Akcie aj dlhopisy nesú rozdielnu mieru rizika, ponúkajú rôzne výnosy a odlišne reagujú aj na zmeny na finančných trhoch. Ak dlhopisy v portfóliu nedržíte, možno je teraz čas nad nimi pouvažovať.
Kombinácia akcií a dlhopisov sa ukazuje ako jeden z ďalších zaujímavých prvkov budovania a diverzifikácie svojho aktívne riadeného portfólia. Podľa údajov zostavených spoločnosťou Vanguard portfólio 60:40 – 60 % akcií a 40 % dlhopisov – vygenerovalo v rokoch 1926 až 2019 v priemere 8,8 % zložených ročných výnosov. Možno to neznie ako veľa, ale ak je to váš priemerný výnos, za deväť rokov ste svoje peniaze zdvojnásobili. Pripočítajme k tomu výkon ostatných zložiek vášho portfólia a mohli ste sa cítiť spokojne.
Lenže v tomto roku sme svedkami prudkého pádu nielen akcií, ale aj menej rizikových a kvalitných dlhopisov, ktoré sa prepadli aj o 10 %. Napriek tomu je evidentné, že mať v portfóliu aj dlhopisy môže mať zmysel.
Dlhopisy sú pomerene jednoduchou a priamočiarou investíciou. Ak podržíte dlhopis do jeho splatnosti, zvyčajne získate výnos, ktorý viete predpovedať vopred. V posledných rokoch boli ich výnosy také nízke, že neboli veľmi zaujímavé. To sa však teraz môže zmeniť. Výnos z 10 ročného štátneho dlhopisu USA je na úrovniach spred 10 rokov. Vysoká inflácia síce stále zráža skutočné výnosy do červených čísiel, no v nasledujúcich rokoch sa očakáva jej pokles. Ak zostaneme optimistickí, dlhopisy v portfóliu sa ukážu ako rozumná voľba.
Čo sa dozviete v článku?
Sú lepšie akcie alebo dlhopisy?
Nemôžeme odpovedať jednoznačne, pretože to závisí od mnohých premenných, trhu, kondície ekonomiky, profilu investora, jeho schopnosti niesť riziko. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že pokiaľ hráte na bezpečnosť a istoty, vyhrávajú dlhopisy. Keď si užívame ekonomický rast a miernu infláciu, akciám sa darí lepšie. Nezabúdajte však, že akcie či dlhopisy by mali byť len časťou vášho portfólia a nemali by ste stavať svoje investície len na jednej karte.
Akcie
Výhody
- Zvyčajne majú vyšší potenciál zhodnotenia v porovnaní s inými typmi investícií v dlhodobom horizonte
- Z dlhodobého pohľadu sa považujú sa spoľahlivý generátor zisku
- Niektoré akcie vyplácajú dividendy, čo môže zmierniť stratu pri poklese hodnoty akcií, poskytnúť dodatočný príjem alebo ich môžete využiť na nákup ďalších akcií
Nevýhody
- Ceny akcií môžu dramaticky stúpať a rovnako dramaticky klesať
- Volatilita zvyšuje straty, najmä z krátkodobého hľadiska
- Neexituje žiadna záruka návratnosti investície
- Potenciálne riziko trvalých strát v prípade, že spoločnosť sa dostane do problémov
Dlhopisy
Výhody
- V porovnaní s akciami sú vyrovnanejšie, pokiaľ ide o rast alebo pokles, ich ceny môžu menej kolísať
- Niektoré dlhopisy môžu poskytnúť istú úroveň stability príjmu
- Prinášajú vyšší výnos ako úspory, pomáhajú chrániť proti inflácii
- Určité dlhopisy, ako napríklad štátne dlhopisy niektorých krajín dokážu poskytnúť stabilitu aj likviditu
Nevýhody
- Historicky poskytovali nižšie dlhodobé výnosy v porovnaní s akciami
- Strácajú hodnotu, ak emitent dlhopisu nemôže platiť úroky alebo vyrovnať pri splatnosti
- Ceny dlhopisov klesajú, keď stúpajú úrokové sadzby. Dlhodobé dlhopisy trpia kolísaním cien, rastom a poklesom úrokových sadzieb
Kedy investovať do akcií a kedy do dlhopisov
V krátkodobom horizonte sú dlhopisy stabilnejšie, v dlhodobom nepodávajú taký výkon ako akcie. Akcie sú síce volatilné, v časoch ekonomickej krízy až príliš, no z dlhodobého pohľadu 5, 10 a viac rokov prinášali zaujímavé výnosy. Platí to najmä pri pravidelnom investovaní. V najbližších rokoch však s dobrým výkonom akcií radšej nepočítajte.
Vo všeobecnosti platí, že čím ďalej ste od svojho finančného cieľa, tým viac akcií a menej dlhopisov by ste mali vlastniť. Keď sa k cieľu priblížite, môžete naopak presunúť viac svojich aktív do dlhopisov. Budete tak maximalizovať zisk v dlhodobom horizonte a zároveň využívať dlhopisy na ochranu vybudovaného majetku.
Ako investovať do dlhopisov
Môžete vlastniť buď jednotlivé dlhopisy individuálne alebo investujete do dlhopisových fondov. Ak vlastníte dlhopis individuálne, presne viete, čo a kedy získate. Mnohí investori často nakupujú nové dlhopisy, keď dozrieva splatnosť aktuálnych.
Väčšina investorov investuje do dlhopisov prostredníctvom ETF alebo dlhopisových podielových fondov. Tieto fondy sa špecializujú na nákup a predaj dlhopisov a na tento účel združujú peniaze investorov, pričom vyberajú poplatok (pomer nákladov) na pokrytie nákladov a zisk. V závislosti od typu dlhopisov, ktoré chcete vlastniť, môžete investovať do dlhopisového ETF, ktorý sa na to špecializuje.
Nevýhodou je, že ak na investovanie do dlhopisov používate podielový fond alebo ETF, môžete, ale nemusíte prísť o kapitál, záleží na rozhodnutí správcu fondu. Je to mimo vašej kontroly a protipól individuálne vlastneného dlhopisu. Ak priamo vlastníte dlhopis a držíte ho až do splatnosti, ochránite svoj kapitál, pretože pri splatnosti získate späť jeho nominálnu hodnotu.
Investovať môžete aj v trhovisku investičných príležitostí priamo na investportali.
Čo treba vedieť o dlhopisoch pred tým, než do nich zainvestujete
- Ceny dlhopisov a výnosy dlhopisov navzájom súvisia a ich vzťah je inverzný. Keď rastú výnosy, klesajú ceny dlhopisov a naopak.
- Výnosy dlhopisov sú kombináciou pravidelných platieb a kapitálových ziskov alebo strát, ktoré vznikajú, keď cena dlhopisu klesá alebo stúpa. Keď sadzby rastú tak ako v súčasnosti, ceny dlhopisov klesajú a môžu spôsobiť straty, ako sme to videli doteraz v tomto roku.
- Všeobecný nárast alebo pokles sadzieb sa prejavuje nielen v novo vydaných dlhopisoch, ale vo všetkých obchodovaných dlhopisoch. Ak bol dlhopis vydaný, keď boli výnosy 2 % a sadzby potom stúpli na 3 %, jeho cena klesne na cenu, pri ktorej sa aktuálny výnos do splatnosti vrátane riadne pravidelných platieb zvýši na 3 %.
- Inverzný vzťah medzi cenami dlhopisov a úrokovými sadzbami je užitočný pri pochopení vzťahu medzi akciami a dlhopismi. Warren Buffett často opisoval akcie ako „akciové dlhopisy“, ako je to v jeho slávnom článku z roku 1977. Buffett považuje akcie za špeciálny prípad dlhopisov, ktoré sa líšia tým, že sú trvalé (čo dlhopisy až na pár výnimiek nie sú) a pretože majú potenciál zvýšiť svoje výnosy a dividendy v budúcnosti, čo dlhopisy nedokážu. Dlhopisy sú vo všeobecnosti vnímané ako bezpečnejšie, zatiaľ čo akcie prinášajú z dlhodobého hľadiska vyšší výnos. Rastúca inflácia je zlá pre dlhopisy aj akcie, zatiaľ čo klesajúca inflácia je dobrá pre obe, pokiaľ nevyplýva z recesie.
Je vhodný čas investovať do dlhopisov práve teraz?
Základná poučka investora hovorí, že keď je lacno, treba nakupovať. Dlhopisy sú v bode, kedy môžete uvažovať o ich kúpe. Investori sa dočkali najbezpečnejšieho aktíva na svete, amerických štátnych dlhopisov. Môže to byť vhodná chvíľa začať nakupovať a zároveň mať po ruke rezervu, ak by boli sadzby ešte výhodnejšie. Dobrou otázkou je, na akú splatnosť sa zamerať a ako nákup načasovať.
Kľúčovým hráčom je Federálny rezervný systém (Fed), ktorému je jasné, že inflácia nie je otázkou krátkodobého charakteru. Môžeme preto pozorne sledovať jeho kroky, nakupovať dlhopisy s krátkou dobou splatnosti a dúfať, že na nich zarobíme, lebo Fed bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Istú dobu to bude fungovať, až kým sa Fed zastaví a krátkodobé výhľady klesnú späť. V takom prípade je vhodná pozícia s dlhšou dobou splatnosti, ktoré pomôže zaistiť zaujímavé aktuálne sadzby.
Dlhopisový trh však nečaká na Fed. Predtým, ako Fed vôbec oznámi svoje rozhodnutia, ekonomické prognózy dokážu často predpovedať jeho kroky a trh s dlhopismi sa bude pohybovať v ich očakávaní.
Môžeme teda využiť okamžitú príležitosť na nákup dlhopisov s kratšími splatnosťami 2 alebo 3 mesiace a potom pokračovať napríklad v pol ročnom intervale až po dva roky. Alebo môžeme skúsiť uzamknúť dobrú sadzbu na 5 či 10 rokov. Prípadne obe možnosti skombinovať. Dobrým tipom je tiež podržať si časť investícií, ak by sa naskytla ešte lepšia príležitosť.