Pod pojmom investovanie do fondov si väčšinou predstavíme nákup akcií a dlhopisov za účelom držania. Tradičný investor je odkázaný znášať na globálnych trhoch v posledných dekádach stále vyššiu nestabilitu a iracionalitu. Aj volatilný rok 2020 je jeden z dôvodov, prečo investori pociťujú stále vyšší hlad po alternatívnych investíciach. Väčšina z nich je stále dostupná len pre bonitnejšiu klientelu. Existujú však príležitosti, ktoré môžu využiť aj menší investori. Aj na slovenskom trhu nájdete spoločnosť, ktorá im umožňuje prístup k nástrojom veľkých hráčov.
Alternatívne investičné fondy (AIF) sa líšia od konvenčných spôsobov investovania do akcií a dlhopisov. Alternatívy nekorelujú, alebo korelujú len minimálne s vývojom akciových trhov. To umožňuje kvalitnú diverzifikáciu a zároveň poskytuje príležitosti zhodnotenia majetku aj v situáciach, ktoré nie sú závislé iba od rastu trhov.
K nadpriemernému zhodnoteniu kapitálu dokážete využívať korekcie, alebo aj prepady na trhoch počas kríz. Oporný pilier investičného portfólia v podobe alternatívnych príležitostí Vám prináša lepšiu stabilitu a možnosť dosahovania násobne vyšších výnosov.
Štúdie hovoria, že až 8 z 10 veľmi bohatých ľudí využíva alternatívne investície na zhodnocovanie svojho majetku. V nich majú alokovaných až viac ako 50% svojho investičného majetku. Na druhej strane, najmenej majetní investori disponujú iba 5% kapitálom alokovaným v rovnakej triede aktív.
Čo sa dozviete v článku?
Čo sú alternatívne investičné fondy
Sofistikovaní investori vyhľadávajú príležitosti mimo tradičných trhov. Primárnym cieľom je kvalitná diverzifikácia, ktorá poskytne vyššiu stabilitu portfólia a zvýšenie výnosov.
Niektoré alternatívne investície, ako je súkromný kapitál alebo rizikový kapitál, dosahujú historicky vyššie výnosy ako verejné akciové trhy.
Mnoho typov alternatívnych tried aktív vôbec nekoreluje s akciami a očakáva sa, že budú fungovať najlepšie, keď výnosy z akcií stagnujú alebo klesajú. Ak aj obchodujú akcie a dlhopisy, často uplatňuje aktívnu správu majetku v stratégiách ktoré majú za cieľ “poraziť” svoj benchmark ako napríklad MSCI World index.
Alternatívne investičné fondy (AIF) združujú peniaze od súkromných investorov a vyzbierané prostriedky investujú v súlade s investičnou politikou jednotlivých fondov. AIF investujú do aktív, ktoré nie sú tradičné, ako napríklad akcie alebo aktíva s pevným výnosom akými sú dlhopisy.
Tým, že sa jedná o aktívne riadené investovanie, odzrkadľuje sa to aj na poplatkoch, ktoré sú zvyčajne vyššie. Aj keď v mnohých prípadoch bežnú poplatkovú štruktúru, ktorá zvyčajne zahŕňa vstupný, priebežný, manažérsky a výstupný poplatok nahrádza success fee model. Správca majetku stavia klienta na prvé miesto a manažéri majú nárok na odmenu až v prípade keď zarobí klient.
Prečo by som mal investovať do AIF
Dôvodov, prečo inteligentní investori vsádzajú na alternatívne investície je hneď niekoľko.
Diverzifikácia: Ak investujete na akciových trhoch a máte diverzifikované portfólio iba v rámci fondu, pri ekonomických krízach je vysoká pravdepodobnosť, že Vaše portfólio to neochráni a utrpí značné straty.
Volatilita: Väčšina alternatívnych investícií má vopred definovanú volatilitu a jasne nastavené riziko od nízko rizikových až po tie dynamické. Preto, ak hľadáte vyššiu stabilitu portfólia, budú pre Vás dobrou voľbou.
Lepšie výnosy: Alternatívne investície ponúkajú potenciál vyššieho zhodnotenia v porovnaní s inými tradičnými investíciami.
Pasívny príjem: Tým že ponúkajú potenciál vyšších výnosov, môžu sa pre Vás stať rýchlejšie doplnkovým, alebo aj hlavným zdrojom pasívneho príjmu. Ak chcete mať kvalitné investičné portfólio, určite si vyberte aj z alternatívnych investícií. Rôzne typy investorov sa sústreďujú na rôzne spôsoby zhodnocovania majetku. A to platí aj v rámci alternatívnych spôsobov investovania.
Typy alternatívnych investičných fondov
Bežné alternatívne typy investícií napríklad sú:
- Súkromný kapitál (Private equity)
- Rozvojový kapitál (Venture capital)
- Súkromný dlh (Private debt)
- Hedžové fondy
- Realitné fondy
- Komodity
Private Equity
Je to súkromný kapitál, ktorým si kúpite časť spoločnosti a očakávate určitý výnos. Tieto zdroje môže podnik použiť ako jednu z možností financovania svojich aktivít. Stávate sa vlastne spoločníkom v súkromnej firme a zdieľate všetky výnosy aj prípadné straty, ktoré daná spoločnosť vygeneruje.
Takéto fondy ponúkajú iným fondom a investorom na finančnom trhu príležitosť zhodnotiť kapitál v podnikoch s potenciálom rastu. Väčšinou sa jedná o neverejne obchodované spoločnosti, ktoré nie sú kótované na burze cenných papierov. Investor výmenou za investičný kapitál získava podiel na základnom imaní podniku.
Po určitej, vopred stanovenej dobe dochádza k predaju podielu vo firme. To sa nazýva exit a zvyčajne k nemu príde v horizonte niekoľkých rokov od vstupnej investície. Private Equity prináša väčšie riziko, ale zároveň príležitosť na dosiahnutie vyšších výnosov.
Finančné zdroje získané prostredníctvom Private Equity využívajú zvyčajne malé či stredné podniky, ako jeden z nástrojov financovania (zvyčajne rozvoja, rozvojových projektov). Väčšinou sa jedná o inovatívne projekty s potenciálom rýchleho rastu.
O spôsobe využitia rizikového kapitálu väčšinou rozhodujú vlastníci podniku. Táto forma investovania patrí medzi viac rizikové a investor teda očakáva aj vyššiu návratnosť vloženého kapitálu kľudne vo výške 20 – 30%. Niektoré spoločnosti dokázali dosiahnuť výnos aj cez 1000%.
Venture Capital
Venture capital sa zaoberá financovaním súkromných rastových podnikov formou navýšenia ich základného imania prostredníctvom kapitálového vstupu do podniku na obmedzenú dobu. Táto forma financovania znamená partnerstvo podnikateľa a investora.
Nie je to len jednorázové poskytnutie financií, ale mnohoročný proces súžitia medzi investorom a podnikom. Najideálnejším scenárom je, ak sa investor vyzná v danej oblasti a dokáže svojimi znalosťami a schopnosťami prispieť k rozvoju spoločnosti.
Takáto forma spolupráce môže viesť k nadštandardne vysokému zhodnoteniu prostriedkov.
Za jednoduchou definíciou Venture Capital sa skrýva poskytovanie investícií spoločnostiam, ktoré nie sú verejne obchodovateľné na kapitálovom trhu. Rozhodujúca časť návratnosti investícií pochádza z vlastníckych podielov na spoločnostiach, takže závisí na ich budúcej ziskovosti.
Podľa tejto definície nie sú za Venture Capital považované napr. investičné fondy operujúce na vznikajúcich burzách, alebo v štátoch s vysokým politickým rizikom, ktoré si označenie Venture občas prisvojujú.
Venture capital investor sa od bežného spolupodielnika odlišuje tým, že sa väčšinou zúčastňuje iba na strategickom rozhodovaní o chode podniku. Investor zarobí iba v prípade, ak zarobí aj podnik.
Private Debt
Súkromný dlhový fond sa špecializuje na druh úverových aktivít, podobne ako to robia banky. Tieto fondy získavajú peniaze od investorov, aby ich následne požičali širokému spektru spoločností. Je to alternatíva k tradičným bankovým pôžičkám, ktorá môže poskytnúť investorom prístup k stabilným výnosom. Tie sú generované úrokmi z požičaných peňazí.
Po veľkej recesii v roku 2008 vzrástla ich popularita, pretože banky prestali poskytovať investičné pôžičky, ktoré považovali za rizikové. Hodnota týchto dlhových fondov sa medzi rokmi 2010-2019 globálne takmer strojnásobila. Menšie spoločnosti majú často problémy so získaním finančných prostriedkov na rozvoj svojho podnikania a preto sa namiesto banky obracajú na fondy súkromného dlhu.
Mnoho investorov jednotlivcov považuje vklad svojich peňazí do súkromného dlhového fondu ako ideálnu voľbu na zhodnotenie kapitálu. Bežnou a rozšírenou formou sú aj tzv. peer-to-peer pôžičky. Dostanete sa k nim cez rôzne online platformy, kde si dokážete odfiltrovať kritéria, ako napríklad časový horizont a úrok za požičanie. Peer-to-peer znamená, že vylúčite prostredníka, ktorým je zvyčajne finančná inštitúcia.
Tento typ pôžičiek obnáša vysoké riziko, ale zároveň sú schopné poskytnúť vyššie výnosy z dôvodu vyšších úrokových sadzieb uvalených na dlžníka. Ten má zároveň príležitosť dostať niekoľko rôznych pôžičiek od viacerých poskytovateľov.
Súkromné dlhové fondy sú navrhnuté tak, aby poskytovali a spravovali portfóliové úvery a nie investovali do súkromného dlhu. Tieto dlhové fondy neinvestujú do žiadneho druhu verejného trhu, čím sa vyhýbajú nepredvídateľnému prvku investovania do akcií. Namiesto toho môžu fondy poskytovať a spravovať celé portfólio úverov, ktoré poskytujú individuálni investori.
Hedžové fondy
Hedžové fondy sú aktívne riadené investičné fondy, ktorých manažéri využívajú širokú škálu stratégií v snahe prekonať priemerné investičné výnosy pre svojich klientov. Hedžové fondy častokrát vyžadujú vysokú minimálnu investíciu, no poskytujú rôzne stratégie či už na akciovom, komoditnom či forex alebo krypto trhu, ktoré sú výbornou súčasťou kvalitného investičného portfólia.
Už samotný pojem „hedžový fond“ pomáha objasniť jeho definíciu. Hedžovanie je spojené so znižovaním rizika. Správcovia môžu použiť časť dostupných aktív na zaistenie stávky v opačnom smere. Takto dokážu kompenzovať, alebo znižovať straty, ak sa dané aktívum nevyvíja podľa predstáv.
Alebo ak správca fondu, ktorý sa zameriava na cyklický sektor, ktorému sa darí v prosperujúcej ekonomike, ako je napríklad cestovanie, môže venovať časť aktív do akcií v necyklickom sektore, akým sú napríklad energetické spoločnosti. Keď sa ekonomika spomalí, výnosy necyklických akcií by mali kompenzovať straty cyklických akcií.
Charakteristickou črtou hedžových fondov je aj nakupovanie na páku. To znamená, že manažéri si požičajú peniaze, za ktoré nakupujú investičné aktíva a rôzne deriváty ako sú opcie alebo futures. To im umožňuje násobiť ich potenciálne zisky (ale aj straty).
Poplatky v hedžových fondoch nie sú vo všeobecnosti považované za lacný špás. Na druhej strane to ale kompenzujú vyššie potenciálne zisky, ktoré dokážu manažéri pre svojich klientov generovať. Zároveň dokážu chrániť kapitál počas nepriaznivých trhových podmienok.
Práve to je jeden z dôvodov prečo hedžové fondy a alternatívne investície ako také začínajú byť opäť v kurze. Nárast aktív v hedžových fondoch vzrástol z $2,2 biliónov v roku 2012 na $3,6 biliónov v roku 2019 a stále rastie.
Vedeli ste že…
Prvý hedžový fond založila v roku 1949 spoločnosť A.W. Jones & Co.
Realitné fondy
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete získať investičnú nehnuteľnosť. Okrem osobného vlastníctva máte možnosť investovať aj prostredníctvom realitných fondov. Toto môže byť atraktívna voľba v prípade, ak začínate svoju púť investovania do nehnuteľností.
Realitný fond je subjekt vytvorený s cieľom združovať peniaze investorov a kolektívne nakupovať nehnuteľnosti. Realitné investičné fondy zdieľajú určité podobnosti s REIT v tom, že obidva sú spoločnými zdrojmi kapitálu používaného na investovanie do nehnuteľností.
Existuje však medzi nimi aj niekoľko kľúčových rozdielov, vrátane skutočnosti, že REIT sú korporácie, ktoré musia rozdeliť 90% svojho zdaniteľného príjmu akcionárom, aby si udržali svoj daňový zvýhodnený status v IRS.
Realitné fondy nemusia spĺňať tieto pravidlá; mnohí teda svojim investorom prinášajú výnosy prostredníctvom zhodnotenia kapitálu namiesto výplat dividend. Realitné fondy poskytujú investorom širokú expozíciu v oblasti nehnuteľností za nízku úroveň investícií.
Tieto fondy tiež umožňujú investorom pasívne sa podieľať na investíciách do nehnuteľností, čím si vytvárajú čas na iné aktivity. Aj toto je jeden z dôvodov atraktivity realitných fondov pri investovaní do nehnuteľností.
Investovanie do fyzických nehnuteľnosti je vnímané ako hra pre bohatých. (Pokiaľ sa teda nechcete zadlžovať na desiatky rokov) Realitné fondy ponúkajú možnosti menším investorom, ako spoluvlastniť širokú škálu nehnuteľností prostredníctvom fondu a to za zlomok ich ceny.
Komoditné fondy
Komoditné fondy investujú do nerastných surovín alebo poľnohospodárskych produktov. Komodita je tovar, s ktorým sa fyzicky obchoduje výmenou za iné produkty alebo peniaze. Rovnako sa s nimi obchoduje na finančných trhoch v podobe derivátov futures, alebo CFD kontraktov.
Vo svete sa každodenne obchoduje s rôznymi komoditami, ktoré sú oceňované pre svoju komerčnú hodnotu a spotrebiteľský dopyt. Medzi najznámejšie obchodované komodity patrí ropa, drahé kovy, drevo, poľnohospodárske produkt ako kukurica, pšenica a energetické produkty ako zemný plyn.
Komoditné trhy môžu byť volatilné a vývoj cien hlavne poľnohospodárskych komodít je závislý aj od sezónnosti. Na vývoj ich cien častokrát vplývajú aj politické, alebo ekonomické faktory.
Akékoľvek kolísanie cien komodít má priamy vplyv na výnosy z transakcií. Ako pri všetkých typoch investícií, aj komoditné fondy nesú riziko a nemusia byť vhodné pre každé portfólio.
Komoditné fondy môžu investovať aj do spoločností, ktoré tieto komodity spracúvajú.
Zhrnutie
Alternatívne investovanie Vám poskytuje výbornú príležitosť kvalitne diverzifikovať svoje portfólio, ochranu pred výrazným poklesom investičného majetku a vyšší potenciál výnosov. Môžeme to nazvať nefér výhodou oproti tradičným investíciám do akcií a dlhopisov, ktoré sa musia spoliehať na rast trhov. Inteligentní investori vedia, že vsádzať všetko na jednu kartu sa nevypláca. Ani ten najviac diverzifikovaný fond pravdepodobne neochráni Vaše portfólio pri ekonomických krízach a trhových prepadoch. Záchranným kolesom môžu byť alternatívne investície, ktoré dokážu práve takéto situácie využiť k dosiahnutiu nadštandardných výnosov. Chcete sa o alternatívnych možnostiach investovania dozvedieť viac? Kontaktujte nás.