Pri obchodovaní sa s veľkou pravdepodobnosťou stretnete so slovom spread. Ide o dôležitý pojem, ktorý by ste mali ovládať. Hrá kľúčovú rolu najmä pri ziskovom obchodovaní na burze. Čo vlastne spread je a v akej fáze investovania sa s ním stretnete?
Čo sa dozviete v článku?
Čo je spread?
V jednoduchosti povedané, spread je rozdiel medzi nákupnou (ask) a predajnou (bid) cenou obchodného inštrumentu. Jeho veľkosť sa odvíja od likvidity trhu. Platí, že ak má trh vysokú likviditu, spread je malý. Na druhej strane, keď má likviditu nízku, spread je veľký.
V praxi je spread hlavným nákladom na pozíciu. Znamená to, že nižší spread predstavuje nižšie náklady na obchodovanie, a naopak. Spread sa dá tiež chápať ako určitý menší pohyb, ktorý musí trh urobiť. Následne na jeho základe môžete začať zarábať.
Spread je kľúčový pre každého obchodníka. Dôvod je ten, že keď nejaké aktívum kupujete, získavate ho za nákupnú (ask) cenu. Na druhej strane, keď ho predávate, posúvate ho preč za predajnú (bid) cenu. Tento rozdiel spôsobuje, že vo výsledku môžete byť vo väčšej alebo menšej strate, minimálne na začiatku.
Ako sa spread určuje?
Spread má vždy nejakú hodnotu, ktorá sa určuje podľa jednoduchého vzorca. Je ale nutné zadať si vstupné údaje. Napríklad, nákupná hodnota, čiže ask, je 1,20710. Predajná hodnota, čiže bid, je 1,20705. Rozdiel medzi nimi predstavuje 0,5 pipu.
Pip je najmenší cenový pohyb určitého finančného inštrumentu. V našom prípade išlo o rozdiel posledných desatinných miest:
1,20710 – 1,20705 = 0,5 pipu
Rada odborníka
Možno sa to nezdá, no spready vás ovplyvňujú vo veľkej miere. Jeden pip vyzerá ako niečo malé, no môže predstavovať obrovský rozdiel. Sledujte preto pozorne spread akcie alebo rozdiely iných komodít a fondov, do ktorých chcete investovať.
Typy spreadov
Spread nie je len jeden. Existuje viacero druhov a typov. Zvyčajne sa stretnete s dvomi:
- fixný spread
- variabilný spread.
Fixný spread
Pri fixnom spreade existuje garancia brokera, ktorá vám zaručuje, že spread bude mať rovnakú veľkosť, a to aj pri volatilných situáciách na trhu. V takýchto prípadoch majú spready tendenciu zväčšovať sa.
Fixný spread je väčší ako variabilný. Je to kvôli tomu, že určitá časť z neho je ziskom brokera. Okrem toho, pri tomto type spreadu neplatíte poplatok za zrealizovanie objednávky.
Variabilný spread
Druhým typom spreadu je variabilný spread, nazývajúci sa aj trhový. Určuje sa podľa poskytovateľov likvidity, ktorých vlastní vami zvolený broker. V praxi to vyzerá tak, že poskytovatelia likvidity ponúkajú svoje nákupné a predajné ceny. Na základe toho vzniká súboj, kto poskytne najnižší spread.
V rámci variabilného spreadu sa jeho veľkosť nezväčšuje. Objednávky sa hneď posielajú na vyplnenie poskytovateľom likvidity. Brokerovi preto musíte zaplatiť transakčný poplatok. Jeho výška závisí od samotnej brokerskej spoločnosti.
Spread brokerov
Každý broker poskytuje niečo iné. Je preto dobré pozrieť si napríklad spready eToro, XTB, či iných väčších spoločností. Informácie o poplatkoch a ďalších nákladoch by mali mať zverejnené na svojich oficiálnych webstránkach.
Spread poskytuje dôležité informácie
Pri obchodovaní je nutné myslieť úplne na všetko, čiže aj na spready. Predstavujú nielen rozdiel medzi ask a bid cenou, ale aj váš zárobok. Ovplyvňujú to, či budete v menšej alebo väčšej strate. Spready vo veľkom ovplyvňuje aj to, akého brokera ste si vybrali. Neunáhlite sa preto a stavte na kvalitnú spoločnosť.