Zdravotníctvo ponúka obrovský výber a rozmanitosť investičných príležitostí. Vďaka jeho veľkosti a neustále sa zvyšujúcej spotrebe by mu mal venovať pozornosť každý investor.
Sektor zdravotníctva pritiahol na seba obrovskú pozornosť najmä v pandemickom a postpandemickom období. Nešlo pritom len o záujem verejnosti, ale aj investorov. Sľubný rast zaznamenali hlavne tri významné sektory private equity: zdravotná starostlivosť, softvér a biotechnologické/farmaceutické spoločnosti. Pridajme k tomu zvyšujúce sa národné výdavky na zdravotníctvo, ktoré v EÚ predstavujú vyše 1 bilióna eur, v USA 4, 1 bilióna dolárov.
Čo sa dozviete v článku?
Prečo sektor zdravotníctva priťahuje pozornosť investorov
Zdravotníctvo ťaží z konzistentného toku „zákazníkov“, ktorí potrebujú širokú škálu tovarov a služieb a do budúcna sa ich očakávania budú ešte zvyšovať. Inovácie v sektore prebiehajú rýchlo a spôsobujú revolúciu v každom odvetví, od diagnostiky, cez minimálne invazívnu liečbu, až po robotiku. Tieto okolnosti poskytujú potenciál rozvoja a perspektívu rastu nielen počas krízy, ale aj aj po jej skončení.
Mnohé akcie v oblasti zdravotnej starostlivosti boli solídne ziskové na trhu pre Nasdaq a S&P 500. Napríklad Merck a biotechnologický kráľ Amgen patria medzi najlepších v indexe Dow. Medzi úspešnými nájdeme v indexe S&P 500 výrobcu liekov cystickej fibrózy, Vertex, farmaceutickú spoločnosť Elii Lilly či Bristol-Myers Squibb. Pritom nejde o spoločnosti, ktoré by sa viezli na vlne výrobcov vakcín proti covidu. Tí, naopak ochladli, ako napríklad Pfizer, BioNTech, Moderna a Novavax.
Silné zisky v zdravotníctve poháňa skôr aktuálny ekonomický cyklus. V búrlivých časoch sa zvyčajne akcie v zdravotníckom sektore držia dobre. Dôvodom je stabilita a ponuka služieb a produktov, ktoré ľudia nevyhnutne potrebujú, aj bez ohľadu na recesiu. Týkajú sa teda nielen výskumu a výroby liekov a poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ale aj diagnostiky či nových technológií.
Prínosy investovania do akcií v zdravotníctve
Zdravotnícke akcie zvyčajne zaraďujeme do kategórie defenzívnych akcií, pretože ponúkajú stabilné výnosy bez ohľadu na stav akciových trhov alebo ekonomiky ako takej. Samozrejme, niektorým spoločnostiam sa darí lepšie, resp. fungujú efektívnejšie ako iné. Pri investovaní v sektore zdravotníctva preto vyhľadávajte podniky, ktoré majú najlepšiu pozíciu na to, aby mohli ťažiť z kľúčových faktorov, ktoré podporujú rast, ako napríklad:
- Starnúca populácia
- Pokrok v liečbe chronických ochorení, ako je napríklad cukrovka 2. typu alebo obezita
- Pokrok v technológiách, ako je napríklad telemedicína či monitoring na diaľku
Potenciálne riziká investovania v zdravotníctve
Napriek tomu, že ich vo všeobecnosti považujeme za konzervatívne, akcie v zdravotníctve prinášajú so sebou aj riziká. Niektoré sú štandardné pre akúkoľvek investíciu, iné sa týkajú tohto sektora špecifickejšie.
Regulačné
Viaceré podsektory zdravotníctva spadajú pod prísny dohľad regulátora. Ide napríklad o farmaceutické firmy a ich výrobky, poskytovanie zdravotnej starostlivosti a iné. Normy a nariadenia, ktorým sa musia podriaďovať zohrávajú zásadnú rolu v tom, aký výkon akcie podajú.
Ekonomické
Napriek tomu, že odvetvie ako celok má dobrý rozvojový potenciál, mnohí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti čelia konkurencii a rôznym obmedzeniam a nariadeniam, ktoré sa často menia, čo môže spôsobiť pokles ziskov.
Politické
Verejná mienka ovplyvňuje každý sektor priemyslu, no zdravotníctvo je na ňu obzvlášť citlivé. Zisk v sektore je pod drobnohľadom verejnosti a nezriedka tvrdo kritizovaný. Neustále je prítomná diskusia o nízkych cenách, zadlžovaní a oddlžovaní štátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, poistných schémach a reforme zdravotníctva.
Akým spôsobom investovať v zdravotníctve
Ak ste sa rozhodli investovať v tomto sektore, máte na výber niekoľko možností.
Jednotlivé akcie
Burzy ponúkajú všetky druhy akcií zdravotnej starostlivosti, globálne pokrývajú medzinárodné spoločnosti rôznych typov a veľkostí. Ideálne je najprv vyhodnotiť, ktoré podsektory najlepšie doplnia vaše portfólio a potom sa rozhodnúť, ktoré konkrétne spoločnosti ponúkajú najlepší potenciál zhodnotenia či príjmu.
Podielové fondy a ETFs
Ak nemáte čas a chuť podrobne skúmať akcie jednotlivých hráčov v sektore, na trhu je množstvo podielových a ETF fondov, z ktorých si môžete vybrať. Mnohé z nich sú indexové. Niektoré sledujú sektor ako celok prostredníctvom indexu ako napríklad S&P 500 Health Care Index. Existujú aj podsektorové indexy, napríklad index S&P Pharmaceuticals Select Industry Index alebo index biotechnológie Russell 2000.
Realitné fondy
Je to prepojenie sektora nehnuteľností a zdravotníctva. Ide o fondy, ktoré majú portfólio nehnuteľností so zdravotníckymi zariadeniami. Môže ísť napríklad o fyzické budovy nemocníc, ordinácií či domovov sociálnych služieb.
Investovať môžete aj v trhovisku investičných príležitostí priamo na investportali.
Na čo sa zamerať
Cash flow
Hovorí sa, že v zdravotníctve je síce dostatok peňazí, ale nie hneď. Analýza cash flow je užitočná pre akúkoľvek spoločnosť, v prípade tohto sektora však obzvlášť dôležitá. Jedna vec je dostatok peňazí v systéme, druhá ich efektívne riadenie, ktoré je kľúčové pre finančné prežitie spoločností. Často musia dlho čakať na finančnú úhradu od poisťovní alebo od štátu.
Schopnosť spoločnosti plniť svoje záväzky získate vydelením prevádzkového cash flow celkovými dlhovými záväzkami. Tento pomer zaujíma aj potenciálnych veriteľov, preto ovplyvňuje aj schopnosť spoločnosti získať možné dodatočné financovanie v prípade nevyhnutnosti. Vo všeobecnosti sa za prijateľný považuje pomer 1:1, vyšší ako 1 je priaznivý.
Prevádzková marža
Prevádzková marža je jedným z hlavných ukazovateľov ziskovosti, ktoré pri hodnotení akcií investori bežne zvažujú. Ide o výšku zisku, ktorý spoločnosť dosiahne z predaja svojich produktov alebo služieb po odpočítaní všetkých výrobných a prevádzkových nákladov, ale pred zohľadnením nákladov na úroky a dane. Považuje sa za kľúčový ukazovateľ pri určovaní potenciálneho zisku, a teda pri hodnotení potenciálu jej rastu. Dá sa podľa nej určiť, ako kvalitne je spoločnosť riadená, pretože riadenie základných režijných nákladov a iných prevádzkových nákladov je rozhodujúce pre ziskovosť každej spoločnosti.
Pomer dlhu ku kapitalizácii
Pomer dlhodobého dlhu ku kapitalizácii je kľúčovým pákovým pomerom na hodnotenie podnikov s významným dlhodobým dlhom a vysokými kapitálovými výdavkami, ako je to v prípade mnohých zdravotníckych spoločností. Tento pomer, ktorý je variantom dobre známeho pomeru dlhu k vlastnému kapitálu, sa vypočítava ako podiel dlhodobého dlhu a celkového dostupného kapitálu. Ukazuje, ako vysoko je spoločnosť zadlžená vo vzťahu k jej celkovým finančným aktívam. Pomer väčší ako jeden môže znamenať, že nie je v dobrej finančnej kondícii, jej dlhodobé dlhy prevyšujú celý jej dostupný kapitál. Investori uprednostňujú nižší pomer, pretože ten znamená zníženú úroveň celkového finančného rizika pre podnik.
Čím sa vyznačujú zdravé spoločnosti
Inovatívne spoločnosti pôsobiace v sektore zdravotníctva majú šancu na dlhodobý úspech aj za okolností, ako sme uviedli, teda v podmienkach tvrdej regulácie, konkurencie, cenového tlaku a meniacej sa politiky. Spoznáte ich podľa toho, že majú:
- vysokú návratnosť investovaného kapitálu
- vysokú mieru reinvestícií
- zdravé súvahy
- trvalú konkurenčnú výhodu
Naopak, buďte ostražití pred spoločnosťami, ktoré sledujú rast ziskov na úkor ziskovosti, pred vysoko akvizičnými spoločnosťami, ktoré majú veľa dlhov alebo predajov sústredených v malej skupine produktov. V neposlednom rade tiež pred takými, ktoré sa spoliehajú na jeden produkt a na jeho úspech sú viazané.
Na čo nezabudnúť
Keď sa rozhodnete investovať v sektore zdravotníctva, nezabúdajte, že staviť všetko na jednu kartu, nech je akokoľvek zaujímavá, nie je dobrá stratégia pre žiadneho investora. Opäť odporúčame najmä diverzifikovať svoje portfólio a aktívne sa o neho starať.