Áno, iste, finančné trhy sú momentálne na maximách a zástancovia pasívnych investícií sa na svoje portfólio pozerajú rozžiarenými očami. Paniku a niekoľkomesačné prepady v prvej polovici minulého roka vystriedala na trhoch opäť pozitívna nálada. Peniaze sa tlačili o sto šesť a príliv nového kapitálu dodal investorom nový vietor do plachiet.
Čo sa dozviete v článku?
Výstražné svetlá blikajú na červeno
Po predstavení stimulačného programu varoval hlavný ekonóm Financial Times Martin Wolf, že politika amerického prezidenta Joea Bidena môže spôsobiť výbuch inflácie, ktorá by mohla viesť k finančnej kríze a hlbokej recesii ešte pred prezidentskými voľbami v roku 2024. Súčasné čísla týkajúce sa nárastu inflácie už teraz predčili očakávania centrálnych bánk, čo môže byť varovné znamenie pred blížiacim sa predpovedaným scenárom.
Z celkového objemu dolárov bolo až 20% vytlačených v roku 2020 a určených k boju s Korona krízou. Na stimuly bolo použitých až 2,4 bilióna nových peňazí.
Čo hovorí Jeremy Graham?
Spoluzakladateľ a manažér bostonského fondu GMO hovorí: „Zdá sa, že dlhý býčí sentiment na trhu trvajúci od roku 2009 dozrel v plnohodnotnú epickú bublinu.” Na trhoch prevláda extrémne nadhodnotenie podporujúce špekulatívne investičné správanie, prudké zvyšovanie cien a šialené emisie.
Od začiatku roka 2019 vzrástla kapitalizácia globálneho akciového trhu v percentuálnom vyjadrení HDP z 320%, na 357% do konca roku 2020. Je to super rýchly nárast o takmer 30% v porovnaní s nárastom medzi rokmi 2013 až 2019. V rozmedzí týchto 6 rokov predstavoval nárast rozdiel 10%. Z 310% v roku 2013 na 320% v roku 2019.
Federálna vláda každoročne zvyšuje štátny dlh o miliardy dolárov a po vypustení nových peňazí do ekonomiky počas minulého roka vznikol najvyšší dlh krajiny voči HDP od čias druhej svetovej vojny. Celkový dlh v USA vzrástol v roku 2020 o 3,5 bilióna dolárov.
Výbušným tempom vzrástol aj globálny dlh. Inštitút pre medzinárodné financie (obchodný orgán pre globálne banky) odhaduje, že globálny dlh dosiahol v roku 2020 nový rekord 281 biliónov dolárov.
Nákupy na maržový dlh
Maržový dlh ukazuje ďalší pohľad na finančnú situáciu trhov. Sprostredkovatelia požičiavajú pomocou maržového dlhu investorom na nákup finančných aktív. Tesne pred finančným krachom v roku 2008 dosiahol vrchol pôžičiek 400 miliárd dolárov. Minulý rok v apríli dosiahol tento dlh hodnotu 480 miliárd dolárov. Od apríla 2020 do marca v roku 2021 sa ale dlh takmer zdvojnásobil a dosiahol hranicu 820 miliárd dolárov.
Rozpočtové výdavky dosahujú vrchol
Pohybujú sa na úrovni 32,1% z HDP a v roku 2024-25 budú stále na úrovni 26,2% HDP. Počas vyvrcholenia finančnej krízy v rokoch 2009-2010 dosiahli tieto výdavky úroveň 25,9% HDP.
Najväčšou príčinou recesie na celom svete od druhej svetovej vojny boli centrálne banky, ktoré konali príliš neskoro na to, aby reagovali na prehriatu ekonomiku a potom postupovali príliš rýchlo.
Prečo trhy padajú?
Investorská panika, ktorú obvykle vyvolávajú vonkajšie ekonomické, alebo politické udalosti eskaluje do náhlych predajov. Obavy investorov na zhoršenie vyhliadok globálnej ekonomiky sa tým prehlbujú a následne podporujú ďalšie výpredaje na trhoch.
Okrem postupného prepadu môže dôjsť aj ku krachu. Je to náhly pokles cien v priebehu iba niekoľkých dní. Môže sa to stať v akomkoľvek trhovom prostredí, ale zvyčajne k tomu dôjde po dlhšom období vysokej cenovej výkonnosti.
Čaká nás prepad?
Indície tomu naznačujú. Je dôležité venovať pozornosť varovným signálom, ktoré poukazujú, že zlyhanie trhov je za rohom a investori pasívnej správy si to môžu v takom prípade škaredo odniesť. Aké sú teda varovné signály v skratke?
- Príliš vysoký rastový sentiment aj napriek Korona kríze
- Extrémne vysoký štátny dlh
- Narastajúca inflácia
- Vysoké ceny nehnuteľností
- Viac ako 10 ročný rastový trend na trhoch
- Geopolitická neistota
- Kontinuálny pokles predaja vozidiel
- Obrátená výnosová krivka
Nie je prekvapením, že keď trhy dosahujú rekordné výšky, nastáva otázka, kedy príde ďalší krach. Pád trhov je prakticky nevyhnutný a po nahliadnutí do histórie zistíte, že sa koná pravidelne. Na mieste teda nie je otázka, či nás čaká prepad, ale kedy… Signálov, že sa k tomu blíži existuje hneď niekoľko. Ako sa teda vyhnúť prepadom na trhoch a zamedziť, aby Vaše portfólio nekrvácalo kľudne aj niekoľko rokov?
Trhy padajú, čo teraz?
Predtým ako k tomu dôjde, diverzifikujte svoj investičný kapitál tak, aby v prípade finančnej krízy, alebo hlbokej recesie prepady na trhoch nezlomili krk Vašemu investičnému kapitálu. Vyvážte svoje portfólio aktívne riadenými stratégiami. V býčom trhu je génius každý. V medveďom trhu sa pasivní investori musia zmieriť so stratami a aktívni investori sa môžu postaviť na stranu profitujúcich víťazov.
„Aktívnym investovaním sa rozumie investičná stratégia, ktorá zahŕňa neustálu nákupnú a predajnú činnosť investora. Aktívni investori nepretržite monitorujú vývoj trhov, aby využili príležitosti, ktoré trhy ponúkajú.“
Aktívne investovanie zarába vo všetkých trhových podmienkach
Ako bolo spomenuté, ktokoľvek môže dosiahnuť návratnosť, keď rastie celý trh. Keď však trhy dostávajú výprask, na rad prichádzajú výhody aktívnej správy. Manažéri vytvárajú pre svojich klientov hodnotu tak, že vopred predvídajú pohyby na trhu a podľa toho prispôsobujú portfólio. Aj v situácií akou je krach trhov dokážu chrániť portfólio a dokonca práve vtedy môžu nadpriemerne zhodnotiť majetok investora.
Toto je jeden z dôvodov, prečo aktívnej správe stále verí toľko ľudí a ani po niekoľkých desaťročiach ho nedokázalo predčiť pasívne investovanie v podobe ETF fondov. Viac o rozdieloch v správe aktívneho a pasívneho portfólia nájdete aj tu.
Prepracované investičné stratégie aktívnej správy môžu priniesť návratnosť v každej trhovej situácii. Každodenná volatilita vytvára príležitosti pre väčšie zisky v porovnaní s limitmi pasívnej správy, ktorá sa musí spoliehať iba na rast trhov.
Aktívna správa je jasný víťaz v downtrende
O tom niet pochýb. Pasívne produkty v ETF fondoch kopírujú výkonnosť základného indexu, akým je napríklad S&P 500 SPX. To znamená, že výkon fondu nikdy nebude horší, alebo lepší ako index ktorý sleduje. Takže ak by sa trh zrútil, rovnako negatívny dopad to bude mať aj na portfólio pasívneho investora.
Naproti tomu assety aktívne riadeného portfólia sú vyberané podľa uváženia manažéra. Ten môže nakupovať a predávať tituly na dennej báze podľa určených stratégií a v downtrende, keď pasívnym investorom zostávajú kvôli poklesom oči pre plač, aktívni investori sa môžu tešiť z výnosov.
Hlavným rozdielom medzi aktívnym a pasívnym investovaním je, že pri aktívnych stratégiách majú investori širšiu škálu potenciálnych výnosov. Ako aktívny investor môžete vidieť oveľa vyššiu a stabilnejšiu návratnosť, ako by ste dosiahli pri pasívnom investovaní.
“Pasívne investovanie do ktorého môžeme zaradiť podielové, alebo ETF fondy prinášajú výsledky limitované rastom trhov. Aktívne investovanie využíva všetky pohyby na trhoch na dosiahnutie absolútnych výnosov.”
Výhody aktívneho investovania
- Riadenie rizika: Manažéri môžu prispôsobiť portfólio tak, aby bolo v súlade s prevládajúcimi trhovými podmienkami.
- Krátkodobé príležitosti: Ceny investičných nástrojov väčšinu času na trhu oscilujú. Znamená to, že sa pohybujú hore dole. Šikovní manažéri dokážu využiť tieto krátkodobé príležitosti a zúročiť ich vo forme výnosov.
- Hedžovanie: Správcovia fondu si vedia svoje pozície „ustrážiť“ otvorením protistrany v rovnakom obchode a tým znížiť riziko.
- Diverzifikácia: Aj aktívna forma investovania dovoľuje nakúpiť a spravovať inštrumenty z rôznych oblastí. Či už je to oblasť technologická, priemyselná, alebo hocijaká iná. Rozdelenie portfólia zohráva veľmi dôležitú úlohu v riadení rizika.
- Výsledky: Aktívne investovanie dovoľuje správcom kapitálu uspokojovať špecifické potreby svojich klientov. Napríklad formou už spomínanej diverzifikácie, nastavením portfólia podľa želaného časového horizontu, alebo sa dokonca sústrediť na cielenú návratnosť investícií.
Obmedzenia aktívneho investovania
- Náklady: Aktívne investovanie môže byť nákladné vzhľadom na potenciál mnohých transakcií. Ak investor neustále nakupuje a predáva investičné nástroje, provízie môžu ovplyvniť celkovú návratnosť investícií.
- Minimálna výška investícií: Aktívne fondy často stanovujú minimálne investičné vklady pre potenciálnych investorov.
Záver
Aktívna správa majetku sa môže chváliť výhodami, ktoré z nej robia jasného víťaza v klesajúcom trhu. Nie je pravidlom, že všetky fondy aktívnej správy vyžadujú vklady rádovo v desaťtisícoch eur a rovnako nie je pravidlom, že aktívna správa musí byť za každých okolnosti drahá. Možnosť využitia plného potenciálu trhu totiž dáva manažérom príležitosti na generovanie nadpriemerných výnosov pre klienta.
Chcete vedieť viac o investičných stratégiach? Stiahnite si náš E-book zdarma.