Keď sa rozhodnete investovať, pravdepodobne sa stretnete s pojmom S&P 500 index. Tento pojem predstavuje akýsi ukazovateľ a vývoj amerického hospodárstva. Ak sa chcete v celom procese zhodnocovania svojich peňazí vyznať, mali by ste o ňom vedieť niečo viac. Len tak zistíte, ako využiť jednotlivé informácie, ktoré vám poskytne. Čo vlastne S&P 500 index je a na čo slúži?
Čo sa dozviete v článku?
Čo je S&P 500 index?
Standard & Poor’s 500, skrátene S&P 500 index, predstavuje trhovo vyvážený akciový index. Číslo 500 sa odvíja od skutočnosti, že ho tvorí 500 najväčších akciových spoločností v Spojených štátoch.
S&P 500 index sa považuje za ukazovateľ vývoja amerického hospodárstva. Na raste alebo poklese si môžete všimnúť, v akom stave je ekonomika USA. Ceny odzrkadľujú pokojné i turbulentné obdobia, ktorými si americké hospodárstvo prešlo.
Akciový index je pre investorov určitým základom. Porovnávajú s ním všetky ostatné investície. Vedia sa určitým spôsobom odraziť a nájsť smer, akým sa pohnúť ďalej. S&P 500 index nie je ničím novým. Už roky má skvelé výsledky, ktoré dokonca prekonali aj ostatné triedy aktív.
Samozrejme, v USA fungujú aj ďalšie akciové indexy. K obľúbeným a známym patrí napríklad NASDAQ či Dow Jones Industrial Average, známy pod skratkou DJIA.
História indexu siaha až do 19. storočia, presnejšie do roku 1860. V tomto období založil Henry Varnum Poor vydavateľstvo s názvom Poor’s Publishing, ktoré začalo vydávať príručku pre investorov do železničného priemyslu.
Neskôr, v roku 1923, začala spoločnosť Standard Statistics Company hodnotiť hypotekárne záložné listy. Vytvorila svoj prvý burzový index, ktorý pozostával z akcií 233 amerických spoločností.
V 40. rokoch sa vydavateľstvo Poor’s Publishing zlúčilo so spoločnosťou Standard Statistics Company. Takýmto spôsobom vznikla spoločnosť Standard & Poor’s. Index sa v roku 1957 rozšíril o 500 spoločností. Pomenovaný bol S&P 500 Stock Composite Index.
Tu však história rozhodne nekončí. Index začal naberať na popularite. V roku 1962 sa spoločnosť Ultronic System stala zostavovateľom indexov S&P, vrátane S&P 500 Composite Index. Okrem toho zostavovala aj 425 Stock Industrial Index, 50 Stock Utility Index a 25 Stock Rail Index.
V 70. rokoch ponúkla spoločnosť The Vanguard Group svojim maloobchodným investorom prvý podielový fond, ktorý sledoval index. O zopár rokov neskôr začala chicagská komoditná burza obchodovať s futures kontraktmi založenými v tomto indexe.
V nasledujúcich rokoch sa ešte udialo:
- 1. júla 1983 začala spoločnosť Chicago Board Options Exchange obchodovať s opciami založenými na indexe S&P 500
- 22. januára 1993 sa začalo obchodovanie s fondom Standard & Poor’s Depositary Receipts, ktorý vydala spoločnosť State Street Corporation
- 9. septembra 1997 predstavila spoločnosť CME Group futures kontrakt S&P E-mini.
Rada odborníka
S&P 500 index má z dlhodobého hľadiska rastúci kurz, preto sa doň oplatí investovať. Aj napriek miernym výkyvom je stále výkonný, na čo má veľký vplyv najmä fakt, že americká ekonomika je jednou z najväčších na svete.
S&P 500 je založený z 500 rôznych spoločností. Niektoré fungujú v rovnakej oblasti, iné zas v odlišnej. Index sa však aktuálne skladá zo spoločností z týchto odvetví:
- informačné technológie – 24,9 %
- financie – 14,7 %
- zdravotná starostlivosť – 13,7 %
- spotrebiteľský sektor – 12,7 %
- priemysel – 10,2 %
- spotrebiteľské produkty – 7,7 %
- energetický sektor – 5,7 %
- verejnoprospešné služby – 2,9 %
- materiály – 2,9 %
- nehnuteľnosti – 2,8 %
- telekomunikačné služby – 1,9 %
Index je rôznorodý, vďaka čomu môže byť skutočne ukazovateľom vývoja amerického hospodárstva.
Ako S&P 500 index funguje?
Fungovanie tohto indexu je komplikovanejšie. Využíva metódu váženia na základe trhovej kapitalizácie. V praxi to znamená, že spoločnosti s veľkou trhovou kapitalizáciou majú v rámci S&P 500 väčšiu váhu.
S&P 500 index má svoje predsedníctvo, ktoré vždy vyberie spoločnosti na základe ich likvidity, veľkosti a odvetvia. Robí sa tak v marci, júni, septembri a decembri. Dôvodom výberu tohto obdobia je, že akciový index sa vyvažuje každý štvrťrok.
Samozrejme, nie všetky firmy a spoločnosti sa môžu do indexu dostať. Musia splniť niekoľko podmienok. Kvalifikáciou prejde len spoločnosť, ktorá sídli v Spojených štátoch a má trhovú kapitalizáciu minimálne 6,1 miliárd dolárov. Následne existujú ešte tri podmienky.
Prvou je, že verejnosť musí mať k dispozícii aspoň 50 % akcií spoločnosti. Druhou zas to, že cena jednej akcie musí byť minimálne jeden dolár. Najvyššia cena stanovená nie je.
Treťou, a zároveň poslednou podmienkou je, že minimálne 50 % výnosov a stálych aktív spoločnosti sa musí nachádzať v USA. Aktíva, čiže akcie alebo podielové fondy, musia byť na burze cenných papierov, a to buď na New York Stock Exchange (NYSE) alebo NASDAQ.
Ktoré spoločnosti sú súčasťou indexu S&P 500?
Index S&P 500 obsahuje päťsto rôznych spoločností. Ich veľkosť a to, v akom odvetví fungujú, sa odlišuje. K najznámejším patria:
- Apple – spoločnosť využíva symbol AAPL a funguje v odvetví informačné technológie
- Alphabet (Google) – spoločnosť využíva symbol GOOG a funguje v odvetví informačné technológie
- Microsoft – spoločnosť využíva symbol MSFT a funguje v odvetví informačné technológie
- Amazon – spoločnosť využíva symbol AMZN a funguje v odvetví maloobchodný predaj
- Walmart – spoločnosť využíva symbol WMT a funguje v odvetví maloobchodný predaj
- Facebook – spoločnosť využíva symbol FB a funguje v odvetví informačné technológie
- Berkshire Hathaway – spoločnosť využíva symbol BRK.B a funguje v odvetví poisťovníctvo
- Procter & Gamble – spoločnosť využíva symbol PG a funguje v odvetví spotrebný priemysel
- Visa – spoločnosť využíva symbol V a funguje v odvetví finančníctvo
- Mastercard – spoločnosť využíva symbol MA a funguje v odvetví finančníctvo
- JPMorgan Chase – spoločnosť využíva symbol JPM a funguje v odvetví bankovníctvo
- Johnson & Johnson – spoločnosť využíva symbol JNJ a funguje v odvetví zdravotníctvo
- Exxon Mobil – spoločnosť využíva symbol XOM a funguje v odvetví ropa a zemný plyn
- AT&T – spoločnosť využíva symbol T a funguje v odvetví telekomunikácie
- Bank of America – spoločnosť využíva symbol BAC a funguje v odvetví bankovníctvo.
Väčšina spoločností je na prvé počutie známa. Zopár z nich ale nemusí poznať úplne každý. O všetkých si preto povieme niečo bližšie.
Apple
Apple je známou spoločnosťou fungujúcou v odvetví informačných technológií. Mnohí ju poznajú hlavne vďaka známym mobilným telefónom iPhone. Okrem toho vyrába aj inú elektroniku, ako laptopy Macbook, tablety iPad, počítače iMac či hodinky Apple Watch. Vo svojej ponuke má tiež operačné systémy iOS, OS X a watchOS. Nechýbajú ani služby, ako iCloud a Apple Pay.
Obľuba značky neustále rastie, preto nie je žiadnym prekvapením, že je súčasťou indexu S&P 500.
Alphabet (Google)
V súčasnosti je Alphabet akousi hlavnou spoločnosťou a Google zase dcérskou. Vznikla v roku 2015 a poskytuje rôzne služby. K nim patrí napríklad vyhľadávač Google a reklama. Ďalej funguje aj v oblasti biotechnológie, kybernetickej bezpečnosti, umelej inteligencie, optických internetových služieb či veterných turbín. Na všetky tieto odvetvia má svoje dcérske spoločnosti.
Alphabet Inc. je silnou spoločnosťou. Spolu s Apple a ďalšími väčšími značkami tvoria základ indexu S&P 500.
Microsoft
V S&P 500 indexe nesmie chýbať ani ďalšia veľká spoločnosť fungujúca v odvetví informačných technológií. Microsoft je nadnárodná spoločnosť. Orientuje sa najmä na výrobu počítačového softvéru Windows, ktorým sa aj preslávila. Ďalej poskytuje aj iné služby a produkty, napríklad Microsoft Office či Internet Explorer.
Amazon
Amazon patrí k silným spoločnostiam fungujúcim v odvetví maloobchodného predaja. Začínala ako internetové kníhkupectvo, no dnes si tu môžete kúpiť takmer všetko. Od potravín cez oblečenie až k elektronike.
U nás Amazon nie je tak obľúbený, no v Amerike je to presne naopak. Ľudia na tomto mieste nakupujú pravidelne. Výhodou je, že si dokážu vyberať z tisícok produktov na jednom mieste.
Walmart
Walmart je maloobchodná spoločnosť. Od 60. rokov minulého storočia prevádzkuje diskontné obchodné domy. Funguje aj v iných štátoch a krajinách, ale pod iným názvom. Napríklad, v Mexiku je známa ako Walmex, v Brazílii ako Bompreço alebo Sonae, vo Veľkej Británii ako ASDA a v Japonsku ako Seyiu.
Heslom spoločnosti Walmart je „Save money, live better”, čo v preklade znamená „Ušetrite peniaze, žite lepšie”. Obchody ponúkajú produkty za nižšie ceny, čo zvyšuje ich obľubu.
Internetovú sociálnu sieť Facebook asi netreba predstavovať. Jej základom je spájať ľudí z rôznych častí sveta. Umožňuje tiež zdieľať fotografie, videá a iný obsah.
Berkshire Hathaway
Berkshire Hathaway je pre nás menej známa ako Facebook. Ide o holdingovú nadnárodnú spoločnosť. V minulosti vyrábala textil, no dnes pôsobí v oblasti poisťovníctva a leteckého priemyslu.
Má viaceré dcérske spoločnosti. K nim patrí napríklad Duracell, Dairy Queen, FlightSafety, NetJets alebo GEICO. Vlastní tiež podiely v spoločnostiach, ako Coca-Cola, Bank of America, Apple, Delta Air, American Airlines, American Express a iné.
Procter & Gamble
Nadnárodný koncern podnikajúci v oblasti drogérie a kozmetiky. Spoločnosť bola založená v roku 1837 Williamom Procterom a Jamesom Gamble. Preslávila sa najmä jednorázovými plienkami Pampers. Na trh boli uvedené v roku 1961.
Visa
Visa Inc. je nadnárodná spoločnosť prevádzkujúca najväčšiu sieť elektronických platieb. Funguje v oblasti finančníctva. Bola založená v roku 1958. Známa je najmä svojimi kreditnými a debetnými kartami.
Mastercard
Podobne ako Visa, aj Mastercard funguje v oblasti finančníctva. Ide o nadnárodnú spoločnosť. Jej hlavnou činnosťou je spracovanie platieb medzi bankami. Bola založená v roku 1966.
JPMorgan Chase
JPMorgan Chase sa považuje za jednu z najstarších firiem na svete, ktorá poskytuje finančné služby. Je tiež jednou z najväčších bankových inštitúcií v USA. Zameriava sa najmä na investičné bankovníctvo a finančné služby.
Johnson & Johnson
Johnson & Johnson je globálna americká farmaceutická spoločnosť. Založená bola v roku 1886 tromi bratmi – Robertom, Jamesom a Edwardom. Jej obrat za rok 2020 dosiahol 82,6 miliárd dolárov.
Exxon Mobil
Nadnárodná korporácia Exxon Mobil vznikla v roku 1999. Funguje v ťažobnom priemysle. Jej hlavným zameraním je spracovanie ropy a zemného plynu. Vyrába tiež mazivo a petrochemické výrobky.
AT&T
Telekomunikačná spoločnosť AT&T funguje od roku 1885. Známa je svojím modrým logom zemegule. Začínala ako celoštátna telefonická sieť. S poklesom medzinárodných hovorov došlo k jej pádu. Pretransformovala sa na produkciu iných služieb a produktov. V roku 2007 začala ako prvá predávať mobilné telefóny od Apple.
Bank of America
Bank of America je nadnárodná investičná banka a holdingová spoločnosť. Poskytuje finančné služby. Považuje sa za najväčšiu komerčnú banku v Amerike.
Vedeli ste, že …
… Mastercard bola založená pod názvom Interbank Card Association? Názov sa zmenil v roku 1979.
Akým spôsobom sa vyvíja cena S&P 500 indexu?
S&P 500 index tvorí 500 spoločností. Je preto úplne normálne, že cena sa pravidelne mení. Raz stúpa, inokedy klesá. Závisí to od toho, ako sa jednotlivým firmám a značkám v indexe darí.
Logicky teda platí, že keď sa im darí, dopyt po akciách stúpa. Ceny sú vysoké a investori zarábajú. Vtedy cena indexu S&P 500 stúpa. Na druhej strane, keď sa spoločnostiam nedarí, dopyt po akciách nie je vysoký. Cena SP 500 indexu klesá.
Ako investovať do S&P 500 indexu?
Investovanie do tohto indexu nie je náročné. Funguje veľmi podobne, ako investovanie do akcií či iných komodít. Ak však chcete, aby bol celý proces rýchly a úspešný, mali by ste sa držať niekoľkých základných krokov:
- výber výšky investície
- výber brokera
- vytvorenie účtu a presun peňazí
- spôsob investovania
- zadanie objednávky a výber peňazí.
Výber výšky investície
Ešte predtým, ako sa rozhodnete, že budete investovať, je nutné zamyslieť sa nad jednou vecou. Opýtajte sa sami seba, koľko peňazí chcete investovať. Zvyčajne platí, že čím viac investujete, tým vyšší získ môžete získať. Je ale nutné dávať si pozor.
S investovaním sa spája risk. Pri S&P 500 indexe je o niečo vyšší. Vaše šťastie sa odvíja od jednotlivých spoločností fungujúcich v ňom a od toho, ako sa im bude v nasledujúcich dňoch, týždňoch či mesiacoch dariť.
Netreba tiež zabúdať, že investovanie do S&P 500 je dlhodobé. Nie je určené len na pár dní. Vložte doň len peniaze, ktoré v nasledujúcom období nepotrebujete. Keď si zvolíte určitú čiastku, rozhodnite sa ešte, či budete investovať jednorazovo alebo pravidelne, napríklad dvakrát do mesiaca.
Rada odborníka
Pravidelné nakupovanie je určené skôr investorom s dostatkom voľného času. Na to, aby ste sa dobre rozhodli, si musíte vždy prejsť trh a zistiť, ako sa ceny vyvíjajú. Ak je investovanie niečo, na čo nemáte práve množstvo času, investujte jednorazovo.
Výber brokera
Na každé investovanie potrebujete brokera. Ide o spoločnosť, cez ktorú sa vkladajú peniaze do komodít či akcií. Na trhu sa stretnete s viacerými. Ak si chcete zvoliť správne, sledujte niekoľko znakov, a to:
- regulácia – každý broker musí byť regulovaný určitou organizáciou. V tomto prípade je najlepšia FCA alebo ASIC
- sídlo – od sídla sa zvyčajne odvíja regulácia. Brokeri, ktorí nesídlia v Európe alebo USA, nemusia byť regulovaní
- poplatky – operácie spojené s investovaním niečo stoja. Vopred si preto zistite, koľko vás vyjdú, aby ste neprerobili viac ako zarobíte
- ponuka – brokeri majú rôzne možnosti, do čoho investovať. Tí najväčší majú aj najväčšiu ponuku
- recenzie – pomôžu vám rozhodnúť sa, či je broker dobrý alebo by ste mali hľadať ďalej
- podpora – pri investovaní chcete mať neustálu podporu, 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Vyberte si preto brokera s kvalitným servisom určeným na kontaktovanie kedykoľvek aj cez sviatky.
K obľúbeným brokerom patria:
- XTB – minimálny vklad 0 €, no odporúča sa 400 €. Investovať môžete do komodít, akcií, indexov, ETF a kryptomien
- eToro – minimálny vklad je 200 €. Investovať môžete do komodít, akcií, indexov, ETF a kryptomien
- RoboMarkets – minimálny vklad je 100 €. Investovať môžete do komodít, akcií, indexov, ETF a kryptomien.
Spomenutí brokeri poskytujú aj kvalitné poradenské služby za poplatok. Naučia vás základné veci, ako investovať a ako sa v tomto „svete” orientovať.
Vytvorenie účtu a presun peňazí
Po výbere brokera si musíte vytvoriť účet. Online platforma brokerov sa líši v závislosti od toho, či ste si vybrali napríklad XTB alebo eToro. Zvyčajne je ale celý proces rovnaký alebo podobný.
Pri vytváraní účtu musíte zadať osobné údaje. Nezabudnite vyplniť ani údaj o bankovom účte. Keď niečo zarobíte, presuniete si naň peniaze. Väčšina brokerov využíva platformy, napríklad Paypal. Ide o bezpečnú manipuláciu peňazí, nehľadiac na to, či ich presúvate na svoj účet alebo zo svojho účtu na účet brokerský.
Rada odborníka
Nie ste si niečím istí a potrebovali by ste poradiť? Obráťte sa na zákaznícky servis. Veľkí brokeri majú rýchly online chat. Odpoveď dostanete už do niekoľkých minút.
Spôsob investovania
Do S&P 500 indexu sa dá investovať niekoľkými spôsobmi. Najobľúbenejšie sú tri:
- ETF
- CFD
- Futures.
ETF
Pasívny fond ETF, známy aj ako Exchange Traded Fund, patrí medzi obľúbené investície. Funguje tak, že si vždy vyberie nejaké podkladové aktívum, ktoré následne kopíruje. Výhodou ETF je hlavne to, že vie kopírovať viaceré finančné komodity. Môžu to byť dlhopisy, indexy či akcie.
ETF nakúpi podkladové aktívum a následne vydá vlastné akcie, ktoré si vy, ako investor, viete nakúpiť. Keďže ETF vie kopírovať nielen akcie, ale aj indexy, môže kopírovať aj S&P 500 index a vy doň môžete investovať.
CFD
Druhým spôsobom sú kontrakty na vyrovnanie rozdielu, známe pod skratkou CFD. Ich benefitom je, že investorom dávajú možnosť zarobiť, a to aj bez toho, aby vôbec podkladové aktívum vlastnili.
CFD je známe tým, že využíva tzv. finančnú páku, ktorá funguje tak, že na to, aby ste investovali, nepotrebujete ani polovicu investovaných peňazí. Stačí vám len časť. Ostatné vám požičia broker. Vo väčšine prípadov bez úrokov.
Finančná páka je dnes rozšírená a veľmi obľúbená. Investorom stačí len malá časť financií, tzv. marža. Investovať vie vďaka tomu úplne každý.
Futures
Futures sú treťou možnosťou, ako investovať do S&P 500 indexu. Sú to termínované kontrakty. Ako už z názvu vyplýva, spájajú sa s budúcnosťou. Zaväzujú strany, že o nejaký, presne stanovený čas, kupujúci kúpi alebo predávajúci predá, aktívum. Cena je, rovnako ako čas, stanovená už dopredu. Neovplyvňuje ju aktuálna trhová cena.
Jedným z posledných krokov je zadanie objednávky. Väčšina objednávok sa zadáva pohodlne cez online systém. Investovať viete kedykoľvek, nehľadiac na to, či ste doma, v práci alebo v meste. Brokeri majú tiež prehľadné aplikácie na investovanie.
Pri zadávaní objednávky máte dve možnosti, a to:
- market objednávka
- limitná objednávka.
Market objednávka funguje tak, že po zadaní sa okamžite realizuje. Nakupujete za aktuálnu cenu na trhu. Stačí len stlačiť tlačidlo buy a máte hotovo. Výhodou market objednávky je to, že je rýchla a jednoduchá. Na nič zbytočne nečakáte.
Limitná objednávka je trochu komplikovanejšia. Prináša však so sebou niekoľko benefitov. Na začiatok si nastavíte, v akej cene by ste chceli S&P 500 index kúpiť.
Napríklad: Aktuálna cena S&P 500 indexu je 2 000 dolárov. Pre vás je to ale veľa a chceli by ste ho kúpiť za maximálne 1 500 dolárov. V aplikácii alebo obchodnej platforme si preto zadáte limitnú objednávku na cenu 1 500 dolárov. Akonáhle suma klesne, objednávka sa aktivuje.
Výhodou limitnej objednávky je, že sami nemusíte sledovať trh. Ušetríte čas aj energiu, pretože systém ho pravidelne kontroluje za vás. Keď sa niečo zmení vo váš prospech, objednávka sa automaticky sama aktivuje.
Investujte do S&P 500 indexu aj vy
S&P 500 index predstavuje jednu z možností, ako investovať a zarobiť. Poskladaný je z 500 spoločností, preto je risk investovania vyšší. Netreba sa však ničoho báť. Celý proces je jednoduchý a vhodný aj pre začiatočníka. Vytvorte si pasívny príjem a vyskúšajte takýmto spôsobom zarábať už dnes.