej situácie na trhu.
Investuje do najlepších ETF fondov aj vy
ETF fondy predstavujú jednu z možností, do čoho investovať. Majú veľa výhod, vďaka ktorým sú vhodné takmer pre každého. Vyskúšajte ich aj vy. Investujte do najlepších ETF fondov a užívajte si vyššiu stabilitu a nižšie riziko.