Blue-chip index DAX30 sa čoskoro rozšíri o ďalších 10 spoločností. Medzi špičku má namierené niekoľko zvučných mien. Voda ako alternatívna investícia mieša karty na finančných trhoch. Spotrebitelia strácajú chuť nakupovať, boja sa inflácie.
DAX30 končí
Nemecký blue-chip index DAX30 sa rozšíri zo súčasných 30 top spoločností na 40. Stane sa tak v druhej polovici septembra. Správu minulý týždeň uviedol operátor burzy Deutsche Boerse. O rozšírení hlavného nemeckého indexu sa uvažovalo už niekoľko rokov. Hlavným impulzom bol kolaps nemeckého giganta Wirecard. Táto spoločnosť sa dostala do indexu len dva roky predtým, ako vyhlásila platobnú neschopnosť.
Prijatie ďalších 10 spoločností do indexu bude znamenať väčšiu stabilitu a lepšiu diverzifikáciu pre investorov. Pôjde tak o najväčšiu zmenu za posledných 33 rokov histórie indexu.
Súčasťou terajšieho DAX30 sa stanú spoločnosti ako Porsche, alebo výrobca obuvi Puma. Okrem nich sa do indexu dostanú ďalší giganti nemeckého trhu ako letecká spoločnosť Airbus, alebo predajca oblečenia Zalando. Ďalšími spoločnosťami budú Siemens Healthineers, Symrise, Sartorius, Brenntag, Hellofresh a Qiagen.
Manfred Schlumberger, portfólio manažér spoločnosti Star Capital však vo zvýšenie atraktivity indexu neverí.
“Hlavným dôvodom je, že index nezahŕňa tak široké portfólio technologických a telekomunikačných spoločnosti, ako tie americké. Aj z toho dôvodu ostanú americké indexy pre investorov viac atraktívne.”
Voda ako tekuté zlato?
Sucha a rozsiahle požiare zasiahli západné pobrežie Ameriky. California vyhlásila už v apríli stav pohotovosti a minulý mesiac požiadala svojich obyvateľov aby zredukovali spotrebu pitnej vody o 15%.
V decembri minulého roka bol na trh uvedený energetický index NASDAQ Veles California Water. Tento alternatívny index pritiahol pozornosť investorov, ktorí chceli špekulovať na pohyb cien vody.
V júli zaznamenala California rapídny úpadok vody z hlavných nádrží, ktoré zásobujú celý štát a deriváty tejto komodity zaznamenali prudký nárast. Index NASDAQ Veles, ktorý reprezentuje všetky obchodné transakcie narástol o 87%.
Na svete existuje zhruba 65 investičných fondov, ktoré zahŕňajú akciové spoločnosti nejakým spôsobom spojené s vodou. Napríklad fond Invesco Global Water, ktorý sleduje firmy zaoberajúce sa čistením a konzerváciou vody narástol v tomto roku už o 22%.
Suchá a rozsiahle požiare zasahujú rôzne kúty sveta čoraz v častejších intervaloch. Aj keď tzv. vodné akcie sú stále neporovnateľné s tými technologickými, treba usúdiť, že bez ohľadu na vývoj ekonomiky, voda sa stáva nedostatkovou a preto stále viac žiadanou komoditou.
Obavy z inflácie najvyššie za 13 rokov
Americkí spotrebitelia strácajú z dôvodu obáv vysokej inflácie chuť nakupovať. Na začiatku augusta došlo k zmätku, keď index spotrebiteľskej nálady Michiganskej univerzity zastavil svoj rast. Naopak Conference Consumer Confidence dosiahla takmer post-covidové maximá. To vytvorilo veľkú divergenciu a vyvolalo otázku, ktorý ukazovateľ je vlastne pravdivý.
Odpoveďou boli nové údaje od Conference Board za mesiac august. Hodnoty sa pohybovali na číslach 113,9, čo znamenalo prepad oproti júlu zo 129,1. Nový údaj nielenže nedosiahol hodnotu konsenzuálneho odhadu 123,0, ale ani najnižšiu prognózu predajcov.
Obavy z Delta varianty a v menšej miere aj z rastúcich cien plynu a potravín viedli k menej priaznivým hodnoteniam súčasných ekonomických podmienok. Zámery konzumentov utrácať za bývanie, automobily a veľké spotrebiče síce ochladli, ale percento spotrebiteľov, ktorí sa chystajú na dovolenky stále stúpajú. Obavy z inflácie síce utlmili spotrebu, ale je ešte príliš skoro usudzovať, či tento pokles povedie k tomu, že spotrebitelia v nasledujúcich mesiacoch výrazne obmedzia výdaje.
Asi najviac znepokojujúca je skutočnosť, že zatiaľ čo trh stále zostáva v zajatí opakovaného naliehania FEDu, že inflácia je prechodná, Conference Board oznámila, že jednoročné inflačné očakávanie sa vyšplhalo zo 6,6% na 6,8%, čo je najvyššia hodnota od roku 2008.