Zabudnite na 5G, Čína už vo veľkom pracuje na výskume oveľa rýchlejšieho 6G internetu. Biznisu v eurozóne dochádza para. Rast ekonomickej aktivity spomalil. Realitný gigant Evergrande je na pokraji kolapsu. Čína vyzvala lokálne vlády aby sa pripravili na najhoršie.
6G internet je na ceste
Svet je vo fáze prechodu na rýchlu 5G sieť, ktorá bude trvať pravdepodobne ešte niekoľko rokov. Medzitým už Čína pracuje na plné obrátky na výskume 6G internetu.
Martin Armstrong zo spoločnosti Statista uvádza, že podľa whitepaperu spoločnosti Samsung trvá približne 10 rokov, kým je nový štandard pripravený ku komercializácií. Pri 5G sieti ubehlo zatiaľ 8 rokov.
Infografika ukazuje, že lídrom vo vývoji 6G technológie je Čína.
Juhokórejský gigant navrhol pre 6G sieť potenciálny dátum zavedenia v rokoch 2028-2030. To naznačuje naliehavú potrebu dosiahnuť v tejto oblasti ďalší nevyhnutný pokrok. Očakáva sa, že 6G sieť bude 10 krát rýchlejšia ako 5G.
Eurozóne dochádza para.
Rast ekonomickej aktivity eurozóny sa v septembri citeľne spomalil z 15-ročného maxima, zatiaľ čo ceny vstupných nákladov na výrobu tovarov vzrástli na 21-ročné maximum.
Hodnoty Purchasing Managers’ Index (PMI) IHS Markit sa nakonci minulého týždňa pohybovali na úrovni 56,1- v porovnaní s konečnými hodnotami 59,0 v auguste a 60,2 v júli.
Hodnoty PMI vyššie ako 50 naznačujú expanziu úrovní ekonomickej aktivity. Z dostupných dát je jasné, že ekonomická aktivita v eurozóny postupne klesá. Tempo rastu sa ďalej spomalilo vo výrobnom sektore aj v sektore služieb. IHS Markit pripisuje spomalenie dopytu v druhom štvrťroku dodávateľom a obavám zo šírenia koronavírusu.
Zdá sa, že všetky tieto faktory narúšajú ekonomické očakávania. Podobne je na tom aj Spojené Kráľovstvo. Správa PMI taktiež poukázala na spomalenie ekonomickej aktivity a rastúcich cien vstupných nákladov.
Composite index dosiahol v auguste hodnoty 54,1. Je to pokles z 54,8 v predchádzajúcom mesiaci. Stalo sa tak hlavne kvôli výraznej strate dynamiky vo výrobnom sektore.
Je kolaps Evergrande za rohom?
Dlhy realitného giganta presahujú 300 miliárd dolárov. Spoločnosť mala minulý týždeň vo štvrtok zaplatiť úroky z dlhopisov denominovaných v dolároch. Splatná suma predstavuje 83,5 milióna USD. Bez predchádzajúceho vyjadrenia spoločnosti sa tak ale nestalo. Aj keď získala 30 dňové tolerančné obdobie, investori sa obávajú, že po jeho uplynutí budú nútení odpísať vysoké straty.
Čína zriadila špeciálne účty pre realitné projekty, ktoré sú pod taktovkou Evergrande. Cieľom je ochrániť finančné prostriedky, ktoré sú práve na tieto projekty určené a aby nedošlo k ich zneužitiu na iné účely. Financie musia byť použité na dostavanie rezidenčných projektov, za ktoré už záujemcovia zaplatili.
Podľa časopisu Wall Street Journal Čína už vyzvala lokálne vlády, aby sa pripravili na možný kolaps Evergrande. Zároveň požiadali, aby sa pokúsili zabrániť prípadným nepokojom a zmiernili negatívne vplyvy na zvyšok ekonomiky.