Burza cenných papierov je miesto, kde sa rozhoduje či akcie, fondy, dlhopisy alebo iné komodity porastú, alebo budú klesať. Ak ste už niekedy svoje peniaze nasmerovali inam ako na osobný účet alebo do terminovaného vkladu, museli ste sa s týmto pojmom už stretnúť. Na burzách sa totiž točí ekonomika celého sveta. Chcete vedieť viac? Čítajte ďalej.
Čo sa dozviete v článku?
Čo je to burza cenných papierov?
Burza je miesto, kde prebieha obchodovanie za fyzickej prítomnosti obchodníkov. Opakom je elektronická burza, kde obchodníci zadávajú svoje objednávky prostredníctvom prepojených obchodných systémov. V dnešnej dobe má väčšina svetových búrz už túto modernú podobu.
Hlavnou úlohou burzy je dať dohromady investorov, ktorí chcú zhodnotiť svoje peniaze a firmy, ktoré potrebujú kapitál. Dobre fungujúci kapitálový trh je dôležitým faktorom úspechu každej ekonomiky. Cenu cenných papierov obchodovaných na burze určuje ponuka a dopyt.
Medzi najznámejšie burzy na svete patrí legendárna Wall street. Česká republika má zase Pražskú burzu a na Slovensku funguje Bratislavská burza. Burza teda nie je len jedna. Obchodníci preto môžu obchodovať na lokálnej, ale aj medzinárodnej burze.
Vedeli ste, že…
… v súčasnej dobe je najznámejšou burzou New York Stock Exchange, teda newyorská burza?
História burzy
Pojem burza pochádza zo 16. storočia. Vtedy sa samozrejme neobchodovalo s cennými papiermi, ale s obilím, kávou, čajom a ďalšími hodnotnými produktmi. Až v roku 1611 vznikla prvá burza, ktorá sa zaoberala obchodom cenných papierov.
V súčasnej dobe je najznámejšou burzou New York Stock Exchange, ktorá vznikla v roku 1792. Táto burza spája približne 2 800 spoločností a funguje formou aukcie, ktoré sa konajú na jednom mieste, takzvanom burzovom parkete.
Čo sa deje na burze?
Burza nefunguje ako tradičný obchod. Obchoduje hlavne s predpokladmi. Akcie sú na burze spravidla nakupované, ak kupujúci predpokladá priaznivý vývoj podnikania tejto spoločnosti, alebo ak sú veľmi lacné a počíta sa s rastom ich hodnoty. Ak akcionári očakávajú nepriaznivý vývoj, ponúknu akcie na predaj. Burzy sú veľmi citlivé barometre, ktoré veľmi rýchlo reagujú na ekonomické a politické zmeny.
Objednávky, čiže príkazy kúpiť alebo predať cenné papiere, sa zhromažďujú v knihe objednávok, ktorá je stredobodom všetkého diania na burze. Objednávky sú zoradené podľa limitu a okamihu zadania. Akonáhle sa objavia dve objednávky nákupu a predaja, ktoré si vyhovujú, sú automaticky spárované a obchod je zrealizovaný. Vďaka internetu a technológiám sa to v súčasnosti zrealizuje často v priebehu sekúnd.
Obchodovanie na burze
Cenný papier možno získať hneď po ich emisii. Najprv je cenný papier obchodovaný na primárnom trhu a až následne sa dostáva na trh sekundárny – burzu. Tu sa jeho cena utvára podľa toho, aký je dopyt. Cena je teda premenlivá a je spájaná s kurzom. Druhotné nákupy a predaje prebiehajú na sekundárnom trhu.
Burza cenných papierov je spájaná práve s pojmom sekundárny trh. Či sa cenné papiere dostanú na určitú burzu, napríklad newyorskú, je dôsledne prehodnocované. Prihliada sa najmä k hospodárskej aktivite firmy, sledovaniu jej pozícií a s prihliadnutím k stabilite trhu. Najviac je hodnotené, v ako veľmi perspektívnom odbore firma pôsobí, či má jej odbor a či má firma nejakú budúcnosť.
Ako funguje burza cenných papierov?
Burza funguje v princípe ako akciová spoločnosť. Za akcionárov sú považované osoby, ktoré majú záujem na burze pravidelne obchodovať. Sú nimi napríklad peňažné inštitúcie alebo maklérske firmy. Príjmy burzy sú tvorené z provízií, ktoré sa pohybujú vo výške približne 1 % z urobených obchodov.
Obyčajní ľudia, firmy či inštitúcie, na burze bežne obchodovať nemôžu. Burza je určená pre určité subjekty. Do prvej skupiny spadajú individuálni investori, čo môžu byť jednotlivé osoby alebo firmy a potom sú to inštitucionálni investori, ako banky, investičné alebo poisťovacie spoločnosti a penzijné fondy.
Druhá skupina zahŕňa emitentov cenných papierov. Obchody vo väčšine prípadov zabezpečujú makléri, ktorí sú chápaní ako určití sprostredkovatelia medzi emitentmi a investormi.
Burza je určená najmä pre akcionárov burzy a firmy, ktoré majú potrebné oprávnenia kupovať a predávať cenné papiere. Sú nimi zvyčajne banky, ktoré činnosť vykonávajú na vlastný účet, ďalej brokeri, ktorí vykonávajú nákup a predaj cenných papierov pre niekoho iného a díleri, ktorí obchodujú pod svojím menom a na vlastný účet.
Ako sa na burze obchoduje?
Obchodovať na burze je možné za pomoci dealera, vďaka ktorému môžete priamo získať cenné papiere. Môžete tiež využiť služby brokera, ktorému je zadaný priamy príkaz a on zakúpi cenné papiere na burze. Vďaka rozšíreniu ponuky brokerov a online brokerov pristupuje najviac ľudí na burzu práve týmto spôsobom.
Broker je za vykonané transakcie odmeňovaný prostredníctvom provízií. Jeho príjem sa odvíja od objemu obchodov, ktoré vykonal.
Existujú dva základné typy obchodovania:
- v prvom prípade je možné predávať a nakupovať kedykoľvek počas doby, keď je burza otvorená.
- v druhom prípade ide o aukčný predaj, nazývaný aj call market. Pri tomto type predaja je vopred určená doba i miesto predaja. Sú dané konkrétne cenné papiere, s ktorými sa bude obchodovať. Môže sa konať ako klasická aukcia, keď je cena stanovená ako najnižšia, alebo, naopak, môže byť aplikovaná holandská aukcia, keď je cena stanovená ako najvyššia.
Burza cenných papierov v Bratislave
Popri svetových burzách má aj Slovensko svoju malú burzu, a to burzu cenných papierov v Bratislave. Sídli na Vysokej 17 v Bratislave a vznikla 15. marca 1991 v súlade s rozhodnutím Ministerstva financií SR z roku 1990. V súčasnosti je jediným organizátorom regulovaného trhu s cennými papiermi, ktorý je členený na trh kótovaných cenných papierov a regulovaný voľný trh.
Obchodovať na bratislavskej burze sa začalo 6. apríla 1993. 1. 5. 2008 organizovala mnohostranný obchodný systém – MTF.
Ako stále poradné orgány predstavenstva pôsobia tri burzové výbory:
- výbor pre obchodovanie
- výbor pre kótovanie cenných papierov
- výbor pre členstvo
Akciovým indexom bratislavskej burzy je Slovenský akciový index – SAX. Ide o kapitálovo vážený index. Do indexu SAX sú zaradené len akcie spoločností z trhu kótovaných cenných papierov.