Finančná správa vydala sporné vyhlásenie o danení výnosov z ETF fondov a následne nato vznikla v rade investorov a inštitúcií diskusná tsunami. Vlna kritiky a diskusie z odborníkmi „donútili“ ministerstvo financií prehodnotiť svoje stanovisko. [Update k článku zo dňa 27.10.2021– Zdaňovanie ETF: Zanikne časový test?] Herný token Squid Game spôsobil 1.11.2021 eufóriu, ktorú v priebehu niekoľkých minút vystriedal šok. Optimistický scenár hovorí, že platiť digitálnym eurom by sme mohli od roku 2025.
Finančná správa ustúpila ETF-károm
Rozruch, ktorý nedávno vyvolala Finančná správa na svojej webovej stránke a tým zneistila investorov utíchol. Vyhlásenie hovorilo o zrušení časového testu a nutnosti platenia daní z výnosov ETF fondov. Daňová úľava bola jednou z najväčších výhod voči tradičným podielovým fondom, pri ktorých sa časový test jedného roka neuplatňuje a investor je povinný daň zaplatiť.
Vlny kritiky poriadne rozvírila Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) a stanovisko Finančnej správy označila za vecne nesprávne a v rozpore s platným znením zákona o dani z príjmov.
Po diskusiách s odbornými organizáciami ministerstvo prehodnotilo predmetné stanovisko a sporné vyhlásenie stiahlo z internetovej stránky Finančnej správy.
ETF investori si môžu vydýchnuť, pretože „zdaňovanie“ ostáva po starom. Naďalej platí, že ak investor drží tieto finančné nástroje po dobu viac ako jedného roka, z výnosov nemusí odviesť daň.
Rezort financií vyhlásil: „Spôsob zdaňovania ETF zostáva zachovaný a zmenu v najbližšom období neplánujeme.“ Pôvodné výhlasenie z webovej stránky Finančnej správy bolo stiahnuté.
A čo podielové fondy? Aj keď investori dúfajú, že časový test, ktorý zvýhodňuje ETF investorov bude aplikovaný rovnako na podielové fondy, v platnosti aj naďalej zostáva medzi týmito investičnými nástrojmi nesúlad. Ak by sa v budúcnosti predsa len aplikovali rovnaké daňové výhody na podielové fondy, otvorí sa väčší priestor konkurencieschopnosti na investičnom poli.
Podvod menom Squid Game
V utorok 26.10. sa Squid Game token obchodoval iba za 1 cent a o niekoľko dní na to jeho cena raketovo vystrelila na viac ako 2,800 dolárov. To je nárast o 27,999,900%. Jeho hodnota ale po niekoľkých minútach narazila opäť na nulu. Môžete si pozrieť video, ktoré zachytáva prepad v priamom prenose.
Kryptomena bola inšpirovaná mimoriadne úspešným seriálom na Netflixe, ktorý nesie rovnaké meno. Seriál rozpráva príbeh po uši zadĺžených účastníkov bizardných hier, kde ide o život a víťaz odíde s poriadnym balíkom peňazí.
“Podnikavci” využili príležitosť a zviezli sa na úspechu seriálu. Kryptomena bola prvýkrat zalistovaná iba niekoľko dní pred jej kolapsom. Aj v priebehu tak krátkeho času si dokázali jej tvorcovia prilepšiť vraj o viac ako 3,3 milióna dolárov, uvádza stránka Gizmodo.
Po tom, čo kryptomena dosiahla rekordné hodnoty, jej držitelia neboli schopní predávať. Už predtým niektorí upozorňovali, že projekt má všetky znaky podvodu, ako napríklad nefunkčné učty na sociálnych sieťach, anonymný tím vývojárov a podozrivý whitepaper. Hypu okolo kryptomeny dopomohi aj mainstreamové média, čo ešte viac podporilo FOMO.
Tu ale príbeh nekončí. Aj napriek podvedeným kupujúcim, cena tokenu v priebehu posledných dní opäť rástla. Zdá sa, že naivita niektorých ľudí nepozná hranice a toto dúfam môžeme považovať iba za posledné pokusy o oživenie kryptomeny.
SQUID bol postavený na Binance Smart Chain, preto sa aj najväčšia kryptomenová burza Binance rozhodla prispieť k odhaleniu vinníkov a spustila vyšetrovanie s cieľom vystopovať ukradnuté financie investorov.
Už testujú digitálne euro
Európska centrálna banka (ECB) spustila počas októbra dvojročnú testovaciu fázu, ktorá má upresniť, ako bude európska virtuálna mena vyzerať a fungovať. Ukázalo sa, že problémov ktoré treba riešiť je mnoho.
Evolúcia platenia v podobe digitálnej meny by mala uspokojiť potreby Európanov a zároveň prispieť k prevencií pred nezákonnými činnosťami. Spustenie testovacej fázy však stále nezaručuje žiadne finálne rozhodnutie o vzniku tejto meny.
ECB ale neplánuje nahradiť súčasné peniaze. Ich digitálna podoba by bola iba doplnkom.
Do výskumu budú zahrnuté aj výsledky z predošlej 9-mesačnej testovacej fázy. Tá bola zameraná na 4 oblasti- register transakcií, súkromie, boj proti praniu špinavých peňazí a off line prístup koncových užívateľov.
Digitálna mena by mala výrazný vplyv na rýchlosť platieb. V dnešnej dobe sa peniaze dostanú na účet prijímateľa zvyčajne po 24 hodinách až niekoľkých dňoch. V prípade digitálneho eura dostáva prijímateľ svoje peniaze takmer v reálnom čase. Okrem toho, platby by prebiehali priamo medzi týmito osobami a do hry nevstupujú tretie strany ako kartové spoločnosti.
ECB priznáva, že jedným z cieľov zavedenia digitálneho eura je reakcia na výrazné zníženie hotovosti pri platbách. Hotovosť je na ústupe nielen v Európe. Podľa prieskumov americkej centrálnej banky, podiel hotovostných transakcií každým rokom klesá. V roku 2020 mala hotovosť podiel už iba na 18,6 percenta platieb a v roku 2019 zohrala hotovosť úlohu v 25,8 percentách transakcií.