Popri zlate a striebre sa vo svete investícií stále častejšie objavujú aj investičné diamanty. Ľudia v poslednej dobe hľadajú rôzne spôsoby, ktoré by im dokázali zhodnotiť peniaze z dlhodobého hľadiska. Ak aj vy patríte medzi nich a zaujíma vás nákup investičných diamantov, v tomto článku nájdete všetky dôležité informácie.
Čo sa dozviete v článku?
Investičný diamant a jeho vlastnosti
V prvom rade je dobré vysvetliť, čo musí vlastne diamant spĺňať, aby sa dal považovať za investičný. Na trhu nájdete širokú škálu diamantov, ktoré sa niekedy odlišujú v detailoch viditeľných iba pod mikroskopom, inokedy sú rozdielne už na prvý pohľad. Na základe 4 hlavných vlastností (systém 4C) sa určuje hodnota jednotlivých kameňov.
Color (farba)
Pri bezfarebných diamantoch sa kvalita ich farby hodnotí na stupnici písmen od D po Z. D v tomto systéme označuje najčistejšie diamanty. Smerom k písmenu Z sa v drahokame objavujú nečistoty, ktoré sa prejavujú ľahkým sfarbením do žlta. Pokiaľ ide o prirodzene farebné diamanty, hodnotia sa na základe odtieňov a sýtosti farby.
Vedeli ste, že…
… hodnotenie farieb začína na písmene D kvôli predošlému systému určovania farby? V histórii sa používali tri stupne – A, B a C. Keď GIA (Gemological Institute of America) zavádzal nový a podrobnejší systém, rozhodol sa využiť zvyšné písmená abecedy.
Clarity (čistota)
Diamanty vznikajú vtedy, keď sú molekuly uhlíka hlboko v zemi vystavené vysokému tlaku a teplote. Ak sa pri formovaní drahokamu medzi molekulami uhlíka nachádzajú aj iné látky, môžu sa vo výslednom diamante objaviť nečistoty. Čistota diamantu sa hodnotí podľa toho, ako sú nečistoty výrazné pri 10-násobnom zväčšení a nakoľko ovplyvňujú lesk a priehľadnosť kameňa.
Cut (výbrus)
Pod výbrusom si mnohí predstavia tvar drahokamu. Avšak, z hľadiska určovania kvality odborníci prihliadajú na oveľa viac detailov. Táto vlastnosť sa hodnotí slovne v piatich stupňoch (Excellent – Poor). Výsledok hovorí o tom, ako daný diamant „pracuje“ so svetlom, ktoré ním prechádza. Napríklad, či sa v ňom svetlo láme na farby dúhy, alebo či má nejaké tmavé oblasti. V oblasti kvality drahokamov sa táto vlastnosť považuje za najkomplexnejšiu, lebo na ňu vplývajú rozmery, uhly, ale aj tvary vybrúsených plôch.
Carat weight (hmotnosť v karátoch)
Karát je jednotka hmotnosti, ktorá sa využíva v klenotníctve. Jeden karát je rovný 200 miligramom. Pre vás ako investora je tento údaj zaujímavý z dôvodu, že väčšie diamanty sú vzácnejšie, a teda aj drahšie. Ich ceny sú stabilnejšie a na hodnote rastú rýchlejšie ako menšie kamene. Taktiež je vhodné dodať, že za investičné diamanty sa považujú väčšinou iba také, ktoré vážia viac ako 1 karát.
Ako získať investičné diamanty?
Za jeden z najbezpečnejších spôsobov investície do diamantov sa považuje dražba. Ak sa zapojíte do dražby u niektorého zo svetovo uznávaných aukčných domov, máte takmer istotu, že kupovaný diamant bude pravý a certifikovaný. Dražené klenoty mávajú aj poctivé záznamy o ich histórii. Do dražieb sa môžete zapojiť osobne, ale moderné aukčné domy poskytujú aj možnosť dávať cenové ponuky telefonicky či cez internet. Pamätajte však na to, že do dražieb väčšinou idú vzácne diamanty, na ktorých má aukčný dom veľkú šancu zarobiť. Aj preto si na tento spôsob nákupu musíte pripraviť veľké množstvo financií.
Oveľa jednoduchší a dostupnejší je nákup diamantu v klenotníctve. Túto možnosť investície poskytujú už aj viacerí slovenskí predajcovia. Dôležité je, aby ste k diamantu od obchodníka dostali aj certifikát. V opačnom prípade si ho budete musieť získať na vlastné náklady, pričom riskujete kúpu nekvalitného alebo dokonca nepravého drahokamu.
Rada odborníka
Certifikáty o pravosti diamantov vydávajú viaceré svetové inštitúcie. Najuznávanejšie sú Gemological Institute of America (GIA), Hoge Raad voor Diamant (HRD), European Gemological Laboratory USA (EGL USA) a International Gemological Institute (IGI).
Vývoj ceny diamantov
Pokiaľ je vaším cieľom investícia, ktorá vám bude zarábať v dlhodobom časovom horizonte, diamanty sú výborným riešením. Keď sa pozriete na záznamy z histórie, uvidíte vo vývoji ich hodnoty jasný trend. Napríklad, od roku 1960 do roku 2019 stúpala cena investičných diamantov každý rok o 14 %. Samozrejme, všetko závisí od vlastností konkrétnych kameňov, ale ak kúpite certifikovaný diamant ťažší ako 1 karát, máte takmer isté, že vaše peniaze sa budú v budúcnosti zhodnocovať.
Ak sa o ceny drahokamov zaujímate podrobnejšie, určite viete, že diamanty v poslednej dobe prudko narastajú na hodnote. Dôvodom je nedostatočná ponuka v kombinácii s rovnakým, ak nie rastúcim dopytom. Diamantové bane v rôznych častiach sveta sú vyťažené a postupne sa zatvárajú. Nové náleziská pribúdajú len veľmi pomaly. Na druhej strane, záujem o šperky s týmito klenotmi je obrovský. Je preto takmer isté, že cena diamantov bude postupom času len narastať.
Prečo investovať do diamantov?
Ešte stále nie ste presvedčený o tom, či chcete svoje financie vložiť do diamantov? Tu sú hlavné výhody, ktoré z tejto alternatívy robia zaujímavú investíciu.
Zaberajú málo miesta
Jedna z hlavných výhod investičného diamantu spočíva v tom, že prostredníctvom neho viete vložiť veľké množstvo peňazí do malého predmetu. Ak by ste rovnakú sumu chceli investovať do zlata či nehnuteľnosti, drahokam by bol v porovnaní s nimi oveľa praktickejší. Diamant uschováte aj v malom domácom trezore, a keď ho potrebujete premiestniť, nie je s tým žiadny problém.
Neopotrebujú sa
Diamant je najtvrdší materiál na zemi. Vďaka tomu sa nemusíte báť, že by ste ho pri bežnom zaobchádzaní rozbili alebo poškrabali. Nepotrebuje ani žiadne špeciálne ošetrovanie, možno len čistenie a leštenie, keď ho budete chcieť predvádzať, alebo predať. Ak si teda budete dávať pozor a nestratíte ho, nemáte dôvod obávať sa o jeho stav.
Môžete ho nosiť
Tento bod istým spôsobom nadväzuje na predchádzajúci. Vzhľadom na ich odolnosť neexistuje niečo ako „použitý“ diamant. Drahokam si svoje vlastnosti zachová bez ohľadu na to, či ho budete mať celý čas v trezore, alebo mimo neho. Aj preto si mnohí investori dajú svoj diamant osadiť napríklad do prsteňa. Pri osádzaní a vyberaní zo šperku mu nehrozia škrabance ani rozbitie. Svoje investičné diamanty si preto môžete užívať vo forme módneho doplnku.
Nevýhody investovania do diamantov
S investíciou do diamantov sa musíte pripraviť aj na niekoľko nevýhod. Prečítajte si ich ešte pred jej uskutočnením, aby ste nemuseli ľutovať, keď už bude neskoro.
Náročný predaj
Kúpiť investičný diamant je v dnešnej dobe jednoduchšie, než kedykoľvek v histórii. V kamenných klenotníctvach aj na internete máte na výber zo širokej škály týchto vzácnych drahokamov. Pri tak veľkej investícii však treba myslieť aj dopredu, teda na predaj diamantu. Spoločnosti vykupujúce klenoty väčšinou cenu zjednávajú a zaplatia vám menej, než by ste za diamant mohli reálne dostať. Aukčné domy väčšinou do dražieb berú iba kúsky, ktoré majú nejaký príbeh a prilákajú dostatok ďalších investorov či zberateľov.
Cenová transparencia
Chcete vedieť aktuálnu cenu investičného zlata, striebra alebo platiny? Nie je problém. V priebehu pár sekúnd nájdete podrobné grafy vývoja ich hodnoty. Pri diamantoch to však takto nefunguje. Hoci existujú tabuľky, podľa ktorých by sa ceny diamantov mali dať aspoň približne určiť, v praxi sa na ne veľmi nespoliehajte. Je veľmi ťažké sa k nim dostať. Ak by sa vám to aj podarilo, boli by zbytočné. Na diamantoch je vzácna ich jedinečnosť. Každý kameň je unikát, preto by mal byť pred predajom posudzovaný bez ohľadu na tabuľkové hodnoty.
Na výsledok treba čakať
Diamanty sú investícia, pri ktorej nemôžete očakávať 40-percentný nárast hodnoty v priebehu jedného roka. Nie je to celkom nevýhoda, ale pre investorov hľadajúcich rýchle zbohatnutie je dobré pripomenúť, že na výsledok budú musieť čakať dlhé roky. Ich cena rastie pomaly, ale stabilne. Podľa toho si nastavte aj svoje očakávania a vyhnete sa zbytočnému sklamaniu.
Tipy pre investovanie do diamantov
Kúpa diamantov je vo svete investovania veľkým krokom. Pri tomto rozhodnutí treba byť opatrný a všetko si dobre premyslieť. Ak zvažujete nákup investičných diamantov, určite by ste sa mali držať týchto tipov. Vyhnete sa zbytočným problémom a finančným stratám.
- Iba overené drahokamy – pokiaľ obchodník k diamantu nemá certifikát pravosti, ani nerozmýšľajte nad jeho kúpou.
- Porovnajte si ceny – presná trhová hodnota vami vybraného diamantu sa bude zisťovať len veľmi ťažko. Tabuľky s cenami diamantov sú dostupné iba úzkemu kruhu ľudí, ktorí sa venujú podnikaniu v tejto oblasti. Stále však môžete na internete nájsť ponuky na diamanty veľmi podobné tomu, ktorý chcete kúpiť. Keď si teda nejaký vyberiete a zvažujete jeho nákup, najprv si overte, či cena aspoň približne zodpovedá jeho vlastnostiam.
- Neplaťte zbytočne veľa – ak budete nakupovať diamanty v malom klenotníctve, ich cena bude navýšená o maržu všetkých predošlých predajcov. Hľadajte možnosť nákupu v distribučnom reťazci čo najvyššie. Vďaka tomu získate vzácnejší a kvalitnejší diamant za rovnakú cenu, ako u menších predajcov na jeho konci.
- Veľa sa pýtajte – základom pre výhodnú kúpu investičného diamantu sú informácie. Rozhodne sa nebojte klásť otázky predajcom diamantov. Ak poznáte niekoho, kto pracuje s klenotmi, využite to vo svoj prospech a pýtajte si rady aj od neho.
Zvážte aj farebné diamanty
Jedna z vecí, ktoré musíte pred uskutočnením investície zvažovať, je spôsob a náročnosť jej ukončenia. Niektorí investori tento aspekt považujú za najdôležitejšiu časť investície. Hlavná výhoda farebných diamantov spočíva práve v tomto bode.
Prirodzene zafarbené diamanty sú najvzácnejšie. Štatistika hovorí, že iba 1 z 10 000 vyťažených diamantov je zafarbený. Nie je preto prekvapením, že na trhu je o ne veľký záujem. Vďaka dopytu sa farebné diamanty považujú za výborný investičný nástroj. Ich likvidita je oveľa vyššia, ako pri bežných bezfarebných diamantoch. Určite to oceníte, keď príde čas na výber peňazí, ktoré ste mali vo svojom investičnom diamante odložené.
Keď budete chcieť predať bezfarebný 1-karátový diamant priemernej kvality, zistíte, že na trhu ich je veľa. Následkom toho budete musieť bojovať s konkurenciou, predaj potrvá dlhšie a možno budete musieť znížiť cenu. Ak ale prídete s ponukou na drahokam, ktorý sa v predaji objaví len párkrát do roka, nebudete mať žiadny zo spomínaných problémov. Ľudia vám za farebný diamant dokonca radi priplatia, len aby ho získali.
Zhrnutie
Ak zvažujete nákup diamantov, ste na dobrej ceste k stabilnej investícii s nízkym rizikom. Na výsledky síce budete čakať roky až desaťročia, ale trend vo vývoji ceny týchto drahokamov je jednoznačný. Dlhodobo stúpa a pravdepodobne v tom bude aj pokračovať. Dokonca sa očakáva, že hodnota diamantov bude stúpať ešte rýchlejšie, čo je len ďalší dôvod, prečo by ste do nich mali investovať čo najskôr.