Pri investovaní sa stretnete s viacerými možnosťami. Jednou z nich je hedge fund, ktorý predstavuje možnosť navýšenia financií hlavne pre skúsených investorov. Na prvý pohľad sa podobá podielovým fondom, no oba sa od seba výrazne líšia. Čo vlastne hedge fund je a aké výhody so sebou prináša?
Čo sa dozviete v článku?
Čo je hedge fund?
Hedge fund, niekedy označovaný ako hedge fond, predstavuje alternatívny investičný nástroj. Využívajú ho spravidla skúsení investori a väčšie inštitúcie. Základné vlastnosti zdieľa s podielovými fondmi.
Hedge fund aj podielové fondy sú súbormi finančných prostriedkov. Pri investovaní môžete vložiť peniaze na viaceré miesta. Rozloženie financií vám prinesie výhodu a znižuje riziko, že by ste o všetky prišli.
Tu však všetky podobnosti končia a začínajú rozdiely, ktorých je omnoho viac. K nim sa radí napríklad fakt, že podielové fondy podliehajú regulácii US Securities and Exchange Commission (SEC), hedge fund nie.
Veľké odlišnosti môžeme vidieť aj v rizikách investovania. Veľa hedge fundov síce investuje do akcií alebo dlhopisov, no preslávili sa riskantnejšími investičnými technikami. To z nich robí príťažlivý investičný nástroj pre tých, ktorí majú radi trochu adrenalínu.
Vedeli ste, že …
… prvý hedge fund vznikol v roku 1949? Založil ho Alfred W. Jones zo Spojených štátov. Hlavnou myšlienkou jeho investičnej stratégie bolo zaistenie proti strate.
Spôsoby investovania
Pri hedge fundoch existuje niekoľko stratégií investovania. Spravidla sa hovorí o dvoch, a to:
- long-short stratégia
- pákový efekt
Long-short stratégia
Long-short stratégia vyzerá na prvý pohľad tak, že si odporuje. V skutočnosti je ale výhodná a praktická.
Funguje približne takto: Investor kúpi akcie alebo iné finančné nástroje. Následne ich za krátky čas predá, no neskôr zas kúpi, spravidla za nižšiu cenu.
Pákový efekt
Druhou možnosťou je pákový efekt. V jednoduchosti ide o investovanie požičaných peňazí. Táto stratégia je veľmi riziková. Požičané peniaze síce viete zdvoj či strojnásobiť, no dokážete o ne aj prísť, čo dokáže narobiť množstvo problémov.
Prečo investovať do hedge fundov?
Hedge fund má veľa výhod oproti podielovým fondom. Na druhej strane, prináša so sebou aj viacero rizík. Je preto určený hlavne pre skúsených investorov, ktorí vedia, čo robia.
K najväčším výhodám hedge fundov sa radia:
- široké investičné možnosti
- nízke poplatky
- nie sú viazané na benchmark
- kompenzačná štruktúra
Široké investičné možnosti
Najväčšou výhodou hedge fundov sú široké investičné možnosti. Investovať môžete do akýchkoľvek finančných nástrojov. Je jedno, či si vyberiete akcie, dlhopisy, deriváty, cenné papiere alebo iné. Sami si zvolíte, kam peniaze vložíte.
Tento benefit využijú najlepšie skúsení investori, ktorí vedia, ako funguje a reaguje trh. Dopredu môžu odhadnúť, kde by mali vložiť svoje finančné prostriedky. Ide o voľnosť, akú pri podielových fondoch nezískate.
Dôvod je najmä ten, že podielové fondy musia mať určité zameranie. Podľa neho sa následne odvíja, čo s nimi môžete robiť a kam investovať.
Ďalej netreba zabúdať na to, že pri hedge funde sa dajú využívať rôzne stratégie. Pomocou nich profitujete aj vtedy, keď trh klesá.
Nízke poplatky
Hedge fund má výhodu v tom, že sa s ním spájajú nízke poplatky. Mnohí investori sú často prekvapení, pretože podielové fondy sú na tom presne naopak. Platíte za každú menšiu či väčšiu operáciu.
Takýmto spôsobom sa pri hedge fundoch neznižuje váš čistý výnos. Práve naopak. Zarobená suma putuje rovno vám.
Nie sú viazané na benchmark
Väčšina podielových fondov je viazaná na benchmark. Benchmark znamená určitý orientačný bod či ukazovateľ. Vývoj fondov musí byť podobný a nesmie sa od neho príliš odlišovať. Správcovia musia benchmark sledovať a dávať na vývoj pozor.
Pri hedge fundoch je to však iné. Dôležitý je cieľ z dlhodobého hľadiska. Menšie či väčšie výkyvy nie sú preto problémom.
Kompenzačná štruktúra
Každý hedge fund má svojho správcu, rovnako ako podielové fondy. Jednotliví správcovia musia byť za svoju prácu platení. V podielových fondoch získavajú „plat” pravidelne, bez ohľadu na to, ako sa ich fondom darilo. Pre niektorých investorov to môže byť frustrujúce. Peniaze dostane aj ten, kto odviedol podpriemernú prácu.
Pri hedge fundoch to ale neplatí. Ich správcovia sa podieľajú len na výnosoch investorov. Ak si chcú niečo zarobiť, musia odviesť dobrú prácu.
Hedge fund Slovensko
Hedge fundov na Slovensku je viac. Jeden z nich, Slovak Hedge Fund, sa klasifikuje ako Global Macro Fond. Investori doň môžu investovať na dlhšiu dobu. Jeho výhodou sú nižšie poplatky a profesionálna správa.
Rada odborníka
Global Macro je jedna z viacerých stratégií investovania. Využíva investovanie do významných ekonomických udalostí.
Pre koho je hedge fund určený?
V minulosti bol hedge fund určený len pre bohatších investorov, ktorí museli byť akreditovaní, čo znamenalo, že ich majetok musel mať určitú hodnotu, spravidla milión dolárov. Dnes sú hedge fundy dostupnejšie, no stále predstavujú niečo „prémiové”. Investovať do nich môžete aj nižšie čiastky, napríklad zopár desiatok eur.
Dôležité je vybrať si správny fond, kam peniaze vložíte. Niektoré hedge fundy neumožňujú investovanie nižších čiastok.
Hedge fund ako skvelá investícia
Investovanie do hedge fundov má množstvo výhod. Keď sa rozhodnete, že tak urobíte, nezabúdajte aj na menšie nevýhody. Mínusom, ako vyššie riziko, sa však dá vyhnúť, a to najmä vtedy, keď máte viac skúseností. Priučte sa tomu, ako hedge fundy fungujú a investujte ešte dnes.