Ďalší z indikátorov naznačuje, že Bitcoin našiel definitívne dno. Skupina G20 varuje pred ekonomickým riskom, kvôli novým Covid variantom. Pri hotovostných platbách budú obmedzené jedno a dvojcentovky.
Našiel bitcoin svoje dno?
Ďalší z indikátorov nazvaný Puell Multiple naznačuje, že bitcoin mohol nájsť svoje dno a chystá sa pokračovať v uptrende. Bude to naozaj tak?
Indikátor je známy svojimi veľmi presnými predikciami. Čo sa týka dosiahnutia dna a následného uptrendu, v minulosti mal 100%-nú úspešnosť! Zopakovalo sa to šesťkrát. Aj keď sa kryptomena vyznačuje vysokou volatilitou, po každom odraze od dna, sa už na nižšie dno nikdy nepozrela.
Puell Multiple ukazuje priemernú výkonnosť ťažiarskej siete. Tá po veľkom regulačnom zákaze v Číne výrazne upadla. Ťažiari v Číne boli nútení prestať s ťažbou a cena začala klesať. To spustilo domino efekt takmer po celom svete. Kvôli vysokej nákladovosti a nízkej cene, ťažba bitcoinu výrazne oslabila.
Ekonomický risk kvôli Covid variantom?
Skupina G20, kam patria krajiny najväčších ekonomík sveta sa v sobotu 10.7. zhodli, že hospodársky výhľad sa od posledného stretnutia v apríli zlepšil. Varovali však, že toto oživenie môžu ohroziť nové varianty COVID-19.
„Znovu potvrdzujeme svoje odhodlanie využívať všetky dostupné politické nástroje tak dlho, ako je to potrebné na riešenie nepriaznivých následkov COVID-19,“ uvádza sa v záverečnom vyhlásení ministrov financií a centrálnych bankárov skupiny G20, po stretnutí v Benátkach.
Podľa očakávania skupina schválila aj globálnu dohodu o zdaňovaní právnických osôb, ktorú tento mesiac odsúhlasila. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj predpokladá sadzbu dane z príjmu právnických osôb minimálne 15%.
Obmedzenie jedno a dvojcentoviek
Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o cenách z ktorého vyplýva, že obeh jednocentových a dvojcentových mincí sa na Slovensku obmedzí. Zaokrúhľovať sa bude k piatim centom. To znamená, že ak hodnota nákupu bude napríklad 20,56 €, spotrebiteľ zaplatí 20,55 €.
Táto zmena sa bude zatiaľ týkať iba hotovostných platieb. Cieľom je obmedzenie pohybu najmenších minci. Podľa NBS by táto zmena nemala mať výrazný vplyv na ceny tovarov a služieb.
Touto úpravou sa podľa rezortu financií znížia aj náklady podnikateľov na bankových poplatkoch za vloženie, resp. spracovanie jednocentových a dvojcentových mincí.
Zároveň sa zjednoduší vydávanie mincí pri hotovostnom platobnom styku. Tiež je to pozitívny efekt na životné prostredie a to znižovaním použitia obalového materiálu a počtu prepráv týchto mincí.
Účinnosť novely zákona o cenách sa navrhuje od 1. januára 2022. Navrhovaná účinnosť počíta s časovým priestorom pre podnikateľov na úpravu registračných pokladníc a iných potrebných softvérov.
Krajiny eurozóny, ktorými sú Fínsko, Taliansko, Írsko, Belgicko a Holandsko už prestali používať v hotovostnom obehu najmenšie jednocentové mince úplne.