Recesia, ekonomická stagnácia, spomalenie trhu, geopolitické nepokoje kríza a pretrvávajúce inflačné tlaky spôsobujú obdobie neistoty a volatility trhu. Aké príležitosti majú investori?
Aktuálna situácia pridáva vrásky na čele investorom, ktorí predpokladali, že akciový Klondik spred pár rokov bude pokračovať navždy. Lenže v januári začal trh klesať a 13. júna bol bear market potvrdený v indexe S&P 500. Priemerná dĺžka medvedieho trhu je 289 dní, takže podľa štatistík by sme už mali byť pár dní z najhoršieho vonku. Zlá správa je, že ešte to nemáme za sebou, náš predpoklad je, že sme zhruba v polovici cyklu. Dobrá správa je, že aj táto situácia raz skončí.
Čo sa dozviete v článku?
Krízy prichádzajú v cykloch
Keď sa pozrieme do histórie, nezažívame nič, čo by tu už nebolo. Len málokto z nás si na pád trhov spomína. Ten posledný sme zažili v roku 2020 kvôli pandémii Covid-19, kedy sme videli pokles prakticky cez noc o 34 %. Do ekonomiky sa však obratom naliali ďalšie peniaze, takže plnohodnotná kríza neprišla.
Zaujímavý bol aj rok 2008 a kríza v sektore nehnuteľností. Kríza rizikových hypoték vtedy poslala index S&P 500 o 58 % dole. Na trhu bolo príliš veľa kapitálu, hypotéky sa rozdávali ako teplé rožky, úrokové sadzby boli takmer na nule alebo dokonca záporné. Každému triezvemu ekonómovi bolo zrejmé, že situácia je dlhodobo neudržateľná.
V roku 2000 praskla bublina Dot-com a Nasdaq sa zrútil o 77 %. Išlo o učebnicový príklad vzostupu a pádu, tentokrát v réžii technologických akcií. Internet a jeho rast vyvolal záujem u investorov, ktorí s nadšením nalievali peniaze do startupov. Nezáležalo na tom, či majú obchodný plán, sľubný produkt alebo históriu generovania zisku. Mnohé startupy len spálili peniaze a potom zavreli business.
Rekord bol v roku 1929-1932. Dow Jonesov index klesol o neuveriteľných 89 %. Najväčší a najdlhší prepad zároveň spustil Veľkú hospodársku krízu.
Situácia je normálna
Je evidentné, že pýcha predchádza pád. Cykly vzostupu a pádu sa striedajú stále dokola. Len počas posledných rokov akoby sme na to zabudli. Keď sa blížili náznaky, že príde kríza, dotlačili sme ďalšie peniaze a fungovalo sa naďalej. Takýmto spôsobom sme sa dostali do dnešnej situácie, že väčšina trhov bola úplne prepálená. Pridajme k tomu čierne labute ako Covid-19 a vojnu na Ukrajine a nikoho by nemalo prekvapiť, v akej situácii sa nachádzame.
Hoci optimisti predpokladajú, že sme sa odrazili od dna, náš (možno pesimistickejší) pohľad je, že tento rok nemáme ani zďaleka vyhrané. Predpokladáme kontrakciu dlhšiu ako 12 mesiacov, takže minimálne prvý kvartál budúceho roka neprinesie dobré výsledky.
Výsledkom je zmena trhového mechanizmu, ktorý sa jednoducho vrátil k tomu, čo je normálne. Rast, ktorý sme videli za posledných 20 rokov bol síce príjemný, ale neudržateľný. Užívali sme si množstvo peňazí v obehu, spotreba narastala a ľudia si často kupovali veci, ktoré vôbec nepotrebovali. Teraz sa priestor čistí. Lekcia, ktorú dostávame, však zmenila aj našu mentalitu. Preferujeme udržateľnosť, uvedomujeme si, čo kupujeme a rozhodujeme sa zodpovednejšie. Sťahujeme peniaze z obehu a tlmíme ekonomiku. Cyklus sa zmenil a ešte potrvá, kým príde rast. V nasledujúcom desaťročí očakávame, že ekonomické cykly sa skrátia, výstupy a pády sa budú striedať častejšie a trh bude vytvárať vlnovky. Nemali by sme dúfať v ekonomický rast ako pred tým, skôr budeme mať stagfláciu.
Kríza otvára príležitosti
Nebuďte pasívni
To najdôležitejšie je zmeniť svoj prístup k investovaniu z pasívneho na aktívne. Je utópia myslieť si, že pri posielaní rovnakej sumy raz mesačne, zavrieme oči a keď ich o 10 rokov ich otvoríme, bude fajn. História nám už ukázala, že pasívnym investovaním môžeme mať po 15 rokoch menej, než keby sme si peniaze odkladali do pančuchy. Ak neprevezmete situáciu do svojich rúk, budete sa len dívať, ako vám každý mesiac peniaze odtekajú preč.
Nepriemerujte
Ak investujete tak, že zarábate pri raste aj poklese trhu, cenu si priemerujete a vychytali ste zlé obdobie, budete v mínuse aj po 15 rokoch. Musíme si prestať myslieť, že trh za posledných 20 rokov predstavuje štandard a za chvíľu sa k nemu vrátime.
Vytvorte si odolné portfólio
Vystavajte si diverzifikované portfólio, ktoré bude odolné voči poklesom. Nespoliehajte sa len na akcie alebo dlhopisy. Tým, ktorí si vystavali svoje investície výlučne na týchto dvoch položkách, asi zostali oči pre plač. Ak si však k nim pridali aspoň komodity, ktoré boli posledných 10 rokov stratové, no zrazu vyrástli aj o 50 %, teraz so správnym pomerom dokázali vykryť stratu akcií a dlhopisov.
Nájdite si aktívneho portfólio manažéra
Aj v dnešnej situácii sa ešte dá nájsť východisko. Kvalitný portfólio manažér dokáže ochrániť váš kapitál a manažovať portfólio s poklesom 1, resp. 2 % alebo aj + 4 %. Pri rizikovejšom prístupe vidíme dokonca aj + 10 %. Pasívny portfólio manažér vám naopak, vyrobí 30 % stratu. Pri výbere dobrého portfólio manažéra sa preto nestačí pozerať len na poplatky. Keď si vypočítame možnú stratu, zistíme, že vyšší poplatok sa nám násobne vráti pri aktívnej správe.
Kam sa oplatí investovať
Ideálne rozloženie vám pomôže nastaviť portfólio manažér vďaka modelom a nástrojom, s ktorými denne pracuje. Ak hľadáte dobrého portfólio manažéra, pozrite sa aj u nás na trhovisku.
Vo všeobecnosti môžeme skonštatovať, že rozumný investor sa snaží najmä o diverzifikáciu a využíva moderné spôsoby investovania. Okrem akcií a dlhopisov by mal mať v portfóliu komodity, reality, tradingové stratégie, ktorým nezáleží na tom, ktorým smerom sa hýbe trh, venture capital, private equity, hedge fondy, kryptomeny, cudzie meny, ale aj cash.
Reality považujeme za veľmi dobrú voľbu na prečkanie recesie. Záleží však na type realít. Teraz určite nie je vhodný čas kupovať investičný byt, pretože ten s veľkou pravdepodobnosťou klesne na hodnote. Ani realitný fond vás nezachráni. Zaujímavejší je moderný spôsob investovania, napríklad do realitného fondu, ktorý nakupuje nehnuteľnosti za vás systémom rent-to-own, ktorý tiež nájdete na trhovisku. Tento koncept funguje ako opcia na kúpu od nájomcu. Vďaka prenájmu tak dokážete vygenerovať bezpečné fixné ohodnotenie počas celej doby prenájmu.
Nebojte sa ísť aj do rizikovejších alternatív, napríklad s 10 – 15 % voľného kapitálu. Dokážete tak vykryť vyššiu stratu inej časti portfólia.
Ako na to
Mnoho investorov sa vo svojich stratégiách snaží kopírovať Warrena Buffeta. Základ jeho filozofie je investovať do spoločností, do ľudí, ktorí v nich pracujú. Vyhľadáva správny manažment správnych firiem v správnom sektore. Preto teraz nájdete jeho investície v spoločnostiach ako je Apple či Coca Cola. Coca Cola je síce defenzívny stok, ale vďaka schopnému manažmentu vo firme sa očakáva, že bude naďalej generovať výnos. Warren Buffet pozorne a aktívne sleduje dianie v pre neho zaujímavých firmách, zaujíma sa o ne. Nikdy nezavrel oči a nespoliehal sa na to, že to bude fungovať bez jeho aktívnej účasti.
Pokiaľ sa sústreďujete na dlhodobé investovanie, teda nad 15 rokov, zrejme sa chcete zabezpečiť na dôchodok. V tom prípade odporúčame byť zainvestovaní v aktívach, ktoré dávajú zmysel a pridávať k nim ďalšie, ktoré tiež dávajú zmysel. Mali by ste svoje portfólio aktívne manažovať, sledovať, čo sa deje na trhu, zaujímať sa o svoje peniaze a využívať moderné riešenia. Pred pár rokmi nebola možnosť využiť investovanie do kryptomien, dnes ju už máme a vidíme vyšší rast ako pri akciách. Podobne prichádza k novinkám v sporení na dôchodok, máme už k dispozícii Európsky penzijný fond.
Z krátkodobého pohľadu (3-5 rokov) odporúčame sústrediť sa teraz a v budúcom roku na defenzívne investovanie. Vyhľadávať defenzívne akcie, pridávať komodity, ktoré budú rásť, lebo ich je nedostatok, tituly, ktoré budú zarábať v budúcnosti, lebo ich ľudia nevyhnutne potrebujú, ako je zdravotníctvo, utilities, komodity, reality novým spôsobom rent-to-own. Nebojte sa časť kapitálu vložiť do hedge fondov, fondov kvalifikovaných investorov alebo traderov, pretože zarábajú oboma smermi.