Americký senát schválil po mesiacoch rokovaní plán obnovenia infraštruktúry vo výške 1,2 bilióna dolárov. Cieľom plánu je revitalizovať starnúcu americkú verejnú dopravu, cesty, železnice, vodné systémy, energetické siete a internetové pripojenie. Kryptomeny by mali pomôcť zaplatiť tento obrovský účet vďaka zdaneniu. Návrh zákona teraz putuje do Snemovne reprezentantov.
Možnosť ako zabezpečiť tok peňazí z krypta je cez daňové priznanie od brokerov kryptomien. Internal Revenue Service (IRS) by tak mala dosah k dátam ohľadom výnosov užívateľov krypto zmenární. To bude viesť k prísnejšej regulácii kryptomien, ktorú chce vo svojich snahách o dodržiavanie daňových predpisov presadiť Bidenova vláda.
Daňové priznanie sa tým pádom bude týkať širokého okruhu účastníkov krypto trhu. Podľa odhadu Kongresu by plán obnovy infraštruktúry mohol počas nasledujúcich 10 rokov získať príjmy zo zdanenia krypta vo výške približne 28 miliárd dolárov. Očakáva sa však, že táto suma sa bude ďalej navyšovať. Joe Biden nazval tento zdroj príjmu do štátnej pokladnice „generačnou investíciou,“ ktorú prirovnal ku výstavbe transkontinentálnej železnice v 19. storočí, alebo budovania medzištátneho diaľničného systému v 50. rokoch.
Trh s kryptomenami v posledných rokoch explodoval ako potenciálny zdroj vysokých príjmov. Preto niet divu, že zo strany štátnych predstaviteľov narastá v posledných rokoch tlak na prísnejšiu reguláciu. Predstavujú totiž značný zdroj príjmu do štátneho rozpočtu.
Čo sa dozviete v článku?
Čo hovorí Gary Gensler
Zákonodarcovia sa v otázke regulácie kryptomien rozchádzajú. Mnohí to vnímajú ako technologický pokrok spojený s blockchainom, ale iní bijú na poplach.
Gary Gensler, predseda Komisie pre cenné papiere (SEC) vymenovaný americkým prezidentom Joe Bidenom označil trh s kryptomenami za „bohatý na podvody a zneužívanie.“ Preto vyzýva na väčšiu ochranu investorov. Agentúra vyhrala mnoho prípadov proti obchodníkom s kryptomenami, ale Gensler aj napriek tomu požaduje od Kongresu väčšiu autoritu a finančné prostriedky na pomoc pri regulácii trhu. Federálny rezervný systém sa snaží podporovať vývoj aj vlastnej digitálnej meny naviazanej na americký dolár.
Ako kryptomeny ovplyvnia infraštruktúru
Rokovania Senátu o výške rozpočtu na infraštruktúru boli do značnej miery zatienené diskusiou o kryptomenách. Plán je odstrániť možnosť daňových podvodov jednotlivcov a podnikov. To by mohlo priniesť 100 miliárd dolárov za 10 rokov.
Odhadovaný hrubý návrh 28 miliárd dolárov, ktoré by to vygenerovali za desať rokov. Je to len zhruba štvrtina z toho, čo predpokladal návrh vydaný IRS. Ide stále o jeden z najväčších zdrojov príjmov určených na infraštruktúru.
Kryptomeny a dane
Burzy sú povinné zhromažďovať od používateľov osobné identifikačné údaje a hlásiť ich ročnú aktivitu úradu IRS. IRS definuje kryptomenu ako „majetok“ podobný akciám alebo zlatu. To znamená, že zaplatíte daň z kapitálových výnosov. Niektorí kryptomenoví brokeri už hlásia transakcie IRS, väčšina však stále nie, tvrdia odborníci.
Ako je postavený zákon
V návrhu zákona je definícia “brokera” taká rozsiahla, že sa nemusí dotýkať priamo len zmenárni typu Coinbase alebo Binance, ale v podstate všetkých firiem a subjektov, ktoré majú niečo dočinenia s kryptomenami.
Na širokú definíciu pojmu “maklér” upozornil aj Cameron Winklewoss, spoluzakladateľ spoločnosti Gemini Trust Company LLC. Hovorí, že zahrnutie vývojárov softvéru, tvorcov peňaženiek, ťažiarov a ďalších účastníkov do definície „makléra“ je nevhodné.
Títo účastníci nebudú schopní plniť požiadavky, ktoré by boli od nich vyžadované. Hlavné požiadavky, ktoré by sa na týchto “brokerov” vzťahovali totiž zahrňujú 1099 formulárov na vyplnenie, súlad s KYC (know your customer) a report všetkých transakcií presahujúci hodnotu 10,000 dolárov. Toto ustanovenie sa stalo známym pod názvom Warnerov dodatok.
Reagoval aj Jake Chervinsky
Známy a rešpektovaný právnik špecializujúci sa na spory súvisiace s kryptomenami a technológiou blockchain sa vyjadril, že ak sa zákon schváli v súčasnej podobe, dotkne sa obrovského množstva spoločností, ktoré sú priamo alebo nepriamo spojené s kryptomenami.
Všetky segmenty prepojené s krypto trhom by podľa neho museli doručiť americkému daňovému úradu formuláre týkajúce sa krypto transakcií a údaje o používateľoch ich produktov. Podľa jeho ďalších slov by to v niektorých prípadoch ani nebolo možné vzhľadom na anonymný charakter týchto služieb.
Chervinsky uviedol príklad ťažiarov bitcoinu. Tí nemajú možnosť získať informácie, ktoré by tento zákon vyžadoval. To by v praxi teda mohlo znamenať aj zákaz ťaženia kryptomien v USA. Väčšina legislatívy spojená s kryptomenami momentálne nevedie nikam, takže je možné ju ignorovať. Toto by bol ale iný prípad. Tieto ustanovenia sú súčasťou zákona o infraštruktúre a je pravdepodobné, že kongresom budú v blízkej dobe schválené.
Nielen investori sú nespokojní
Nezisková organizácia pre digitálne práva Nadácia Electronic Frontier Foundation (EFF) je presvedčená, že tieto požiadavky sú tiež otázkou súkromia. „Mandát zhromažďovať mená, adresy a transakcie zákazníkov znamená, že takmer každá spoločnosť, dokonca aj tangenciálne spojená s kryptomenou, môže byť zrazu nútená kontrolovať svojich používateľov.“
Decentralizovaný finančný systém a jej transakcie na blockchaine nespájajú informácie s jednotlivcom, ale skôr so sériou transakcií.
Daňové ustanovenie sa stretlo s odporom mnohých obhajcov digitálnych práv, ako je napríklad nezisková organizácia Fight for the Future. Tá vyzvala, aby zákonodarcovia prehodnotili krypto regulácie.
„Sme silne presvedčení, že politika, ktorá má vplyv na základné občianske slobody ľudí a ich práva v digitálnom veku, by nikdy nemala byť zahrnutá do legislatívy, ako je návrh zákona o infraštruktúre.“ Povedal pre CNN Evan Greer, riaditeľ organizácie Fight for the Future.
Ďalšie odozvy prichádzajú od zainteresovaných strán v oblasti kryptomien, ako sú Square, Coinbase, či Ribbit Capital. Všetci sú súčasťou skupiny, ktorá sa podpísala pod spoločný list, v ktorom sa riešia nedostatky zákona a navrhujú alternatívne riešenie.
Ako na kryptomeny reaguje Biely dom
Navrhovaná zmena z Bieleho domu hovorí o dodatku Warner-Portman-Sinema, ktorý zahŕňa oslobodenie tradičných ťažiarov „proof of work“ (PoW), ako sú Bitcoin a Ethereum 1.0, od požiadaviek poskytovať finančné výkazy uvedené v daňových ustanoveniach.
To by pravdepodobne znamenalo ohlasy zo strán tých, ktorí používajú „proof of stake“ (PoS) využívaný mnohými inými altcoinami, ktoré sú zároveň aj menej energeticky náročné na ťažbu.
V súčasnosti používajú systémy PoS iba altcoiny (akákoľvek iná kryptomena ako Bitcoin), čo v prípade prijatia dodatku Warner-Portman-Sinema ponecháva ich užívateľov v nevýhode. Z legislatívneho hľadiska však môže byť táto možnosť atraktívnejšia.
Tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki ocenila Warnerov dodatok, pretože administratíva verí, že „dosahuje správnu rovnováhu a je dôležitým krokom v podpore zdaňovania.“
Roztržka medzi zástancami týchto dvoch pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov viedla k verejnejšiemu napomenutiu pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu Warner-Portman-Sinema od jedného z autorov doplnku Wyden-Loomis-Toomey.
Toomey tweetol:
„Aj keď oceňujem, že moji kolegovia a Biely dom uznali, že ich pôvodná krypto daň má nedostatky, dodatok Warner-Portman vyberá víťazov a porazených na základe typu použitej technológie.”
Zhrnutie
Niektorí odborníci sa domnievajú, že konflikt týkajúci sa dodatkov sa úplne vymyká podstate, aké ťažké je regulovať kryptomenu. Angela Walch, výskumná pracovníčka v Centre UCL pre blockchainové technológie odporučila zákonodarcom, aby kryptomenu považovali za samostatný problém, a nie aby ju spájali s plánovanou obnovou infraštruktúry.
„Len preto, že politici a regulačné orgány umožnili krypto finančnému systému narásť do súčasných rozmerov takmer nekontrolovane, neznamená to, že rýchla regulácia je najlepším spôsobom, ako situáciu vyriešiť,“ napísala.
Rozhovory prebiehajú a Senát pracuje na schválení návrhu zákona o infraštruktúre, ktorý už bol v minulosti znemožnený rozdielnymi postojmi k danej veci. Zdá sa, že návrh zákona o infraštruktúre je skôr začiatkom, ako posledným slovom o tom, akým smerom sa bude v budúcnosti vyvíjať trh kryptomien.