Jerome Powell, šéf Federálneho rezervného systému v Spojených štátoch amerických (FED) vyhlásil minulú stredu zásadne informácie na tému tapering. USA sa chystá zrýchliť jeho znižovanie a signalizuje tri zvýšenia úrokových sadzieb v roku 2022. Americký dolár stratí na Kube “slovo” a nahradí ho bitcoin. Patrí mu predná strana časopisu Time s titulkom „Osobnosť roka.“ Jeho Twitter je plný kontroverzných vyhlásení a momentálne je najbohatším človekom na planéte.
FED zrýchľuje tapering
Centrálna banka zdvojnásobuje sadzbu, ktorou znižuje výdavky na nákupy štátnych dlhopisov. Zároveň v budúcom roku očakáva zvyšovanie nákladov na pôžičky pre koncového spotrebiteľa.
Americká centrálna banka (Fed) oznámila, že urýchli ukončenie podpory americkej ekonomiky z obdobia pandémie. Opatrenia sú signálom, že americkí centrálni bankári už nepovažujú rastúcu infláciu za „prechodnú“ nepríjemnosť spôsobenú problémami dodávateľských reťazcov. Z inflácie sa stal problém, ktorý si vyžaduje pevné vedenie, aby odvrátilo trvalé poškodenie americkej ekonomiky.
V stredu predseda Fedu Jerome Powell oznámil, že zníži mesačné výdavky vo výške 120 miliárd USD na nákup vládnych dlhopisov určených na zníženie dlhodobých úrokových sadzieb. Znižovanie objemu peňazí na nákup dlhopisov sa tak navýši z 15 miliárd na 30 miliárd, čo je dvojnásobok.
Predstavitelia tiež predpovedajú, že zvýšia krátkodobé sadzby, ktoré boli takmer dva roky nastavené skoro na nulu. To je ďalší odklon od údajov, ktoré centrálni bankári komunikovali len pred tromi mesiacmi. Vtedy Fed predpovedal iba jedno zvýšenie sadzieb v roku 2022.
Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters predpovedajú zvýšenie sadzieb o 0,25 – 0,50 % v treťom štvrťroku 2022. V poslednom štvrťroku by malo nasledovať ďalšie zvyšovanie.
Kube vládne bitcoin
Kuba zážíva historický okamih. Prvýkrát v histórií sa stalo, že americký dolár stratil svoje vedúce postavenie na úkor inej platobnej meny. Riaditeľ nadácie pre ľudské práva, Alex Gladstein, sa vyjadril na svojom Twitteri, že udalosti, ktoré sa dejú na Kube okolo bitcoinu sú historické.
Finančný systém v krajine je kvôli zlej politickej situácií a napätým vzťahom vo veľmi zlej kondícií. Kubánski občania sú dlhé roky závislí na peniazoch, ktoré im posielajú príbuzní, pracujúci v zahraničí. Napriek finančnej pomoci z vonku, vysoké poplatky za prevody stále negatívne ovplyvňujú chudobné rodiny.
Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa kubánčania stále viac prikláňajú k posielaniu peňazí cez kryptomeny. Okrem kubánskych rodín začínajú digitálne peniaze vo väčše miere akceptovať aj podniky a spoločnosti. Podľa Enriqueho Yeciera sa Bitcoinu už podarilo v krajine prekonať americký dolár.
„Sťažovať sa, že na Kube dolár v kryptomenách prekonal hodnotu 1 USD v hotovosti, je ako sťažovať sa, že Bitcoin dnes stojí viac ako 46 000 dolárov, keď pred rokom stál iba 23 000. Ak niekto robí veci nesprávne, tak to určite nie je Bitcoin.“
Vláda už udelila obchodníkom licenciu pre operácie s digitálnymi aktívami a tak Kuba pomaly ale isto smeruje k úplnému prijatiu bitcoinu a iných kryptomien.
Osobnosť roka je…
Reč nie je o nikom inom, ako o Elonovi Muskovi. Je bohatý, slávny a patrí medzi najvpyvnejších ľudí na planéte. Časopis Time mu venoval titulnú stránku, kde je označený ako osobnosť roka 2021.
V rovnakom roku sa spoločnosť ktorej šéfuje stala najhodnotnejšou automobilkou na svete a jeho raketová spoločnosť Space X uskutočnila let s civilnou posádkou k hranici vesmíru. Okrem toho vedie startup Neuralink, ktorý sa zaoberá výrobou mozgových čipov a prsty má aj v infraštruktúrnej spoločnosti The Boring Company.
A hádajte, kto sa paradoxne stal najviac nenávidenou osobou v krypto svete…áno aj tomuto rebríčku kraľuje Elon.
Jeho impulzivné tweety o kryptomenách pripravili nejedného nadšenca kryptomien o nemalé peniaze. Určite sa nájdu aj takí, ktorí práve vďaka jeho tweetom zarobili, ale tých bude pravdepodobne oveľa menej.
Jeho fanúšikovská základňa sa blíži k číslu 70 miliónov a to je už poriadna masa ľudí. Aj keď práve preto by sa mohlo zdať, že je veľmi populárny, nedávna štúdia odhalila presný opak.
Podľa údajov spoločnosti Awario, ktorá sa zaoberá analýzami sentimentu sa už aj tak negatívny sentiment jeho tweetov prudko znížil po tom, ako začal kritizovať bitcoin a jeho vplyv na životné prostredie. Následne potom vyhlásil, že Tesla ho už nebude prijímať ako platidlo.
Muskove tweety boli považované za hlavnú hybnú silu, ktorá v tej dobe spôsobila prepad bitcoinu o takmer 30% jeho hodnoty. Obecne je považovaný za manipulátora trhu s kryptomenami a jeho tweety hlavne na adresu bitcoinu, Doge coinu, alebo Shiba coinu to len potvrdzujú.
Posledným príkladom bolo jeho vyjadrenie, že Tesla bude pri predaji svojich merchov akceptovať práve Doge a potom sa uvidí ako to pôjde. Cena coinu po tweete vystrelila o takmer 30% smerom nahor.