Ako najlepšie zhodnotiť
100,000 eur?

Ste jedno portfólio od svojho cieľa

?

Napadlo vám niekedy, ako inflácia ničí vaše úspory?


?

Predali ste firmu alebo vlastníte majetok ktorý chcete investovať?


?

Chcete si vybudovať ďalší nezávislý príjem od vašeho podnikania?

Budúcnosť je neistá, keď ju nemáte pod kontrolou. 

-Martin Bittara

Pustite sa do investovania, vybudujte si moderné investičné portfólio.

Príklad z praxe

Koľko zarobíte, keď uložíte 100 000 eur na sporiaci účet s úrokom 1% ročne?


Na začiatku
O rok
0 3 roky
0 5 rokov
0 10 rokov

Bez inflácie

po odpočítaní dane 19%

S infláciou

po odpočítaní dane 19%

Bez inflácie

po odpočítaní dane 19%

S infláciou

po odpočítaní dane 19%

Bez inflácie

po odpočítaní dane 19%

S infláciou

po odpočítaní dane 19%

Bez inflácie

po odpočítaní dane 19%

S infláciou

po odpočítaní dane 19%

„Najväčšie riziko zo všetkých je neriskovať vôbec.“

Mellody Hobson, Ariel Investments

Mellody Hobson

Ariel Investments

Peniaze, ktoré ležia ľadom, nič neprodukujú


Investície negarantujú výnos, no neinvestovať znamená garanciu dlhodobého poklesu hodnoty peňazí. Investovanie je výnosnejšie ako nečinnosť.

-34%

celková strata hodnoty*

* Vlastný výpočet z priemernej ročnej inflácie. Zdroj dát: ČSÚ

Investičný trojuholník

Prečo nestačí mať iba jeden investičný produkt?


Základom teórie, aj praxe moderného portfólia je vytvoriť čo najlepší výnos v pomere k riziku, ktoré je investor ochotný akceptovať. Jeden investičný produkt nikdy nemôže priniesť optimálnu hodnoty za každých okolností, preto sa moderný investor nespolieha len na jeden investičný produkt.

Maximálne bezpečie
Maximálna likvidita
Maximálny výnos
Investovanie s maximálnym bezpečím

Maximálne bezpečie

Termínované vklady

Síce peniaze sú stabilné uložené, výnos nepokryje ani  infláciu. Často sú málo likvidné a dostať sa k peniaze je možné po zaplatení vysokých poplatkov. 

Investovanie s maximálnou likviditou

Maximálna likvidita

ETF a podielové fondy

Často sú diverzifikované len medzi akciami, čo nesie riziko vysokého poklesu hodnoty investície. Dlhopisové ETF majú nízke zhodnotenie, ktoré nemusí pokryť ani infláciu.

Investovanie s maximálnym výnosom

Maximálny výnos

Kryptomeny a Private Equity

Sú extrémne volatilné a prudko klesajú. Niektoré tokeny nemusia byť likvidné. Private Equity nemá likviditu a má vysoké riziko, že firma nedosiahne dohodnutý výnos.

Ako využiť investičný trojuholník pri budovaní portfólia?

Kombináciou viacerých tried aktív a prístupov si viete poskladať portfólio, ktoré má vysokú likviditu, je bezpečné a ponúka vyšší výnos. Na dosiahnutie pozitívnych výsledkov potom netreba správne načasovať vstup do trhu, len v ňom zostať dostatočnú dobu, aby sa benefity prejavili aj na vašom majetku.

EXISTUJE TISÍC CIEST

Ako na úspešné investičné portfólio?


Zásadným parametrom úspešného investovania je nikdy nevsadiť všetko len na jednu kartu a diverzifikovať. Žiadny dokonalý návod neexistuje. Záleží na vašej ochote znášať riziko, dĺžke investičného horizontu a vášho cieľa, ktorý má investícia dosiahnuť.

Ako investujú najbohatší ľudia sveta?

Existuje veľký rozdiel v tom, ako majú vyskladané portfólio inštitúcie a najbohatší ľudia sveta (HNWI) a menší investori na Slovensku.

zdroj: saxobank, kkr wealth report 2020

Zložky portfólia

Aké zložky obsahuje moderné investičné portfólio?


Stabilizačná časť
Rastová časť

Slúži na balansovanie portfólia

Dlhopisy, reality, komodity

Stabilizačná zložka slúži na balansovanie portfólia, väčšinou má nižší výnos a nekopíruje rastové zložky portfólia. Ide napríklad o dlhopisy, peňažné zmeny alebo komodity, ktoré dokážu dynamicky rásť, ale nie sú tak ovplyvnené ekonomickými cyklami. Hybridom je hotovosť, ktorá má stabilizačný účinok, no slúži najmä ako kapitál na využitie poskytnutých príležitostí, ktoré sa objavia z času na čas.

Slúži na zvýšenie potenicálu výnosu

Akcie, cudzie meny, digitálne aktíva

Moderné investičné portfólio sa nepozerá na zložky samostatne, ale ako časť jedného celku. Preto vieme pridať do portfólia aktíva, ktoré sú samé o sebe volatilnejšie, ale výnosnejšie. Sme schopný dosiahnuť vyšší výnos ak zakomponujeme aktíva s vysokým potenciálom rastu ako akcie či cryptomeny. V správnom pomere v portfóliu dokážu výrazne zvýšiť výkon a zachovať akceptovateľnú mieru volatility. Takto investujú tí najbohatší ľudia a inštitúcie.

Štýl investovania na najbližšie roky

Investovať pasívne, alebo aktívne?


Nasledujúcich 5 rokov bude turbulentných a budú si vyžadovať pozornosť a investičnú odbornosť. Pasívne investovanie čaká ťažké obdobie.

Pasívne investovanie
Aktívne investovanie

Pasívne investovanie

Pasívne investovanie funguje, ak si sporíte menšie pravidelné sumy. Najlepšie je, ak sa vo svete nič nedeje a trh pomaly stúpa, inflácia je nízka. Ani jedno z toho dnes neplatí. Dostali sme sa do volatilného obdobia, plného globálneho napätia. Odhady NBS ukazujú infláciu od 10-14% v roku 2023. Pasívny prístup nedokáže prekonať takúto infláciu.

Aktívne investovanie

Najznámejší investori sveta ako aj banky a fondy aktívne riadia svoje portfólio, rozumne rebalancujú a vyberajú také aktíva, ktoré dokážu prebiť vysokú infláciu. Zároveň týmto prístupom znižujú celkové riziko portfólia. Ak chcete v čomkoľvek uspieť, musíte používať postupy tých najlepších. Máme nástroje veľkých hráčov a z nich sme postavili portfóliá, ktoré sú stabilnejšie a výnosnejšie.

Porovnanie

Bez práce nie sú koláče


Staré porekadlo nám jasne hovorí, že ak chceme dosiahnuť viac ako ostatní, musíme sa snažiť a tvrdo na tom pracovať. Pozrite si porovnanie našich investičných portfólií a tradičných investičných produktov.

zdroj: two towers capital, sp500 index, sp gsci index

Radi riskujete, alebo hráte na istotu?

Aký je váš investičný profil?


Tak, ako nemôžete ísť autom 130 km/h v obci, tak isto nemôžete ísť 50 km/h na diaľnici. Prečo? Tak, ako nízka rýchlosť, tak aj vysoká rýchlosť je v nesprávnom prostredí nebezpečná. Riskovať príliš veľa, alebo príliš málo, je v investovaní podobne nebezpečné.

Baví ma hľadať príležitosti, na ktorých môžem zarobiť.
Určite nesúhlasím Tak trochu súhlasím Určite súhlasím
Išiel by som po tom najväčšom zhodnotení, aj ked je s tým spojené riziko.
Nikdy Niekedy Vždy
Predstavte si, že za 6 mesiacov od investovania zažijete výrazný pokles hodnoty portfólia. Aká bude vaša reakcia?
Presuniem peniaze do „bezpečia“, aby to už nekleslo Neurobím nič, budem monitorovať ďalší vývoj Doložím kapitál. Po poklesoch býva najväčší rast.
Ako by vás opísala vaša rodina pri finančných rozhodnutiach?
Opatrný Rozvážny Odvážny
Predstavte si že máte peniaze na investovanie a máte sa rozhodnúť medzi dvoma riešeniami. Ktoré by ste si vybrali?
Riešenie, ktoré má nižší výnos, ale je tam malá šanca obdobia, kedy klesne hodnota peňazí. Mix oboch Riešenie, ktoré má vyšší výnos, ale je tam vyššia šanca obdobia, kedy klesne hodnota peňazí.
Ak ste mali najviac odpovedí v tomto stĺpci, inklinujete ku konzervatívnemu investičnému profilu. Ak ste mali najviac odpovedí v tomto stĺpci, inklinujete ku vyváženému investičnému profilu. Ak ste mali najviac odpovedí v tomto stĺpci, inklinujete k dynamického investičnému profilu.

Krátka nezáväzná konzultácia?

Teória moderného portfólia a jeho uplatnenie


Hlavnou myšlienkou práce, za ktorú Markowitz získal Nobelovu cenu, je pohľad na portfólio ako celok, na pomer rizika a výnosu celého portfólia, nielen jeho jednotlivých častí. Je to významný odklon od zaužívaného postupu, kedy sa pozerá iba na samotné riziko a portfólio má len dve zložky, akcie a dlhopisy.

Moderné portfólio nám teda umožňuje použiť rizikové zložky, alternatívne aktíva, ktoré prinášajú vyšší výnos, s malým vplyvom na riziko celého portfólia. Pridaním aktív, ktoré spolu ne-korelujú, vzniká portfólio, ktoré má stabilné výnosy bez ohľadu na dianie v ekonomike.

Akcie
Dlhopisy
Komodity
Digitálne aktíva
Hotovosť

Investovanie do akcií

Akcie sú cenné papiere, s ktorými získate podiel na podnikaní firmy. Pre začiatočníkov je lepšie pozrieť sa po akciových indexoch ako jednotlivých tituloch. To preto, že akcie vedia výrazne stúpať, ale aj rýchlo klesať. Vlastnením akcií máte právo na dividendu, no neručíte za firemné záväzky. Zároveň rôzne podnikateľské sektory zarábajú v rôznych ekonomických cykloch.

10%

Dlhodobý priemerný výnos pred infláciou a poplatkami

zdroj: MSCI world index od 2018

Investovanie do dlhopisov

Jedná sa o pôžičku štátu alebo firme. Nesprávne ich mnoho investorov považuje za bezpečnú investíciu, no ide o pôžičku, ktorá najmä počas ekonomických kríz nemusí byť splatená. Dlhopis je nástrojom diverzifikácie tradičného portfólia. Majú nízku až zápornú koreláciu s akciami a sú prvým krokom k diverzifikácií investičného portfólia.

3%

Dlhodobý priemerný výnos pred infláciou a poplatkami

zdroj: SP Global bond od 2018

Investovanie do komodít

Komodity majú reálne využitie v ľudskom živote. Bez nich by nefungovalo nič. Aj preto nie je možné, aby komodita mala nulovú hodnotu. Pšenica, mäso, priemyselné kovy, či drahé kovy sú materiálmi s obmedzenou dostupnosťou a stúpajúcim dopytom. Sú ovplyvnené sezónnosťou, vedia byť volatilné a vedia pridať bázické body k výnosu.

12%

Dlhodobý priemerný výnos pred infláciou a poplatkami

zdroj: SP GSCI od 2018

Investovanie do digitálnych aktív

Do popredia sa v poslednej dobe dostala nová trieda aktív: technológia blockchain a crypto mien. Je to najdynamickejšia trieda aktív s najvyšším potenciálom výnos, no najvyššou volatilitou. Mnoho investorov nemá dostatočne silné nervy na to, aby ustáli kolísanie hodnoty digitálnych aktív. V portfóliu sú ale vynikajúcou zložkou s limitovaným rizikom a s potenciálom rastu, ktorý posúva výnosnosť portfólií na vyššiu úroveň.

28%

Dlhodobý priemerný výnos pred infláciou a poplatkami

zdroj: BTC EUR od 2018

Hotovosť v investičnom portfóliu

Neoddeliteľnou súčasťou portfólií je hotovosť. Aj počas doby vysokej inflácie, kedy sa hodnota hotovosti znižuje, má byť súčasťou voľného kapitálu, ktorý potrebujeme na rebalancovanie alebo na využitie investičnej príležitosti.

Moderné portfólio vs Tradičné portfólio

Pozrite si porovnanie tradičného a moderného investičného portfólia.

zdroj: Two Towers Capital, barchart.com, msci world index

Potenciál moderného investičného portfólia

Mnohí investori si neuvedomujú, aký potenciál sa skrýva v investíciách.

Viete správne odhadnúť riziko?

Často sa stáva, že investori nevedia odhadnúť, či ich investícia je málo alebo vysoko riziková.

Beriete dlhopisy a nehnuteľnosti ako bezpečné?

To, že niektorí investori majú väčšinu kapitálu v dlhopisoch alebo nehnuteľnostiach neznamená, že znášajú nízke riziko; mnohokrát je to práve naopak.

Máte väčšinu kapitálu v jednom produkte?

Investor ktorý využíva iba jeden investičný produkt (ako napríklad akciový ifond či ndex), ho nijako nechráni pred kolísaním hodnoty investície. 

Každý investor si dokáže zaradiť do svojho portfólia alternatívne investície a tak sa veľmi jednoducho diverzifikovať, no treba byť trpezlivý a spočítať si to.

Jednou z možností je delegovať tieto povinnosti na správcu kapitálu, ktorý sa postará o to, aby ste dosiahli svoj investičný cieľ v ideálnom časovom horizonte. Služba privátnej správy kapitálu potom nepretržite pracuje na tom, aby bolo portfólio rebalancované podľa trhových podmienok. Tak, ako iné prémiové služby v živote, ani tu neplatí „čím lacnejšie, tým lepšie“. Keď niekomu zveríte značné sumy peňazí, predpokladáte bezpečnosť, odbornosť a celkovo vyššiu úroveň služieb.

Invest Portal logo

Ste jedno portfólio od svojho cieľa.

Nemrhajte čas zastaralým spôsobom investovania. Vyberte si z trhoviska moderných investičných stratégií, fondov a prístupov. Veríme že investovanie dokáže priniesť čas a prostriedky žiť život naplno.

Už cez 15 rokov pracujeme s úspešnými ľuďmi, podnikateľmi a profesionálmi ktorým pomáhame investovať ich voľné finančné zdroje. Aktívny ľudia už dávno pochopili že peniaze nesmú len tak ležať ľadom aby nič nevyprodukoval. Jediné čo potrebujú je dlhodobý partner ktorý je nezávislý, odborný a vedia mu dôverovať.

- Martin Bittara, zakladateľ Invest Portalu a správca majetku

Chcete zistiť viac?

Porozprávajme sa

Vitaj späť!

Prihlás sa do Invest Portal Klubu.

Obnova hesla

Zadaj svoju emailovú adresu, na ktorú ti pošleme odkaz na vytvorenie nového hesla.