Jedno z prvých rozhodnutí, ktoré musíte pred vstupom na burzu urobiť, je výber brokera. Ide o spoločnosť, ktorá výrazne zjednoduší celý proces obchodovania. Vďaka brokerom získate prehľad o vývoji cien, možnosť kupovať či predávať, ale aj štatistiky iných traderov a technickú podporu na jednom mieste. Samozrejme, každý z nich svojim klientom poskytuje iné podmienky. Prečítajte si o jednotlivých spoločnostiach a vyberte si tú správnu.
Čo sa dozviete v článku?
Podľa čoho vyberať brokera?
Spoločností, ktoré vám umožnia obchodovať na burze, je v dnešnej dobe na výber pomerne veľa. Je síce výhodou, že si môžete vyberať z viacerých možností, ale prináša to aj potenciálne riziko. Bohužiaľ, v tejto oblasti sa tiež objavujú ľudia a spoločnosti, ktoré chcú zarobiť na svojich klientoch nečestným alebo nelegálnym spôsobom.
Pri tradingu budete narábať s vašimi reálnymi peniazmi, o ktoré rozhodne nechcete prísť kvôli podvodníkom. Preto je dôležité svojho brokera vyberať opatrne a nerobiť unáhlené rozhodnutia, ktoré by ste neskôr mohli ľutovať. V prvom rade si prejdime štyri základné body, na ktoré by ste si pri spoločnostiach poskytujúcich prístup na burzu mali dávať pozor:
- Regulácia – o spoľahlivosti brokera vám veľa napovie jeho medzinárodná licencia alebo spoločnosť zodpovedná za jeho kontrolu. Medzi najväčšie spoločnosti, ktoré brokerom udeľujú licencie sú napríklad CySEC (Cyprus), FCA (Veľká Británia) či ASIC (Austrália). Brokerov môžu taktiež kontrolovať národné banky, čo tiež výrazne podporuje tvorbu bezpečného prostredia pre vás ako tradera.
- Zákaznícka podpora – pri tradingu môžu tiež nastať komplikácie, či už softvérové alebo iné, ktoré vás dostanú do straty. Kvôli tomu je dôležité, aby váš broker svojim klientom poskytoval pomoc na čo najvyššej úrovni. Opäť pripomíname, že na burze narábate s reálnymi peniazmi. Určite preto budete chcieť, aby sa prípadné problémy riešili čo najrýchlejšie. Vyhľadávajte teda spoločnosti, ktoré poskytujú zákaznícku podporu 24 hodín denne počas pracovných dní. Ak máte problémy s angličtinou, nájdete aj možnosti so slovenským, prípadne českým jazykom
- Poplatky – aj brokerské spoločnosti musia nejako zarábať. Dosahujú to pomocou poplatkov, ktoré im traderi platia pri vykonávaní rôznych akcií. Môže to zahŕňať čokoľvek od vkladu peňazí, cez nákupy, predaje, obchodovanie počas noci, až po vyber zárobkov. Týmto poplatkom sa pravdepodobne nevyhnete. Dôležité ale je, aby ste o nich mali 100 % prehľad. Transparentní brokeri dodajú všetky potrebné informácie, prípadne vás ich platforma pred spoplatnenými akciami upozorní.
- Platforma – na burze ide o sekundy, preto prístup k nej musí byť rýchly a spoľahlivý. Zabezpečí vám to platforma vybraného brokera. Či už budete pracovať cez internetový prehliadač, počítačovú alebo mobilnú aplikáciu, je to na vás. Dôležité však je, aby program nepadal a nemal príliš veľké oneskorenie. Často je výhodou aj prehľadné a jednoduché používateľské prostredie, takže vždy budete presne vedieť, ako a kde vykonať požadovanú akciu.
Kritérií na výber brokera môžete mať pokojne aj viac, ale týmto základným by ste určite mali venovať pozornosť. Vo všeobecnosti sa pred registráciou u niektorej spoločnosti pre obchodovanie odporúča čítať veľa recenzií a skúseností od skutočných používateľov. Tak najlepšie zistíte, či bude daný broker vhodný práve pre vás alebo či máte v hľadaní pokračovať.
Obchodnícky vs. demo účet
Ešte pred výberom konkrétneho brokera je dobré upozorniť na účty, ktoré si u nich viete založiť. Táto informácia je dôležitá najmä pre začiatočníkov v oblasti tradingu. U väčšiny spoločností nájdete dve možnosti – obchodnícky a demo účet.
Obchodnícky účet
Ak chcete využívať služby brokerov, budete si u nich musieť založiť obchodnícky účet. Prostredníctvom tohto účtu budete neskôr vykonávať všetky akcie, ako vklad peňazí na burzu, nákupy a predaje alebo vyberanie ziskov.
Jeho založenie nie je zložitý proces. Avšak kvôli tomu, že prostredníctvom neho budete obchodovať s reálnymi peniazmi, broker si vás potrebuje overiť. Pravdepodobne budete musieť poslať naskenovaný občiansky preukaz, prípadne iný doklad slúžiaci na identifikáciu vašej osoby. Zvyčajne si spoločnosť vyžiada aj sken nejakého dokumentu, ktorý potvrdí, že daný bankový účet a adresa trvalého bydliska naozaj patria vám. Väčšinou sa tento krok rieši faktúrou, napríklad za poskytovanie internetu alebo elektriny. Potom už len počkáte, kým prebehne proces overenia, účet sa aktivuje, a vy budete môcť vložiť peniaze a začať obchodovať.
Demo účet
Väčšina brokerov poskytuje možnosť založenia demo účtu pre začiatočníkov. Ak nemáte skúsenosti s tradingom a nechcete hneď obchodovať s reálnymi peniazmi, demo účet je práve pre vás. Prostredníctvom neho si budete môcť fungovanie burzy vyskúšať „na nečisto.“ Opäť ale platí, že každá spoločnosť poskytuje iné podmienky, preto si treba na to dávať pozor. So založením by ste nemali mať problém – niekedy sa však demo účet viaže na účet obchodnícky. Suma, ktorú na demo účet dostanete, záleží od konkrétneho brokera.
Problém ale nastáva v podmienkach samotného tradingu, ktoré broker nastavuje. Niektorí pri demo tradingu kopírujú dianie na reálnej burze. Avšak nájdete aj prípady, kedy broker demo tradera neprimerane zvýhodňuje – poskytuje vyššie zárobky a v prípade straty vracia určité percento na váš účet. Týmto spôsobom sa snažia nalákať začiatočníkov, ktorí si vybudujú zlozvyky. Bohužiaľ, pri prechode k reálnemu obchodovaniu tieto umelo doplnené výhody neexistujú, a traderi sa tak dostávajú do finančných problémov.
Cez ktoré spoločnosti tradovať?
Možností je pomerne veľa, a preto vám v tomto článku predstavíme najobľúbenejšie spoločnosti sprístupňujúce burzu slovenským traderom. Podľa podmienok na každej z nich si rýchlo a jednoducho vyberiete brokera, ktorý vám bude najviac vyhovovať.
XTB
Ak budete hľadať brokerov s najlepšími hodnoteniami od používateľov, na vrchu rebríčkov nájdete práve spoločnosť XTB. Prostredníctvom ich platformy xStation 5 môžete obchodovať s akciami, ale aj rozdielovými zmluvami. Rozdielové zmluvy vám umožnia tradovať v oblasti forexu, komodít a kryptomien. XTB láka klientov hlavne na nízke poplatky, kvalitnú zákaznícku podporu a možnosť vzdelávať sa o burze a tradingu.
S poplatkami samozrejme treba rátať, ale v porovnaní s inými brokermi ich XTB drží na minimálnej hranici. Výhodou tejto platformy je, že sa im častokrát dokážete vyhnúť. Napríklad, pri vklade peňazí sú niektoré spôsoby spoplatnené, iné nie. Iným príkladom je, keď pri výbere nemusíte platiť, pokiaľ je suma nad určitou hranicou. Pridajte k nízkym poplatkom zákaznícku podporu (live chat, mail, telefón) dostupnú počas pracovných dní, množstvo článkov, analýz a iných príležitostí na vzdelávanie, a máte výbornú platformu pre nových traderov. Demo účet si môžete založiť zadarmo, ale po 30 dňoch sa vám automaticky deaktivuje.
Ak chcete obchodovať cez brokerskú spoločnosť XTB, môžete využiť xStation 5 pre počítač (Windows, Mac) alebo mobilné zariadenia (Android, iOS).
XTB traderom ponúka:
- 57 menových párov – EUR/USD, USD/CHF, GBP/USD…
- 1849 akcií – Netflix, Facebook, Apple…
- 119 ETF – EEM, GLD, DIA…
- 23 komodít – zlato, ropa, káva…
- 42 indexov – DE30, EU50, JAP225…
- 16 kryptomien – Bitcoin, Ethereum, Litecoin…
eToro
Brokerská spoločnosť eToro začala pôsobiť v roku 2007 a odvtedy prilákala už viac ako 100 miliónov klientov. Podobne ako XTB, aj eToro je výborná platforma pre všetkých traderov – od úplných začiatočníkov, až po profesionálov. Aj to rozhodne prispieva k jej popularite a dobrým hodnoteniam od samotných používateľov. Traderov taktiež láka široká škála možností na obchodovanie – klasické akcie a viacero typov rozdielových zmlúv.
Asi najväčším lákadlom je podpora Copy tradingu. Ide o stratégiu, pri ktorej si trader vyberie profesionála a bude kopírovať všetky jeho obchodnícke kroky. Samozrejme, celý proces je automatizovaný, teda nákupy a predaje sa uskutočňujú v reálnom čase a bez nutnosti vašich zásahov. Je to výhodné hlavne pre začiatočníkov alebo ľudí, ktorí nechcú tradingu venovať veľa času. Pokiaľ nechcete obchodovať s veľkým množstvom peňazí, určite oceníte aj minimálny vklad v hodnote iba 200USD.
eToro taktiež poskytuje prostredie vhodné pre začiatočníkov, či už vďaka demo účtu alebo materiálom na študovanie. Analýzy trhu, podcasty, ale aj celé kurzy vás pripravia na vstup do sveta tradingu s reálnymi peniazmi. A ak by ste kedykoľvek narazili na problémy, live chat, telefón alebo email, sú vám stále k dispozícii.
eToro traderom ponúka:
- 49 menových párov – EUR/USD, USD/CAD, USD/JPY…
- 2030 akcií – Google, Tesla, eBay…
- 31 komodít – ropa, bavlna, platina…
- 13 indexov – SPX500, NSDQ100, UK100…
- 151 ETF – QQQ, SPY, VXX…
- 16 kryptomien – Bitcoin, DASH, Ethereum…
Plus500
So sídlom na Cypre a licenciou CySEC je Plus500 tiež na najvyšších priečkach rebríčka obľúbených a spoľahlivých brokerov. Klientom ponúka možnosť obchodovania s rozdielovými zmluvami. Konkrétne majú v ponuke viac ako 2400 jednotlivých položiek z oblastí, ktoré boli spomenuté už aj v súvislosti s predošlými brokermi. Ide o menové páry, akcie, indexy, komodity a aktuálne populárne kryptomeny.
Pre obchodovanie cez Plus500 si nemusíte sťahovať žiadnu aplikáciu. Celá platforma funguje vo webovom prehliadači. Minimálny vklad na obchodnícky účet je nastavený na 100EUR, čo je pre začiatočníkov veľmi prijateľná suma. Plus500 si síce účtuje za vykonanie rôznych akcií určité poplatky, ale vďaka transparentnosti brokera a viacerým možnostiam ako sa im vyhnúť, ich klienti nepovažujú za prekážku. Hlavne si musíte dať pozor, že po troch mesiacoch bez aktivity sa začne z vášho účtu odoberať 10USD (ak ich máte vložené).
Plus500 má asi najlepšie demo trading prostredie, aké medzi brokermi nájdete. Na založenie demo účtu nie je potrebná verifikácia – zadáte iba email a heslo. Podmienky obchodovania sú v tomto skúšobnom režime rovnaké ako na reálnom trhu, takže si nevybudujete žiadne umelo vytvorené zlozvyky. Taktiež vám platforma poskytne užitočnú spätnú väzbu, vďaka ktorej budete vedieť, či sa vám vôbec oplatí vstupovať na reálnu burzu.
Plus500 traderom ponúka:
- 71 menových párov – EUR/USD, USD/CHF, AUD/USD…
- 1742 akcií – Amazon, Tesla, Facebook…
- 22 komodít – platina, paládium, káva…
- 29 indexov – USA500, US-TECH100, UK-100…
- 95 ETF – SPY, VOO, VTI…
- 12 kryptomien – Bitcoin, Ripple, EOS…
- 440 opcií – indexové a akciové opcie…
Admirals
Spoločnosť Admirals svojim klientom poskytuje možnosť obchodovania s klasickými akciami z 15 svetových búrz a 4000 rozdielových zmlúv. Najsilnejšou stránkou tohto brokera je platforma MetaTrader, prostredníctvom ktorej sprístupňujú burzu. Vo svete tradingu ide o dobre známy systém, ktorý je rýchly a spoľahlivý. Môžete ho používať ako aplikáciu na počítači (Windows, Mac), smartfóne (Android, iOS), ale aj vo webovom prehliadači.
Výhodou Admirals je aj široký výber účtov, ktoré si u nich viete založiť. Jeden investičný a štyri obchodnícke účty zaručujú, že každý klient si nastaví podmienky podľa vlastných cieľov. Jednotlivé účty sú zamerané na odlišné oblasti tradingu, a teda pred založením si musíte prečítať, na čo bude vaše obchodovanie s daným účtom obmedzené.
Poplatky, ako rozdiel nákupnej a predajnej ceny alebo poplatok za obchodovanie cez noc, má Admirals nastavené podobne ako ostatní brokeri. Sú pomerne nízke a hlavne o nich klientov včas informujú. V jednej veci sa však odlišujú, čím je poplatok za fyzické akcie. Niektorí konkurenti, ako XTB alebo eToro, si za obchodovanie s nimi neúčtujú sumu naviac, takže v tomto Admirals trochu zaostáva. Treba však dodať, že minimálna hodnota tohto poplatku je nastavená tak, aby ani nízkoobjemové objednávky nedosahovali prehnané ceny.
Admirals traderom ponúka:
- 50 menových párov – USD/CHF, GBP/USD, USD/CAD…
- 3400 akcií – BMW, Netflix, Google…
- 28 komodít – zlato, káva, zemný plyn…
- 43 indexov – SP500, NQ100, DJI30…
- 383 ETF – XLF, SPY, QQQ…
- 11 kryptomien – Litecoin, Bitcoin, Ethereum…
- 2 dlhopisy – 10Y German Bund Futures, 10Y US Treasury Note Futures…
Akým spoločnostiam sa vyhnúť?
Doteraz uvedené spoločnosti sa všeobecne považujú za bezpečné a spoľahlivé. Poďme sa ale pozrieť na jeden príklad, komu by ste svoje peniaze nemali zveriť. Konkrétne sa jedná o brokera BINATEX, ktorý bol založený v roku 2015 a funguje dodnes. Obchodovanie tu prebieha pomocou binárnych opcií. Ide o metódu tradingu, ktorá je založená na odhadovaní rastu alebo klesania ceny vybraného aktíva. Pre lepšie pochopenie si uvedieme príklad.
Pri bežnom tradingu zarábate alebo strácate na základe rozdielu hodnoty položiek pri kúpe a predaji. Avšak binárne opcie by sa dali viac prirovnať k stávkovaniu. Povedzme, že máte 100€ a rozhodnete sa, že chcete cez binárne opcie obchodovať so zlatom. Aktuálne je cena zlata 50€ za jeden gram. Vašou úlohou bude odhadnúť vývoj ceny zlata v budúcnosti. Napríklad si myslíte, že cena jedného gramu zlata do 3 dní prekročí hranicu 51€. Kúpite si teda zodpovedajúcu opciu s vkladom 100€. Ak bola vaša predpoveď úspešná a cena túto hranicu prekročila, zarobíte percento z vášho vkladu vypočítané binárnou platformou (profit sa bežne pohybuje v 70 % hodnotách). Ak cena klesne, vklad stratíte. V prípade, že ostane rovnaká, dostanete naspäť 100€.
Ako môžete vidieť, na binárnych opciách sa dajú zarobiť veľké sumy. Potrebujete na to ale dokonalú schopnosť sledovania trhu, rozhodovania sa a zvažovania rizika. Problém so spoločnosťou BINATEX bol v tom, že túto formu obchodovania propagovali ako jednoduchú a rýchlu príležitosť na zárobok pre každého.
Ďalším, oveľa závažnejším problémom, než je zavádzajúca reklama, je absencia licencií. BINATEX je síce regulovaný ruským úradom FMRRC, ale nemá potrebné zahraničné licencie. Napríklad, svetovo uznávanú CySEC licenciu tento broker nezískal, aj keď o ňu žiadal. Výsledok? V niektorých krajinách sú služby spoločnosti BINATEX nelegálne. Vklady traderov taktiež nie sú poistené proti prípadnému krachu brokera. Kvôli kombinácii týchto faktorov sa teda broker rozhodne nedá označiť za spoľahlivého.
Hurá na burzu
Po prečítaní tohto článku by ste už mali mať dostatok informácií na výber spoločnosti, ktorá vám umožní vstup na burzu. Správnym výberom brokera maximalizujete svoje šance na zárobok, a trading si tak budete oveľa viac užívať. Ak ste teda rozhodnutí, že chcete začať obchodovať na burze, neostáva vám nič iné, len si založiť obchodnícky účet a zarábať.