Zdražovanie nemá konca. Inflácia dosiahla v októbri 5,1% a je najvyššia za posledných 13 rokov. Novovzniknutý bitcoinový ETF fond patrí medzi top 2% a záujem investorov neutícha. To, čo sa spomína čoraz častejšie, priznal aj FED. Vo svojom polročnom reporte uviedol, že extrémne vysoké ceny aktív vyvolávajú riziko krachu.
Čo sa dozviete v článku?
Októbrová inflácia na Slovensku 5,1%
Štatistický úrad SR zverejnil októbrový vývoj inflácie, ktorý vôbec nie je potešujúci. Oproti septembru stúpli ceny tovarov a služieb o 0,6 percenta. Na medziročnej báze hovoríme o čísle 5,1 percenta, čo znamená, že inflácia dosiahla 13 ročné maximum. Naposledy sme videli takéto vysoké hodnoty v roku 2008.
Medziročne postihlo zvyšovanie cien najviac segment dopravy a to o 14,0 percenta v porovnaní s minulým rokom. Veľký podiel na tom malo zvyšovanie cien pohonných látok. Nelichotivé nárasty cien sme mohli zaznamenať aj v oblasti gastronómie. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to bolo navýšenie o 12,2 percenta.
Kvôli vyššej spotrebnej dani mohli aj fajčiari zaznamenať nárast cien tabakových výrobkov a to až o 15 percent. V oblasti tovarov a služieb zdražuje v podstate takmer všetko .
Najcitlivejšími položkami ostávajú ceny potravín a bývania. Tie totiž výrazne zasiahli slovenské domácnosti a z rozpočtu im ukrajujú najviac.
Situácia začiatkom roku 2021 bola presne opačná a medziročné ceny potravín boli dokonca o jedno percento nižšie. Teraz je to však inak a medziročne si priplácame za potraviny v priemere viac o 4,2 percenta.
V otázke bývania je to kapitola sama o sebe. Výrazne prevyšujúci dopyt nad ponukou a predražené stavebné materiály výrazne ovplyvňujú nárast cien nehnuteľností už takmer do neúnosných výšok. V októbri sa zvýšil medziročný nárast až o 3,5 percenta, čo je zároveň aj nové tohtoročné maximum.
Na celkové zdražovanie majú nepochybne dopad zvyšujúce sa ceny energií a nedostatok vstupných materiálov, ktoré zapríčinila globálna pandémia.

Inflácia si výrazne ukrajuje z úspor Slovákov, ktorí držia svoje financie v bankových produktoch, ako sú bežné účty, sporiace účty, alebo termínované vklady. Počas posledných rokov inflácia vždy prevýšila úroveň úrokovej miery či už na bežných, alebo termínovaných vkladoch a znehodnotila úspory klientov. Chcete vedieť ako bojovať proti znehodnoteniu Vašich peňazí? Napíšte nám.
Bitcoinový ETF má úspech
Bitcoin si ide svoje. Nie je to tak dávno, čo vznikol vôbec prvý bitcoinový etf fond na svete a čo sa týka záujmu etf investorov, už patrí medzi špičku. Podľa senior analytika spoločnosti Bloomberg, Pro Shares Bitcoin Strategy mal zobchodované 10 novembra akcie v hodnote 400 miliónov dolárov.
Z pohľadu priemerného objemu obchodov v ETF segmente poráža od svojho vzniku 19. októbra väčšinu svojich ETF protivníkov a zaradil sa medzi top 2%.
BITO, ako je bitcoinový etf označovaný, zaznamenal v posledných dňoch kombinovaný prílev viac ako 100 miliónov dolárov denne. Najvýraznejší prísun nových peňazí fond zaznamenal prvé dva dni. Prvý deň to bolo 567,16 miliónov USD a druhý deň 489,51 miliónov USD. Takýto konzistentný tok investorských peňazí je pre nové ETF fondy veľmi zriedkavý, poznamenal analytik Balchunas.

FED konečne priznal farbu nie len na tému inflácie o ktorej jeho šéf Jerome Powell tvrdil, že je iba prechodná. Nedávno zmenil rétoriku a priznal, že zvyšovanie cien tu s nami pobudne dlhšie. Tentokrát FED vyjadril vo svojej polročnej správe s názvom Financial Stability Report obavy z možného krachu na trhoch. Podľa vyjadrenia v správe sú akciové trhy náchylné k výrazným poklesom.
Americká centrálna banka sa tak pridala k mnohým odborníkom a expertom, ktorí už dlhšie varujú pred možnými prepadmi na finančných trhoch.

Finančná správa FEDu popisuje na 85 stranách ekonomickú stabilitu krajiny a okrem toho vo svojom dokumente popisuje pohľad na súčasnú úroveň zraniteľnosti takto:
- Oceňovanie aktív. Ceny rizikových aktív sa od predchádzajúcej správy všeobecne zvýšili a na niektorých trhoch sú v porovnaní s očakávanými peňažnými tokmi vysoké.
- Nadmerné požičiavanie si zo strany podnikov a domácností ich robí zraniteľnými voči problémom neschopnosti splácať, ak ich príjmy klesnú. V takom prípade budú musieť výrazne znížiť výdavky, čo ovplivný ich ekonomickú aktivitu.
- Nadmerná zadĺženosť vo finančnom sektore zvyšuje riziko, že finančné inštitúcie nebudú schopné v prípade nepriaznivých šokov absorbovať ani mierne straty. V takýchto situáciách budú inštitúcie nútené obmedziť poskytovanie pôžičiek, predať svoje aktíva alebo v extrémnych prípadoch ukončiť činnosť.
- Riziká financovania vystavujú finančný systém možnosti, že investori zutekajú vyberom svojho kapitálu z konkrétnych inštitúcií alebo sektora. Mnohé inštitúcie získavajú finančné prostriedky od investorov so záväzkom ich vrátenia v krátkom čase. Potom ich ale investujú do nelikvidných aktív, ktoré je obtiažne rýchlo predať, alebo sa vyznačujú dlhou dobou splatnosti.
Kompletný report FEDu nájdete tu.