Milovníci kryptomien sa už možno stretli s označením crypto staking. V slovenčine sa na tento úkon často využíva slovné spojenie stakovanie kryptomien. Ide o jeden z viacerých spôsobov zhodnocovania kryptomien. Nie je príliš náročný, no je dôležité pochopiť jeho podstatu. Len takým spôsobom z neho dokážete vyťažiť maximum.
Čo sa dozviete v článku?
Čo je to crypto staking?
V jednoduchosti povedané, crypto staking je proces zhodnocovania digitálnych mien. Je súčasťou modelu proof-of-stake. Užívateľ svoje mince zamkne, vďaka čomu získa odmeny a nejaké výhody. Odmeny môžu byť v hodnote až 10 % ročného zhodnotenia.
V praxi si to môžete predstaviť ako investovanie peňazí v banke, ktorej poskytnete určité financie, ktoré sú vám neskôr vrátené aj s úrokmi. Takýmto spôsobom pasívne zarábate.
Pojem staking bol odvodený od systému proof-of-stake, ktorý je v rámci kryptomien známy a pomerne obľúbený. Využíva sa často na to, aby nahradil systém proof-of-work, ktorý podporuje decentralizáciu.
Decentralizácia je jedným z kľúčových prvkov kryptomien. Zaisťuje, že sieť kryptomien nemôže byť riadená ničím ani nikým. Digitálne meny sa tým odlišujú od klasických fiat mien, napríklad od eura alebo dolára. Nedajú sa takto ovládnuť a využiť vo svoj prospech.
Ako iste viete, kryptomeny sa musia ťažiť. Proof-of-work teda funguje tak, že ťažiari z celého sveta medzi sebou súťažia. Ten, kto ako prvý uzavrie blok, získa dopredu stanovenú odmenu.
Ťažiarom ale nemôže byť úplne každý. Hoci na túto pozíciu nepotrebujete vzdelanie, musíte mať niekoľko vecí. Patrí k nim vysokovýkonný počítač, pripojenie na internet a prístup k veľkému množstvu elektriny. Následne vám nesmie chýbať ešte špeciálny prístroj určený na ťažbu s názvom ASIC, ktorý je potrebné každý jeden alebo dva roky meniť. Len tak si zaistíte dobré výsledky.
Proof-of-work je vysoko efektívny spôsob, no má jednu veľkú nevýhodu. Denne sa naň spotrebuje veľké množstvo elektrickej energie, čo má negatívny dopad na ekológiu a životné prostredie. Odborníci sa preto snažia nájsť iný spôsob, ako ťažiť zelenšie.
Jedným z nich je práve proof-of-stake. V rámci neho nefigurujú ťažiari, ale validátori. Nedochádza ani k súťažiam. Validovanie blokov prebieha iným spôsobom. Validátori uzamknú počet mincí, čo im dáva právo overovať transakcie. Za takúto prácu sú odmenení transakčnými poplatkami. S poplatkami sa stretnete aj pri proof-of-work, no tam nie sú hlavným zdrojom príjmu.
Validátorom sa môže stať každý. Stačia mu na to základné informácie a skúsenosti s kryptomenami.
Proof-of-stake patrí k základným systémom. Nevyužíva sa ale pri všetkých kryptomenách. Spája sa najmä s menami Ethereum, Tezos, Cosmos a Cardano. V rámci nich sa bloky priradzujú automaticky ku konkrétnym validátorom. Nepotrebujú na to množstvo energie. Za správnosť údajov ručia svojím majetkom. Vďaka tomu sa vytvára dôležitá bezpečnosť siete.
Čím viac, tým lepšie
Pri kryptomenách vo všeobecnosti platí jednoduchá rovnica:
Čím väčší podiel kryptomeny uzatvoríte, tým je väčšia pravdepodobnosť, že budete vybraní na validáciu bloku.
Znamená to, že sa môžete stať validátorom a zhodnocovať svoje zárobky. Nevýhoda je ale v tom, že peniaze nemáte k dispozícií, nehovoriac o tom, že odmena nie je istá.
Crypto staking nemusíte robiť sami
Crypto staking, rovnako ako ťaženie, nemusíte robiť sami. Je to plus najmä pre ľudí, ktorí nemajú dostatok času, prípadne im chýbajú technické zručnosti. V takýchto situáciách je vhodné zapojiť sa do tzv. staking poolu.
Staking poolu stačí poskytnúť svoje finančné prostriedky. Nič iné nie je nutné robiť. O všetko sa postará niekto iný. Kryptomeny sú však anonymné, čím sa naskytuje veľká možnosť podvodov. Ešte predtým, ako svoje zárobky dáte nejakému poolu, dobre si ho preverte. Prezrite si referencie a názory ostatných.
Pri staking poole počítajte aj s poplatkami, ktoré sa líšia a nie sú jednotné. Nemali by byť však príliš vysoké.
Pre porovnanie, mining pooly pri proof-of-work si vyžadujú neustále pripojenie na internet. Chýbať nesmie ani veľké množstvo energie. Na druhej strane, pri proof-of-stake nič takéto nie je potrebné.
Staking pooly sú veľmi podobné termínovaným vkladom. Prístup k nim získate prostredníctvom búrz ako Binance alebo Kraken. Druhou možnosťou sú peňaženky Exodus, Atomic Wallet a Trust Wallet.
Ako začať s crypto stakingom?
Keď viete základné informácie o tom, čo crypto staking je, môžete s ním začať. Najlepšie urobíte, keď si vytvoríte účet na jednej z kryptomenových búrz. Najrozšírenejšia je Binance.
Do svojho účtu si viete presunúť kryptomenu, ktorú už vlastníte alebo si ju kúpite. Následne ju stačí uzamknúť a držať. Binance poskytuje tiež rôzne staking programy. Ich výhodou je vyššie ročné úročenie až vo výške 12 %.
Staking je možné urobiť aj v kryptomenových peňaženkách, ktoré musia disponovať stakingovými nodmi na určité kryptomeny. Kryptomenu následne viete previesť na stakingovú adresu.
Treťou možnosťou sú DeFi platformy a aplikácie. Kryptomena sa dá uložiť v smart kontraktoch, známych aj ako inteligentné kontrakty. Na toto miesto ich ukladáte s účelom poskytovania pôžičiek ďalším investorom.
Crypto staking nie je náročný, práve naopak. Má množstvo výhod a teoreticky preň nemusíte robiť takmer nič.
Crypto staking ako pôžička
V rámci crypto stakingu sme už načrtli tému kryptomenových pôžičiek. Na rozdiel od klasických pôžičiek sa financie požičiavajú medzi dvoma užívateľmi. Obaja z nich na konci dostanú výhodné úročenie.
Pri kryptomenách a pôžičkách rozoznávame dve platformy, a to:
- CeFi platformy (Centralized Finance)
- DeFi platformy (Decentralized Finance)
CeFi platformy
CeFi platformy sú takmer na nerozoznanie od našich bežných bánk. Z toho dôvodu ich ľudia nazývajú aj krypto banky. Mnohí odborníci však varujú, že idú proti základným princípom kryptomien, a to najmä proti decentralizácii. Držia peniaze na jednom mieste, čím ich vystavujú viacerým rizikám, napríklad útoku hackerov.
DeFi platformy
Druhou možnosťou sú DeFi platformy, niekedy označované ako protokoly. Užívateľom umožňujú požičiavať ostatným peniaze. Vďaka tomu podporujú decentralizáciu a starajú sa o to, aby boli peniaze rozdelené medzi viacerých ľudí.
DeFi protokoly umožňujú vyhýbať sa zvýšeným rizikám, ako napríklad útokom hackerov. Okrem toho sa užívatelia nemusia vzdávať vlastníctva svojich prostriedkov. Takéto požičiavanie sa zakladá na smart kontraktoch.
Smart kontrakty sú programovateľné protokoly. Slúžia na automatizovanie zmluv a platobných operácií. Ich zápis a vykonávanie prebieha v sieti vybranej meny. Inteligentné kontrakty sa uzatvárajú medzi dvoma alebo viacerými osobami. Dohoda sa následne vkladá do blockchainu kryptomeny. Najčastejšie využívaným blockchainom je Ethereum.
Požičiavanie na DeFi
Požičiavanie kryptomien na základe DeFi protokolu je jednoduché. Zvládne to úplne každý. Veriteľ, čiže užívateľ, ktorý poskytuje peniaze, ich pošle do smart kontraktu. Vďaka tomu sa stanú voľne dostupnými pre dlžníkov. Veriteľ takto dokáže zarobiť, pretože peniaze sa úročia.
Treba ale poznamenať jednu vec. V porovnaní s tradičným menami je tu jeden rozdiel. Dlžník si financie požičiava vo forme kolaterálu, čiže zábezpeky. Jej hodnota je vyššia ako hodnota pôžičky.
Hodnota pôžičky sa vypočítava na základe založenej kryptomeny. Tak, ako v reálnom svete zakladáme nehnuteľnosti, v tomto prípade sa zakladá mena.
Maximálny objem prostriedkov
Samotný objem požičaných financií nie je nijak limitovaný. Na problém by ste narazili len vtedy, ak by ste si chceli požičať príliš veľké množstvo kryptomien. Pri bežných pôžičkách sa ale nejakého pomyselného stropu báť nemusíte.
Ak by sme však predsa len hovorili o limitoch finančných prostriedkov, prvým je objem poskytnutých kryptomien veriteľmi. Ináč povedané, môžete si požičať len toľko, koľko kryptomien užívatelia poskytli.
Druhý limit sa spája s vami ako s dlžníkom. Ide o tzv. kolaterál faktor definujúci kvalitu vašich tokenov. Podľa nej zistíte, koľko si môžete skutočne požičať. Vo väčšine prípadov platí, že:
Hodnota požičaných tokenov musí byť nižšia ako hodnota tokenov, ktorými ručíte, a vynásobená kolaterál faktorom.
Predstavte si, že ručíte tokenmi v hodnote 100 €. Zistíte, že ich faktor je 0,75. Výsledkom je, že si môžete požičať vami vybranú kryptomenu v hodnote 75 €.
Pri takejto pôžičke teoreticky neexistuje žiadny termín, dokedy musí byť splatená. Je len na vás, kedy finančné prostriedky vrátite. Akonáhle sa tak stane, protokol sa automaticky zlikviduje a vy nebudete nič dlžní.
Pri pôžičkách si dávajte pozor
Pôžičky kryptomien vyzerajú lákavo. Je to najmä z dôvodu, že sami si zvolíte, kedy financie vrátite, nehovoriac o tom, že celý proces požičiavania je veľmi jednoduchý.
Treba sa však mať na pozore. Pri úvere nedostanete žiadne pevne stanovené úrokové sadzby. V priebehu doby splácania môžu preto dramaticky kolísať. Raz budú hore a raz dole.
Rada odborníka
Najstabilnejšiu formu úroku poskytuje DeFi protokol Aave. Aj v tomto prípade ale platí, že ide len o krátkodobý fix.
On-chain a off-chain crypto staking
Keď je reč o stakingu, niektorí ho delia na dva typy, a to on-chain a off-chain. Ide o dve odlišné metódy:
- on-chain – crypto staking prebieha priamo na blockchaine vybranej meny. Využíva sa naň algoritmus proof-of-stake alebo proof-of-work.
- off-chain – na druhej strane existuje off-chain staking, ktorý umožňuje ukladať menu za pomoci programov tretích strán. Nejde teda o „prirodzené funkcie” kryptomeny alebo blockchainu.
Pri ktorých menách je možný crypto staking?
Crypto staking je možný pri určitých kryptomenách. Pre lepší prehľad sme si pripravili praktickú tabuľku s viacerými údajmi.
Výška odmeny nemusí byť úplne presná. Odvíja sa od niektorých faktorov, napríklad od pravidiel staking poolu alebo od ponuky a dopytu.
Kryptomena | Spôsob ťaženia | Doba uzamknutia | Ročná odmena v percentách | Minimálne množstvo vložených finančných prostriedkov |
Ethereum
(ETH 2.0) |
Proof-of-stake | Do okamihu zavedenia fázy vývoja, čo môže trvať približne 2 roky | 5 – 17 % | Bez obmedzenia |
Polkadot
(DOT) |
Nominated proof-of-stake | 28 dní | 12 % (Odmena sa vypláca raz za 24 hodín) | Bez obmedzenia. Odporúča sa mať aspoň 1 DOT na účte. |
Ziliqa
(ZIL) |
Proof-of-Work typu Ethereum Etash | 2 týždne | 6 – 15 % (Odmena sa vypláca dvakrát týždenne) | 10 ZIL |
Tezos
(XTZ) |
Liquid proof-of-stake | Nie je | 4 – 7 % (Odmena sa vypláca dvakrát týždenne) | Bez obmedzenia |
Cardano
(ADA) |
Proof-of-stake | 20 dní | 4,5 – 6,5 % (Odmena sa vypláca každých 5 dní) | 4 ADA, vrátane 2 ADA, za registráciu stakingovej adresy |
Výhody crypto stakingu
Crypto staking má množstvo výhod, ktoré ocení každý užívateľ. K hlavným patria:
- Dokážete zhodnotiť svoje zárobky a financie.
- Vďaka crypto stakingu získavate pravidelne odmenu v tokenoch. Ich vyplácanie sa odvíja od samotnej meny.
- Na to, aby ste mohli crypto staking robiť, nemusíte byť ťažiarom.
- Na crypto staking nepotrebujete veľké množstvo elektrickej energie.
- Pri stakingu si sami vyberáte množstvo tokenov. Nie ste obmedzení minimálnym alebo maximálnym počtom.
- Celý proces nie je náročný a nezaberie ani veľa času. Po uzamknutí mincí máte takmer celú robotu hotovú.
- Crypto staking je vhodný aj pre začiatočníkov. Stačí si len naštudovať základné informácie, ako celý proces funguje.
- Crypto staking môžete robiť s viacerými menami. Nie ste obmedzení len na jednu alebo dve.
Nevýhody crypto stakingu
Crypto staking má aj zopár nevýhod, o ktorých by ste mali vedieť ešte predtým, ako sa do celého procesu pustíte.
- Keď kryptomenu zamknete, nemôžete sa k nej dostať ani ju využívať. Ak by ste ich museli súrne predať, je možné, že budete nejaký čas čakať.
- Zo všetkých kryptomien sa za najmenej likvidnú berie Ethereum. V rámci nej nie je uvedená žiadna presná doba zmrazenia.
- Počas toho, ako je mena zamknutá, jej môže padnúť cena, čím sa zníži aj jej príťažlivosť pre iných užívateľov.
Rôzne typy crypto stakingu
Crypto staking nie je jediný. Existuje viacero typov. Každá platforma môže mať svoj vlastný crypto staking. Niektoré nemajú nič spoločné ani s proof-of-stake. Môžu fungovať dokonca aj na blockchainoch, kde sa využíva proof-of-work.
Výhodné je napríklad stakovanie burzového tokenu. Inou možnosťou je staking na vytváranie tlaku na dopyt a ponuku. Takto viete získať lepšiu cenu pri nákupe tokenov.
Vyskúšajte crypto staking aj vy
Crypto staking má svoje výhody aj nevýhody. Rozhodne sa ale oplatí vyskúšať ho. Ide o pomerne jednoduchý proces vhodný pre každého. Keďže je postavený na princípe proof-of-stake, nespotrebuje ani veľa energie. Zhodnoťte svoje financie aj vy.