Úrokové sadzby hlavných refinančných a jednodňových sterilizačných operácií zostávajú nezmenené na úrovni 0,00 %, 0,25 % a -0,50 %. Počet investorov vlastniacich Bitcoin sa od roku 2018 strojnásobil. Slovensko zasiahne starnutie populácie výrazne tvrdšie ako zvyšok Európskej únie. Zastropovanie dôchodkového veku v čase najväčšieho starnutia populácie trvalo odčerpáva ľudí z trhu práce.
Kľúčové úrokové sadzby ECB ostávajú nezmenené
Rada guvernérov sa počas nedávnej revízie svojej stratégie menovej politiky dohodla na súmernom inflačnom cieli 2% v strednodobom horizonte. V záujme podpory tohto cieľa rada guvernérov očakáva, že kľúčové úrokové sadzby ostanú na rovnakej, alebo dokonca nižšej úrovni, až kým časový horizont projekcií s dostatočným predstihom nezaznamená, že inflácia dosiahne 2%.
Znamená to, že úrokové miery na hypotékach, sporiacich účtoch a iných bankových produktoch zostanú na súčasnej úrovni dlhšie, ako sa čakalo. Na druhej strane sa môže očakávať ďalšie zdražovanie.
Tieto správy by mohli mať ale pozitívny dopad na akciové trhy, ktoré sa v posledných dňoch správajú ako na hojdačke. Investorom spôsobujú vrásky na čele aj možné následky zapríčinené delta variantom korona vírusu.
Počet bitcoin investorov narastá
Prieskumy ukazujú, že kryptomeny sa za posledné tri roky dostávajú v Amerike do povedomia čoraz väčšieho počtu ľudí. Medzi mladšími investormi prevláda záujem hlavne o bitcoin.
Analytická spoločnosť Gallup odhalila, že počet bitcoin hodlerov sa v USA zvýšil z 2% v roku 2018 na 6% v júni 2021.
Do prieskumu boli započítaní len investori s kapitálom vyšším ako 10,000$ držaných v akciách, dlhopisoch a iných aktívach.
Prieskumy ďalej uvádzajú, že u investorov starších ako 50 rokov vzrástol záujem o bitcoin z 1% v roku 2018 na 3% v roku 2021.
Z celkového počtu opýtaných, až 84% investorov uviedlo, že okrem kryptomeny majú zainvestované aj v indexových, alebo podielových fondoch. Okrem toho časť opýtaných uviedlo, že vlastnia aj fyzické zlato, akcie alebo dlhopisy.
Výsledky pochádzajú z prieskumu Gallup Investor Optimism Index, ktorý sa uskutočnil v júni 2021.
Strop dôchodkového veku ovplyvňuje trh práce
Analytička Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Zuzana Múčka upozorňuje, že ostatné krajiny Európy sa vysporiadajú so starnutím obyvateľstva lepšie ako Slovensko. Ovplyvní to aj participáciu na trhu práce. Podľa jej slov zastropovanie veku do dôchodku v časoch najväčšieho starnutia trvalo odčerpáva ľudí z trhu práce. Vzhľadom na nárast očakávanej dĺžky života, by mohli byť namiesto toho stále ekonomicky aktívni.
Zastúpenie ľudí na trhu práce vo veku nad 15 rokov podľa analytičky RRZ klesne z dnešných 58,8% na 48,2%. Tvrdí, že „Slovensko na tento vývoj zatiaľ nereflektuje.“
Na Slovensku je momentálny vek odchodu do dôchodku na úrovni 62,3 roka. Podľa jej ďalších vyjadrení je to druhý najnižší vek odchodu do dôchodku v EU. Nižší má už len Luxembursko. Priemerný vek odchodu do dôchodku medzi štátmi EU je 63,8 roka.
Pri dodržaní súčasných pravidiel bude v roku 2050 odchodový vek do dôchodku na úrovni 63,6 roka a priemer v EU by dosiahol 65,3 roka.