Čínsky developérsky gigant Evergrande je na pokraji kolapsu. Investorom a veriteľom dlhuje miliardy. Ceny naďalej rastú a inflácia v eurozóne dosiahla 10 ročné maximum. Populárny reťazec kín AMC začne akceptovať kryptomeny ako platidlo.
Čo sa dozviete v článku?
Čínsky gigant Evergrande je na kolenách
Druhý najväčší developér v krajine sa topí v dlhoch, ktoré pravdepodobne nebude schopný splácať. Na pokraj kolapsu ho priviedli pohľadávky voči investorom vo výške 300 miliárd dolárov. Analytici varujú, že neschopnosť ich úhrady môže mať následky obrovských rozmerov siahajúce až za hranice krajiny.
“Bola by to jedna z najväčších skúšok finančného systému v krajine za posledných niekoľko rokov.” Dodal na margo problému Mark Williams, hlavný ekonóm spoločnosti Capital Economics.
Spoločnosť Evergrande je momentálne najzadĺženejší developér na svete a v posledných týždňoch už dvakrát adresoval svojim investorom, že môže prísť k nesplácaniu dlhov.
Odhady sú také, že predaj ich developérskych projektov bude v blízkej budúcnosti ešte viac klesať, čo opäť zhorší situáciu schopnosti splácať.
Banky reagovali tak, že spoločnosti odmietli poskytnúť na nedokončené projekty ďalšie pôžičky.
Cena akcií Evergrande sa v tomto roku prepadla už takmer o 80%.
Evergrande vlastní realitné projekty takmer po celej Číne. Spolu ich je približne viac ako 1300. Zamestnáva okolo 200 000 ľudí, ale nepriamo vytvára viac ako 3 milióny pracovných miest.
Akcie spoločnosti sú obchodované aj v rámci ázijských akciových indexov.
Podľa Williamsa by boli medzi prvými zasiahnutými práve banky. V sídle spoločnosti sa nedávno objavila aj skupina asi 100 investorov, ktorá požadovala splatenie pôžičiek. Výskumná firma uviedla, že v strate sú aj zahraniční investori. Ak dôjde k najhoršiemu, bude pravdepodobné, že zahraničné zainteresované strany v prípade záchrany z konečného predaja majetku uvidia buď veľmi málo, alebo nič.
Ak dôjde k neschopnosti splácania, s problémami sa budú potýkať aj dodávatelia. To povedie k problémom aj v iných odvetviach. Spoločnosť sa vraj snaží presvedčiť dodávateľov, aby ako platbu akceptovali realitný majetok.
Podľa Williamsa bude najpravdepodobnejším scenárom riadená reštrukturalizácia, v ktorej ostatní developeri prevezmú nedokončené projekty.
Williams v správe z minulého týždňa uviedol:
“Najpravdepodobnejším scenárom pre súčasnosť je najmä riadená reštrukturalizácia, v ktorej ostatní developeri prevezmú nedokončené projekty spoločnosti Evergrande, výmenou za podiel v ich bankách.“
Ďalej si myslí, že hlavnou prioritou vlády budú domácnosti, ktoré už zaplatili zálohy za nedokončené nehnuteľnosti.
Analytici sa domnievajú, že zasiahne aj vláda, pretože spoločnosť je príliš veľká a dôležitá. Dan Wang, ekonóm Hang Seng Bank verí, že zo strany vlády a centrálnej banky dôjde k určitým podporným opatreniam, ktoré sa budú snažiť Evergrande zachrániť.
Dlhová kríza Číny cez spoločnosť Evergrande môže týmto krokom spustiť ďalšie problémy. To by spomalilo hospodársky rast a znižovanie finančných strát, ako tomu bolo v minulosti.
Inflácia na 10 ročnom maxime
Zdražovanie cien v eurozóne neprestáva a inflácia sa dostala na takmer 10 ročné maximum. Index spotrebiteľských cien medziročne stúpol o tri percentá.
Eurostat, európsky štatistický úrad uviedol, že Index spotrebiteľských cien stúpol v auguste medziročne o 3%. V júli predstavoval tento nárast 2,2%. Inflácia sa dostala na hodnoty, ktoré sme naposledy zaznamenali v novembri v roku 2011.
Najväčší podiel na zvyšovaní inflácie majú ceny energií, ktoré v auguste pokorili tempo rastu na hranici 15,4%. Ceny priemyselných tovarov sa zvýšili o 2,6%, ceny alkoholu o 2% a ceny služieb o 1,1%.
Cieľom Európskej centrálnej banky (ECB) bola ročná inflácia na úrovni 2%, ktorá však už teraz bola vysoko prekonaná. Avšak jej hlavní ekonómovia ju považujú iba za prechodnú záležitosť spôsobenú dočasnými faktormi.
V celej európskej únií sa tempo rastu spotrebiteľských cien v auguste zvýšilo o 3,2% z predchádzajúcich 2,5% v júli.
Najvyššiu medziročnú infláciu vo výške 5% zaznamenalo v auguste Estónsko, Poľsko a Litva. Naopak najmenšiu zaznamenala Malta s 0,4%. Nárast inflácie na Slovensku sa zrýchlil z 2,9% v júli na 3,3% v auguste.
Kryptomeny idú do kín
Ďalší dôkaz, že kryptomeny sa stávajú mainstreamom. Populárny reťazec kín AMC oznámil, že do konca roka chce začať príjímať niektoré kryptomeny ako platidlo. Filmoví fanúšikovia budú môcť podľa všetkého platiť za lístky Bitcoinom, Ethereom, Litecoinom, alebo kryptomenou Bitcoin Cash. Oznámil to riaditeľ Adam Aron na Twitteri.
Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash sú populárne kryptomeny, ktoré môžete kúpiť takmer na každej kryptomenovej burze. Aj napriek tomu že kryptomeny ešte nedosiahli svoj plný potenciál ako platidlo, toto odvetvie má dnes hodnotu viac ako 2 bilióny dolárov a technológia blockchain, na ktorej základoch tento priemysel stojí výrazne mení a ovplyvňuje aj ďalšie odvetvia.
Jedným z problémov je stále volatilita kryptomenového trhu. Podnikom môže ich prijímanie skomplikovať cashflow. Preto je zaujímavé, že AMC sa rozhodla ich prijímať ako platidlo.