Najdrahší NTF (non-fungible token) „The Merge“ sa predal za 91, 8 milióna dolárov skupine 30 tisíc zberateľov. Až 69 miliónov dolárov zaplatil singapurský investor Vignesh Sundaresan, tiež známy ako MetaKovan, za dielo Prvých 5000 dní digitálneho umelca Mike „Beeple“ Winkelmanna. Investori pokračujú a neustále nalievajú peniaze do NTF, ktoré vyzerajú ako mačacie meme či pixelované opice. Do konca roka sa očakáva, že tržby prekročia minulý rok a dosiahnu 90 miliárd USD. Je toto priestor, ktorý by bol zaujímavý aj pre vás?
Čo sa dozviete v článku?
Čo je NFT?
NFTs sú jedinečné, nenahraditeľné digitálne aktíva ako umelecké diela, hudba, filmy, zberateľské predmety alebo aktíva v hrách. Obchodovanie s nimi naštartovalo najmä používanie kryptomien Bitcoin a Ethereum.
„Non-fungible“ znamená, že sa nedajú vymeniť za niečo iné s rovnakou hodnotou. Napríklad akékoľvek jedno euro môžete vymeniť za iné euro. Umelecké dielo, podobne ako obraz, je však nezameniteľné. Ak by ste vymenili jedno umelecké dielo za iné, dokonca aj od toho istého umelca, budete majiteľom úplne iného predmetu. Rovnakým spôsobom je každý NFT jedinečný.
„Token“ znamená, že NFT využíva technológiu blockchain, kde sú informácie o jeho vlastníctve verejne zaznamenané a viditeľné. Veľa NFTs funguje na blockchaine Ethereum. Ostatné blockchainy vytvárajú svoju vlastnú verziu NFTs.
Príklady NFT:
Umelecké diela predstavujú digitálne alebo fyzické umenie. Môžu ich vytvárať umelci, ale aj hocikto iný. Najznámejšie sú digitálne umelecké diela umelca Beeple.
Športové suveníry predstavujú digitálne alebo fyzické aktíva športového sveta, vrátane napríklad klipov športových momentov z limitovanej edície, hráčskych kariet a iných online aktív. Populárne sú napríklad basketbalové série LeBron James.
Zberateľské predmety môžu byť vytvorené samostatne alebo môžu predstavovať súčasť digitálnej či fyzickej zbierky. Vyhľadávané sú napríklad Bored Ape Yacht Club, Cryptopunks, Meebits.
Aktíva z videohier – Ide o videohry, ktoré využívajú NFT a kde účastníci súťažia o ceny, ako kryptomeny, predmety do videohier alebo ďalšie hry. Medzi najpopulárnejšie patria Cryptokitties, Gods Unchained, Sorare.
Virtuálna krajina je priestor vo videohrách, aj metaverse.
Tokenizácia NFT – Tieto NFTs reprezentujú aktíva reálneho sveta, ako nehnuteľnosti, drahé kovy a zlato, alebo tokenizujú udalosti vo fyzickom svete, ako sú turnaje, súťaže.
Prečo kúpiť NFT?
Tieto digitálne aktíva obsahujú identifikačné informácie o všetkých svojich vlastníkoch, vďaka čomu je každý z nich ľahko overiteľný a možno ho jednoducho vysledovať späť k pôvodnému emitentovi, čo znamená, že NFT má certifikát originality. Hodnota NFT vychádza z ich nedostatku, rovnako ako je to pri významných dielach výtvarného umenia a má tiež potenciál časom svoju hodnotu ešte zvyšovať.
- Sú vzácne: Ich nedostatok definuje hodnotu tokena a má potenciál investíciu časom zhodnotiť.
- Sú obľúbené u zberateľov: Podobne ako tradičné umenie a starožitnosti sú NFT obľúbené digitálne zberateľské predmety.
- Sú užitočné: Niektoré typy tokenov sa dajú využiť napríklad v hrách (avatar, zbrane, doplnky) a dokonca aj ako virtuálne nehnuteľnosti.
- Slúžia ako investícia: NFT sú trendom v digitálnej ekonomike a ponúkajú príležitosť zarobiť, ak s nimi viete obchodovať.
Čo zvážiť pred tým, než začnete nakupovať?
Trhy s NFT sa líšia svojimi poplatkami a províziami. Je dôležité, aby ste ich poznali a nezačali obchodovať na prvom trhu, na ktorý narazíte.
Na trhoch tiež platia rôzne pravidlá a postupy. Ak nakupujete prvýkrát, môže byť spočiatku ťažké orientovať sa v aukciách. Dobrý trh spoznáte podľa užívateľsky príjemného rozhrania s jednoduchými procesmi.
Nezabúdajte na bezpečnosť trhu. S narastajúcou popularitou NFT sa stále zvyšuje aj množstvo podvodných a phishingových schém. Uistite sa, že váš vybraný trh je zabezpečený proti podvodom, no buďte naďalej ostražití a pozorne sledujte podozrivé aktivity a tokeny.
Objasnite si účel nákupu NFT. Ak hľadáte investíciu, vyberte si tokeny, ktoré sú považované za vzácne alebo populárne.
Ako kúpiť NFT
Kde kúpiť NFT
Medzi najobľúbenejšie a dôveryhodné platformy pre NFT patrí OpenSea, Rarible, Nifty Gateway, niektoré trhy z krypto búrz ako sú Binance a Coinbase. Niektoré z týchto platforiem však nemusia mať mobilné aplikácie, zatiaľ čo iným chýbajú funkcie na odosielanie správ.
Všetky trhoviská účtujú poplatok za nákup NFT, ktorý môže v niektorých prípadoch dosiahnuť až 50 %. Okrem toho existujú aj transakčné poplatky, vo väčšine prípadov sú okolo 2,5 %. Tiež počítajte s tým, že väčšinou budete musieť zaplatiť poplatok nazývaný „poplatok za plyn“, aby ste potvrdili svoju transakciu na blockchaine.
Ako postupovať pri kúpe NFT
Prvým krokom pri nákupe NFT je otvorenie účtu na krypto platforme alebo krypto burze a založenie kryptomenovej peňaženky. Môžete si vybrať akúkoľvek, no najlepšie je začať s peňaženkou kompatibilnou s Ethereum. Ethereum je v súčasnosti dominantnou blockchainovou sieťou v oblasti NFT a poskytuje vám prístup na najväčšie trhy, a teda aj najviac možností NFT.
Pomocou ETH, kryptomeny siete Ethereum budete musieť zaplatiť, keď budete kupovať NFT na renomovaných trhoch, ako sú Crypto.com a Binance. Dobrá správa je, že väčšina krypto peňaženiek ETH podporuje. Ethereum sa navyše stále javí ako najbezpečnejšia možnosť a jeho blockchain sa už niekoľko krát ukázal ako najodolnejší voči útokom. Alternatívami potom sú Polygon, Solana, Binance. Ak žiadne ETH nevlastníte, budete si musieť nejaké kúpiť od renomovaného brokera alebo na burze kryptomien.
Potom je postup už jednoduchý. Presuňte si ETH do krypto peňaženky a spojte ju s platformou, kde plánujete nakupovať. Vytvorte si na platforme účet a verifikujte ho. Keď to budete mať za sebou, môžete si poprezerať ponuku NFT a vyberte si, ktorý sa vám najviac pozdáva. Keď na neho kliknete, uvidíte jeho pevnú cenu alebo aukciu. Môžete ho teda rovno kúpiť alebo sa zapojiť do bidovania. Keď vybraný NFT získate, prebehne transfer vlastníctva a stali ste sa majiteľom/majiteľkou prvého NFT.
Ak nemáte záujem kupovať kryptomeny, vyskúšajte trhy Mintable a KnownOrigin, na ktorých môžete použiť platobnú kartu.
Ktoré NFT sa oplatí kúpiť
NFT trh je stále relatívne mladý a vysoko špekulatívny, preto NFT považujeme za rizikovú investíciu a odporúčame zvážiť účel kúpy. Niektoré NFT sa oplatí kúpiť a okamžite predať, iné podržať. Dôležité je poznať svoj rozpočet a vyhodnotiť riziko straty.
Pri hľadaní toho najlepšieho tokena existuje množstvo faktorov, na ktoré treba brať ohľad. V prvom rade, kto je autorom diela alebo zbierky, pretože tie so známym umelcom samozrejme dosahujú lepšie výsledky. Tiež sa ukazuje výhodné kupovať krátko po uvedení na trh, kedy majú diela ešte rozumné ceny. Napríklad NFT CryptoPunks uviedli na trh v roku 2017 a ich cena sa pohybovala od 1 do 34 USD. V roku 2021 sa už predávali za milióny. Okrem samotnej umeleckej hodnoty mnohé NFTs prinášajú aj nadstavbu, ako je pomoc, podpora a spájanie komunít. V neposlednom rade hodnotu jednotlivých kúskov zvyšujú aj populárni vlastníci, ako sú napríklad Eminem, Tom Brady, Madonna, Jimmy Fallon či Reese Witherspoon.
Okrem klasických NFTs, ktoré sme uviedli, ako napríklad Bored Ape Yacht Club, CryptoPunks, veľmi populárne sú Doodles, Axie Infinity, Awesome Possums, Souls of Nature.