Za 3. pilier sa na Slovensku pokladá doplnkové dôchodkové sporenie. Jeho cieľom je zabezpečiť zlepšenie životného štandardu na dôchodku. Medzi veľké výhody 3. piliera patrí, že vám naň môže prispievať zamestnávateľ, získate daňovú úľavu, neznižuje váš dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Je len na vás, koľko si na dôchodok nasporíte, a ako svoje financie zhodnotíte.
Čo sa dozviete v článku?
Tri piliere dôchodkového systému na Slovensku
Na Slovensku máme v súčasnosti tri základné piliere dôchodkového zabezpečenia:
- 1. pilier – sociálna poisťovňa
- 2. pilier (DSS) – starobné dôchodkové sporenie
- 3. pilier (DDS) – doplnkové dôchodkové sporenie
3. pilier, čiže doplnkové dôchodkové sporenie, zhodnocuje dobrovoľné príspevky vo fondoch, ktoré si sporiteľ vyberá vzhľadom na termín, kedy je plánovaný jeho odchod do dôchodku.
Výhodou 3. piliera je, že sa dodržiava investičný horizont niekoľkých desiatok rokov, a výber financií z tretieho piliera nie je tak jednoduchý, ako napríklad z bežných podielových fondov. Vďaka tejto kombinácii sa peniaze zhodnocujú dlhodobo, systematicky a zloženým úročením, čo znamená, že na dôchodok sa vám zhodnocujú aj samotné úroky z úroku.
3. pilier teda predstavuje dobrovoľnú formu dlhodobého dôchodkového sporenia, aj keď v niektorých špecifických prípadoch ide o povinné sporenie. Kombinuje dobrovoľné príspevky, ponúka možnosť prispievať zamestnancom na dôchodok priamo zamestnávateľom, a ešte si môžete uplatniť na príspevky aj daňovú úpravu.
Vďaka tejto kombinácii môžu účastníci získať zaujímavý doplnkový dôchodkový príjem v starobe.
Vedeli ste, že…
… tretí pilier je na Slovensku pomerne mladou záležitosťou a sporiť v ňom je možné od roku 2005?
Ako funguje tretí pilier?
Doplnkové dôchodkové sporenie upravuje Zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Účastníkom tretieho piliera môže byť každá fyzická osoba. V prípade zamestnancov môže ísť o dobrovoľného sporiteľa, ktorému prispieva na tretí pilier aj zamestnávateľ, ktorý uzatvoril zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou. Podmienka na sporenie v treťom pilieri je najmenej 18 rokov.
Účelom doplnkového dôchodkového sporenia je získať pre sporiteľov dostatočný dôchodkový príjem v starobe a vyšší príjem v prípade skončenia výkonu prác, ktoré sú zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4 či skončenia výkonu prác zamestnanca.
Povinný aj dobrovoľný
3. pilier je vnímaný ako dobrovoľný, no pre niektoré kategórie ľudí je povinný. Ide o zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce, profesiu tanečníka a hráča na dychovom nástroji, a práce zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4. Títo účastníci sú povinní uzatvoriť účastnícku zmluvu a ich zamestnávatelia sú povinní uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu, a to do ôsmich dní od začatia výkonu týchto prác.
V takomto prípade sú zamestnanci povinní uzatvoriť účastnícku zmluvu a jeho zamestnávateľ je povinný uzavrieť do 30 dní zamestnávateľskú zmluvu s DDS, ktorú si zamestnanec vyberie.
Vedeli ste, že…
… príspevok zamestnávateľa je minimálne vo výške 2 % z vymeriavacieho základu?
Kto sa stará o peniaze v treťom pilieri?
O správu príspevkov účastníkov sa starajú doplnkové dôchodkové spoločnosti, ktoré spravujú doplnkové dôchodkové fondy, ktoré musia mať na svoju prevádzku povolenie od Národnej banky Slovenska.
Doplnkové dôchodkové spoločnosti patria medzi akciové spoločnosti. Ak vykonávajú činnosť na Slovensku, musia mať v našej krajine aj sídlo.
Každá doplnková dôchodková spoločnosť je povinná vytvoriť a spravovať najmenej jeden príspevkový doplnkový dôchodkový fond a jeden výplatný doplnkový dôchodkový fond. V súčasnosti na Slovensku pôsobia štyri doplnkové dôchodkové spoločnosti, z ktorých si sporiteľ môže ľubovoľne vybrať. Podľa Národnej banky Slovenska sú na Slovensku oficiálne registrované:
- Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, a.s.
- NN Tatry – Sympatia, d.d.s., a.s.
- STABILITA, d.d.s., a.s.
- UNIQA d.d.s., a.s.
Dôležitý je správny výber fondov
Pri spravovaní prostriedkov a ich zhodnocovaní kombinujú doplnkové dôchodcovské spoločnosti rôznorodé fondy. Od konzervatívnych, cez dynamické, až po výplatné, ktoré sú určené na vyplácanie samotného dôchodku.
Rovnako ako pri investovaní do iných fondov platí, že hlavne v začiatkoch sporenia nie je potrebné byť príliš konzervatívny.
Jedno z dôležitých odporúčaní je, aby mladí ľudia, a tí, ktorým ostáva viac ako 10 rokov do dôchodku, stavili na dynamickejšie fondy s možnosťou vyššieho zhodnotenia. Fondy spravujú profesionálni portfólio manažéri, ktorí aktívne spravujú vaše financie tak, aby dosahovali čo najvyšší zisk.
V súčasnosti si môžu sporitelia vybrať z osemnástich fondov:
- Dôchodkový výplatný d.d.f. NN Tatry – Sympatia, d.d.s., a.s.
- Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, a.s., Comfort life 2020 príspevkový d.d.f
- Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, a.s., Comfort life 2030 príspevkový d.d.f.
- Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, a.s., Comfort life 2040 príspevkový d.d.f.
- Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, a.s., Comfort life 2050 príspevkový d.d.f.
- Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, a.s., Comfort life 2060 príspevkový d.d.f.
- Doplnková dôchodková spoločnosť Tatra banky, a.s., Dôchodkový výplatný d.d.f.
- Doplnkový dôchodkový fond Stabilita indexový príspevkový d.d.f., STABILITA, d.d.s., a.s.
- Globálny akciový dôchodkový fond UNIQA, d.d.s., a.s., príspevkový d.d.f.
- Indexový globálny dôchodkový fond UNIQA d.d.s., a.s., príspevkový d.d.f
- Indexový príspevkový d.d.f. NN Tatry – Sympatia d.d.s., a.s Konzervatívny príspevkový d.d.f. NN Tatry – Sympatia, d.d.s., a.s.
- Príspevkový doplnkový dôchodkový fond UNIQA d.d.s., a.s., príspevkový d.d.f.
- Rastový príspevkový d.d.f. NN Tatry – Sympatia, d.d.s., a.s.
- Stabilita akciový príspevkový d.d.f., STABILITA, d.d.s., a.s.
- Stabilita príspevkový d.d.f., STABILITA, d.d.s., a.s.
- Stabilita výplatný d.d.f., STABILITA, d.d.s., a.s.
- Výplatný doplnkový dôchodkový fond UNIQA d.d.s., a.s., výplatný d.d.f.
Výhody sporenia v treťom pilieri
Výhodou tretieho piliera je, že nemusíte sporiť len sami, ale takpovediac dvojfázovo. Znamená to, že príspevky vám môže odvádzať aj váš zamestnávateľ, čím sa mesačná investícia násobí.
Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny upozorňuje, že výška príspevkov zamestnávateľa, ktorý platí príspevky za svojich zamestnancov, je súčasťou zamestnávateľskej zmluvy uzatvorenej medzi zamestnávateľom a DDS. Platenie príspevkov zamestnávateľa a ich výšku možno dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo ich zamestnávateľ dohodne so splnomocnenými zástupcami zamestnancov.
Okrem pravidelných príspevkov je možnosť posielať do tretieho piliera aj mimoriadne príspevky. Kedy sa oplatia? Oplatia sa hlavne v čase prepadu trhov. V takom prípade sa vaše finančné prostriedky v ďalšej rastovej fáze zhodnocujú omnoho rýchlejšie.
Obrovskou výhodou tretieho piliera je aj postupné sporenie každý mesiac. Za každomesačné príspevky sa nakupujú podiely vo fonde pravidelne v rovnakom čase, vďaka čomu sa priemeruje cena aktíva, čo pozitívne vplýva na vaše investície.
Jednotlivé fázy tretieho piliera
3. pilier je špecifický produkt, ktorý možno rozdeliť na sporiacu a výplatnú fázu.
Sporiaca fáza
Tu smerujete financie na svoj sporiaci účet. Príspevky sú mesačne pripisované a spravované doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou, ktorú si účastník sám vybral. Výška mesačného príspevku sa stanovuje v percentách zo zúčtovanej mzdy zamestnanca alebo v pevnej čiastke v eurách.
Príspevky sa zhromažďujú v príslušnom dôchodkovom fonde. Doplnková dôchodková spoločnosť ich investuje s cieľom dosiahnuť výnos.
Druhá fáza prichádza v momente, keď investor odchádza do dôchodku. V tom momente je na rade výplatná fáza, ktorá má rôzne možnosti.
Výplatná fáza
Z peňazí nasporených vo fonde sa doplnková dôchodková spoločnosť zaväzuje vyplácať účastníkovi doplnkový dôchodok. Sporiteľ má po ukončení sporenia nárok na výplatu dávok rôznymi spôsobmi, pričom sám rozhoduje o možnostiach výplaty, ale aj o tom, kedy a akým spôsobom sa mu začnú nasporené prostriedky vyplácať. Sú tu však rozdiely.
Investori, ktorí uzatvorili zmluvu do 31.12.2013, majú v platnosti nároky na dávky podľa ich dávkových plánov, a to:
- doplnkový starobný dôchodok formou doživotného alebo dočasného doplnkového starobného dôchodku
- doplnkový výsluhový dôchodok formou doživotného alebo dočasného doplnkového výsluhového dôchodku
- jednorazové vyrovnanie
- odstupné
Pre investorov, ktorí uzatvorili zmluvu po 1.1.2014, prípadne podpísali dodatok k účastníckej zmluve, ktorým sa zrušil ich dávkový plán, majú nárok na inú formu výplaty, ktorú upravuje zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení. Sporiteľovi sa vyplácajú dávky ako:
- doplnkový starobný dôchodok formou doživotného alebo dočasného doplnkového starobného dôchodku
- doplnkový výsluhový dôchodok formou doživotného alebo dočasného doplnkového výsluhového dôchodku
- jednorazové vyrovnanie
- predčasný výber
Výhody doplnkového dôchodkového sporenia
Hlavnou výhodou je, že si zvyšujete dôchodok. Súčasný štátny dôchodok dosahuje výšku okolo 500 eur, čo rozhodne nie je uspokojivá penzia na pohodlné a dôstojné trávenie staroby. Investícia do tretieho piliera vám môže priniesť dvoj a viacnásobné navýšenie dôchodku. Výhod je však viacero.
Ďalšou obrovskou výhodou je, že môžete získať príspevok od zamestnávateľa, ktorý môže tvoriť aj 100 % vášho príspevku a nezískate ho inak, iba tým, že si sporíte sami.
Daňová úľava. Zo zákona si môžete vaše investície odpočítať z daňového základu, a to až do výšky 180 € ročne.
Dedenie dôchodkových úspor, na rozdiel od pravidelných platieb do Sociálnej poisťovne, je významný bonus. Hodnota osobného dôchodkového účtu účastníka je súkromný majetok, ktorý je samozrejme predmetom dedenia.
Platí vo fáze sporenia alebo v období poberania dočasného doplnkového starobného dôchodku alebo dočasného doplnkového výsluhového dôchodku. K dedeniu dochádza len vtedy, ak si sporiteľ neurčil v zmluve inú osobu, ktorá má nárok na výplatu hodnoty dôchodkového účtu.
Tip
Dôležité je vedieť, že z príspevkov zamestnávateľa zamestnanec neplatí sociálne odvody. Príspevky podliehajú iba zdravotnému odvodu, aktuálne vo výške 4 %. Pre zamestnávateľov je zas výhodou možnosť zahrnúť príspevky do daňových výdavkov až do výšky 6 % zo zúčtovanej mzdy zamestnanca.
Nemožno diskutovať o tom, že príspevok zamestnávateľa je jedným z najväčších benefitov, pretože to sú financie, ktoré máte k výplate a idú rovno na váš dôchodok. Zamestnávateľ ich platí len v prípade, že doplnkové dôchodkové sporenie máte. Ak sporenie nemáte, k výplate vám ich zamestnávateľ nepridá.
Zo skúsenosti vieme, že väčšina zamestnávateľov prispieva ľuďom rovnakou sumou, ako si sporia sami. Nájdu sa však aj firmy, ktoré dávajú dvojnásobný príspevok. Neváhajte sa preto v práci opýtať na tento príspevok. Ak ho firma poskytuje, bez váhania okamžite vstúpte do 3. piliera.
Mnoho ľudí si myslí, že nízka suma príspevku veľa nezmení. Je to nezmysel, zvlášť pri sporení v trvaní niekoľko desiatok rokov.
Príklad
Pri 40-ročnom sporení sumy 30 eur pri konzervatívnom priemernom výnose 3 % je výsledkom suma 24 354 eur, pri výnose 6 % ide o 44 321 eur. „Toto je len príspevok zamestnávateľa. Z tridsať eurového príspevku do 3. piliera má zamestnanec väčší úžitok, ako keby mu firma zvýšila plat o 50 eur.
Možnosť dobrovoľného príspevku zamestnávateľa do 3. piliera na Slovensku využívajú ako zamestnanecký benefit najmä väčšie spoločnosti zamestnávajúce 250 a viac ľudí. V nich je počet sporiteľov v 3. pilieri až okolo 80 %. Vo firmách s 10 až 50 zamestnancami sa pomer účastníkov v 3. pilieri pohybuje okolo 21 %.
Zníženie základu dane o príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie
Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie je možné odpočítať od základu dane vo výške, v akej boli v príslušnom zdaňovacom období preukázateľné. Spolu to je najviac do výšky 180 eur za rok.
Táto nezdaniteľná časť základu dane sa môže uplatniť iba zo základu dane z príjmov zo závislej činnosti alebo z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, prípadne ich úhrnu, teda z aktívnych príjmov. Aby si daňovník mohol odpočítať túto nezdaniteľnú časť základu dane, musí spĺňať tieto podmienky:
- Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie zaplatil na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31.12.2013 alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu.
- Daňovník nemá uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorá nespĺňa podmienky stanovené novelou zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení.
Ak bol daňovníkovi vyplatený predčasný výber a v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach si uplatnil zníženie základu dane o zaplatené príspevky na DDS, je povinný zvýšiť základ dane o sumu zaplatených príspevkov na DDS, o ktorú si v predchádzajúcich obdobiach znížil základ dane, najneskôr v troch zdaňovacích obdobiach od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom bola táto suma vyplatená.
Kedy je možné vybrať peniaze z tretieho piliera?
Keďže ide o dlhodobé sporenie, platí, že výšku úspor na dôchodok ovplyvňuje najviac dĺžka sporenia a typ fondu, v ktorom zhodnocujete svoje vklady. Ak sa rozhodnete pre sporenie v 3. pilieri, určite je dobré nesiahať na úspory predčasne a využiť ich za účelom zvýšenia príjmu na dôchodku. Možnosť začať si sporiť v 3. pilieri má každý Slovák, a to bez obmedzenia veku.
V súčasnosti sú podmienky vyplácania doplnkového starobného dôchodku z 3. piliera možné, ak:
- máte nárok na výplatu dôchodku z 1. piliera,
- máte nárok na výplatu predčasného dôchodku z 1. piliera,
- dosiahnete dôchodkový vek.
Existuje síce aj možnosť predčasného výberu prostriedkov, ale je značne komplikovaná a nie vždy možná.