Kryptomeny budú legálne už aj na Ukrajine. Parlament schválil takmer jednomyseľne zákon o ich legalizácii. Veci sa dali do pohybu a spoločnosť Epic Games si na súde čiastočne “vydupala” svoje. Nemecké podniky stále viac zápasia s nedostatkom čipov a polovodičov, trpí hlavne automobilový priemysel.
Ukrajina legalizuje kryptomeny
Prvou krajinou, ktorá schválila bitcoin ako zákonné platidlo sa stal Salvádor. Kuba schválila zákon na reguláciu kryptomien, Panama vydáva nové predpisy, ktoré schvaľujú bitcoin ako alternatívu platieb. Najnovšie sa k rastúcemu zoznamu krajín, ktoré legalizujú a regulujú kryptomeny pridáva Ukrajina.
Ukrajinský parlament prijal návrh zákona o virtuálnom majetku. Ide o prvé uznanie kryptomeny v krajine. Zákon nadobudne účinnosť potom, ako zákonodarcovia schvália zmeny a doplnenia daňového poriadku krajiny o zdaňovaní transakcií s kryptomenami.
Bitcoin však nebude prijatý ako zákonné platidlo a ich výmena za tovar alebo služby nebude akceptovaná. Hlavným cieľom kryptomien je vysvetlenie ich vlastníctva a zabezpečenie daňovej transparentnosti. Kryptomeny boli na Ukrajine donedávna nezákonné a považované za podvod. Preto boli aj podniky, ktoré mali niečo s nimi spoločné stíhané a zatvárané.

Po prijatí zákona už bude takýmto podnikom plne umožnené fungovať. Súčasné úrady si zachovávajú kladný vzťah k rastúcemu krypto priemyslu. Krajina plánuje do roku 2022 otvoriť trh s kryptomenami podnikom a investorom.
Minister digitálnej transformácie Mykhailo Fedorov uviedol, že krajina modernizuje svoj platobný trh, aby jej národná banka mohla vydávať digitálnu menu.
Epic Games zatriaslo akciami Apple
Prvá žaloba zo strany spoločnosti Epic Games prišla už pred viac ako rokom. Dôvodom bolo, že Apple Store sa svojími vysokými poplatkami a pravidlami obchádzania platieb tretích strán sa vlastne rovná nezákonnému monopolu.
V piatok bol vydaný nový súdny príkaz proti spoločnosti Apple a sudkyňa Yvonne Gonzales- Rogersová rozhodla, že praktiky obchádzania tretích strán nespĺňajú súťažný charakter a ich platobné systémy musia byť do budúcna povolené.
Nový príkaz hovorí, aby spoločnosť nezakazovala vývojárom implementovať do svojich aplikácií a ich metadát tlačítka na externé odkazy, alebo výzvy k akcií, ktoré zákazníkov vedú k externým nákupným mechanizmom mimo App Store a aby komunikovali so zákazníkmi, ktorí sa dobrovoľne zaregistrovali prostredníctvom vytvorenia účtu v aplikácií.
Epic Games zažalovala Apple po tom, čo spoločnosť odstránila ich hru Fortnite z obchodu App Store. Ako dôvod odstránenia uviedli, že Epic Games odmietla odstrániť nákupné mechanizmy, ktoré odkazovali na produkty a služby mimo spoločnost Apple.
Apple v skutočnosti vyhral 9 z 10 bodov žaloby a súd nakoniec nedospel k záveru, že by spoločnosť podľa federálneho alebo štátneho práva spĺňala charakter monopolu.

Aj napriek tomu tento spor zamával s akciami, ktoré klesli o viac ako 2%. Momentálne sa obchodujú pod hranicou 150$ za kus.
Problémy s čipmy sa prehlbujú
Nemecký priemysel stále intenzívnejšie pociťuje nedostatok dodávok materiálov. Informoval o tom ekonomický inštitút Ifo. Rekord z júla, kedy sa na nedostatok tovarov sťažovalo až 63,8% podnikov, bol minulý mesiac prekonaný. K prístupu týchto produktov sa v auguste sťažovalo až 69,2% nemeckých spoločností.
Šéf oddelenia prieskumov v inštitúte Ifo, Klaus Wohlrabe uviedol, že takáto kríza v zásobovaní bude znamenať hrozbu pre oživenie ekonomiky. To môže viesť k ďalšiemu zvyšovaniu cien.
Veľmi negatívny dopad na nedostatok polovodičov a čipov sa ukazuje v automobilovom priemysle. Tu sú čísla doslova alarmujúce. Problémy s nedostatkom hlásilo v auguste až 91,5% firiem, oproti 83,4% počas júla.
Zle sú na tom aj výrobcovia elektronických zariadení. Ťažkosti s dodávkami minulý mesiac hlásilo 84,4% spoločností.

Podniky hľadajú riešenie v zvyšovaní cien. Tie sa dostali opäť na novú, rekordnú úroveň. Spoločnosti prenášajú vysoké ceny na svojich zákazníkov, čo vedie k rastu inflácie.