Pokiaľ ide o investovanie do kryptomien, jednou z najväčších výziev pre investorov je, nenechať sa vtiahnuť do hypu, ktorý sa okolo kryptomien zvykne tvoriť. Digitálne meny zaberajú v posledných rokoch popredné miesta nielen v portfóliách retailu, ale o investovanie do kryptomien a hlavne bitcoinu prejavuje záujem čoraz viac inštitucionálnych investorov. Ak sa chceš stať krypto investorom aj ty, nechoď do toho bezhlavo. Na trhu je momentálne vyše 5,000 kryptomien a vybrať tie vhodné môže dať celkom zabrať. Ako teda na investovanie do kryptomien a nepopáliť sa pri tom?
Kľúčové body:
- Jednou z najväčších výziev je, nenechať sa ovplyvniť hypom
- Nauč sa frázy, ktoré sú súčasťou krypto sveta
- Naštuduj si význam technológie blockchain
- Prečítaj si White Paper a zoznám sa s projektom, ktorý je s danou kryptomenou spojený
Čo sa dozviete v článku?
Zváž, prečo chceš do kryptomien investovať
Investori majú rôzne osobné, či investičné ciele a do krypta neinvestujú všetci z rovnakých dôvodov. Preto aj pre teba najzákladnejšia otázka, ktorú by si si mal položiť je, prečo to robíš. Na trhu existuje nespočetné množstvo iných investičných nástrojov, ktoré ponúkajú oveľa väčšiu stabilitu a nižšie riziko.
Chceš to urobiť len preto, lebo investoval aj sused alebo kamarát? Počul si niekde, že sa to oplatí a nechceš zmeškať vlak, alebo máš na to racionálnejší dôvod?
Porozumej priemyslu
Pre nováčika je nevyhnutné pochopiť, ako svet digitálnych mien funguje. Ešte predtým ako sa rozhodneš kúpiť konkrétne kryptomeny, nájdi si čas na štúdium. Porozumej terminológií, ktorá je v tomto priemysle bežne používaná a to ti uľahčí ďalšie kroky na ceste k investovaniu.
Neostávaj iba pri veľkých menách ako sú bitcoin alebo ethereum, kľudne rozšír svoje obzory, ale nie bez urobenia si „domácej úlohy.“ Pochop technológiu blockchain, čo to vlastne je, aké sú jej výhody a nevýhody a ako nám môže uľahčiť život.
Ak nerozumieš kódovaniu je pravdepodobné, že niektoré aspekty budú pre teba veľkou neznámou. Existuje ale mnoho materiálov, ktoré sú ľahko pochopiteľné aj pre laikov.
Každú kryptomenu ktorá ťa zaujme, preskúmaj hlbšie do detailov. Zisti, v akej oblasti ponúka riešenia, aký prínos má pre spoločnosť a či poskytuje inovácie, ktoré ju odlišujú od konkurencie.
Vedel si že:
Jedným z najväčších smoliarov krypto sveta je James Howell. V roku 2013 omylom vyhodil harddisk, na ktorom mal 7,500 bitcoinov.
Pripoj sa ku krypto online komunite
Nadšencov do kryptomien existuje dnes už veľa. Stredobodom “krypto vesmíru” sa stal Reddit. Na túto tému tam nájdeš snáď všetko, na čo si len spomenieš.
Ďalším dobrým zdrojom informácií je Twitter a určite netreba zabudnúť ani na Telegram. Každý sociálny kanál ponúka špecifický druh obsahu. Veľa hodnotných informácií nájdeš aj na Youtube.
Dôležité bude nájsť komunitu, ktorá sa sústreďuje na tvoje ciele. Napríklad na Telegrame existuje veľmi veľa skupín, ale majú rôzne zamerania.
Jedna skupina ponúka analýzy trhu a obchodné signály, druhá skupina hovorí o nových projektoch a v inej skupine ti zase poradia, kde a ako môžeš získať kryptomeny zadarmo.
Sociálne siete ti môžu poslúžiť ako výborný nástroj rýchlejšie sa zoznámiť s témou a naučiť sa nové veci.
Prečítaj si White Paper
Každý seriózny projekt má svoj White paper. Je to dokument, ktorý obsahuje všetky špecifiká o danom projekte a konkrétnej kryptomene. Nájdeš ho ľahko dostupný na webovej stránke projektu. Ak to tak nie je, považuj to za červenú vlajku a daj od takého projektu radšej ruky preč.
Ak už White paper nájdeš, pozorne si ho preštuduj. Pravdepodobne bude dostupný v anglickej verzií. Ak ťa ale projekt na prvý pohľad zaujal a zvažuješ investíciu, daj si tu námahu, si ho prečítať aj v angličtine. Popri tom sa určite naučíš aj nové anglické slovíčka, ktoré sa ti neskôr zídu.
“MUST” informácie, ktoré by si mal vo White paperi hľadať:
Predstavenie– dozvieš sa, všeobecné informácie o projekte.
Zakladatelia– za projektom by mali stáť ľudia, ktorí nemajú problém sa prezentovať na verejnosti.
Riešenie– na čo je projekt zameraný, aké riešenia ponúka pre spoločnosť.
Odlišnosť– zisti, akú pridanú hodnotu ponúka projekt oproti konkurencii.
Road plan– je to časová os projektu. Tento dokument zahŕňa informácie o tom, v akých časových rámcoch tím realizoval a chce realizovať svoje stanovené ciele zamerané na vývoj projektu.
Tokenometrics
Okrem vyššie spomenutých informácií vo White paperi, ďalším dôležitým dokumentom je tzv. Tokenometrics. Ten obsahuje detailné informácie o kryptomene. Pekným príkladom je projekt IOI-Trade Race Manager. Na ich stránke nájdeš podrobné a prehľadné informácie o tokene.
Základné informácie na ktoré sa treba zamerať sú:
- Množstvo distribuovaných tokenov
- Market cap
- Prerozdelenie tokenov
Ak nájdeš informácie, ktoré sa ti zdajú nepravdivé, alebo zavádzajúce, opäť platí, že treba dať ruky preč a radšej sa poobzeraj po inom projekte. Pozor na tie, kde veľkú väčšinu tokenov vlastní samotný tím. Môže dochádzať k manipulácií trhu.
Rovnako sa môže stať, že trhy budú manipulované investormi, ktorí disponujú nezvyčajne veľkým množstvom kryptomien. Nazývajú sa crypto whales a ich cieľom môže byť manipulácia trhu za účelom zisku.
Ak teda neplánuješ krypto ako investíciu iba držať, ale sa chystáš na trhoch aj obchodovať, správaj sa disciplinovane a obozretne. Oveľa jednoduchšia a pre väčšinu ľudí kľudnejšia a zároveň ziskovejšia cesta, je práve hodlovanie kryptomien.
Slovo HODL je odvodené od anglického slova hold a vzniklo preklepom na jednom fóre. Odvtedy sa začalo používať v súvislosti s nákupom a držaním kryptomien. Takže ak sa rozhodneš kryptomeny kúpiť a držať, stane sa z teba Hodler.
Investovanie do kryptomien
Keď si zvládol štúdium a prostredie kryptomien ti už nie je viac cudzie, na rad prichádza samotná investícia. Kryptomeny môžeš nakupovať rozdielne.
- Investuješ do projektu, ktorého kryptomena ešte nie je obchodovaná na burze.
- Nakúpiš kryptomeny priamo na burze.
Prvú variantu častejšie vyhľadávajú skúsení investori, ktorí disponujú väčším kapitálom. Členovia tímu umožnia investorom kúpiť kryptomeny za výrazne nižšiu cenu ešte predtým, ako bude zalistovaná na burze. Investícia sa v tomto prípade väčšinou pohybuje rádovo v desiatkach tisíc eur. Tento event sa nazýva ICO.
Ak budeš nakupovať priamo na burze, v tomto prípade dáva zmysel načasovanie investície. Sprav si analýzu trhu a daj si pozor na nákupy počas hypu. Kryptomenový trh sa správa úplne inak, ako je tomu napríklad pri Forexe, akciových, alebo komoditných trhoch. Všetko sa tam deje niekoľkonásobne rýchlejšie.
S tak vysokou volatilitou sa nestretneš asi na žiadnom inom trhu. Pohyby, ktoré sa udejú na akciovom trhu za mesiac, dokáže krypto trh vyprodukovať kľudne aj za jediný deň. Ani 5-10% percentný výkyv cien v priebehu 24 hodín nie je žiadny výnimočný jav.
Preto, ak sa chystáš naskočiť do trhu počas prudkého pohybu hore, pravdepodobne bude stáť za zváženie počkať. Trh sa môže otočiť, urobiť výraznejšiu korekciu a tebe dovolí nakúpiť lacnejšie. Takéto situácie sa opakujú pravidelne, stačí byť trpezlivý a počkať si na lepší moment.
Kryptomeny sa väčšinou riadia konkrétnymi cenovými vzorcami a vývoj väčšiny z nich je naviazaný na vývoj ceny bitcoinu. V praxi to znamená, že ak cena bitcoinu začne stúpať, väčšina kryptomien ho postupne nasleduje. To isté platí aj pri klesajúcom trende.
Vedel si že:
Úplne prvá platba bitcoinom sa uskutočnila už 22. mája v roku 2010. Laszlo Hanyecz kúpil na Floride dve pizze za 10,000 bitcoinov.
Záver
Nezabúdaj, že digitálne meny sú vysoko špekulatívnou a rizikovou investíciou. Môžeš veľmi rýchlo a dobre zarobiť, no ak nevieš čo robíš, môžeš ešte rýchlejšie o všetko prísť. Okrem príbehov ľudí, ktorí sa stali cez noc milionármi existuje v krypto svete ešte viac príbehov ľudí, ktorí prišli doslova o všetko. Ak sa teda rozhodneš investovať do krypta na vlastnú päsť, svedomito si rob “domáce úlohy” a nenechaj sa ovplyvniť hypom len zo strachu, že niečo zmeškáš. Začni v malom a investuj iba toľko kapitálu, o ktorý si môžeš dovoliť prísť.