Investovať počas recesie je dobrý nápad len vtedy, ak ste v dobrej finančnej kondícii, máte správny postoj a prístup k riziku. Neohrozujte svoje krátkodobé finančné zabezpečenie, aby ste dosiahli dlhodobý zisk.
Čo sa dozviete v článku?
Čo je recesia
Termín recesia v súvislosti s ekonomickým vývojom v krajine pomenúva nulový rast hrubého domáceho produktu (HDP) prípadne jeho pokles, ktorý trvá aspoň dva štvrťroky po sebe.
Aktuálne sa svet borí s vysokou infláciou, nedostatkom potravín, energetickou a klimatickou krízou. Ekonomické prognózy sa ukazujú byť ešte horšie, ako sa očakávalo. Pokles cítiť takmer vo všetkých sektoroch. Problémy majú krajiny na celom svete, Slovensko nevynímajúc.
Recesia však neznamená len slabý ekonomický rast. Často ju sprevádzajú aj ďalšie charakteristické črty, ako je nárast nezamestnanosti, nižší počet dostupných pracovných miest, vládne úľavy.
Nikto z nás nemá krištáľovú guľu, aby sme vedeli, čo nás čaká a ako bude oživovanie ekonomiky vyzerať. Nevieme ani predpovedať ďalšie obmedzenia v súvislosti s koronavírusom. Je teda investovanie dobrý nápad, ak smerujeme do recesie alebo je rozumnejšie vyčkať a zatiaľ si ponechať hotovosť?
Päť základných pravidiel investovania
Investori by sa mali pripraviť, že ich čaká jazda ako na horskej dráhe. Najväčšiu perspektívu rastu pre tých investorov, ktorí sa sústreďujú na dlhodobú stratégiu, ponúka akciový trh.
Diverzifikujte a rozkladajte riziko
Diverzifikácia je kľúčom pre každú investičnú stratégiu. Potrebujete mix hotovosti, fixných úrokov a akcií. Využite globálne trhy, aby ste neohrozili svoje plány prílišným sústredením sa na jednu oblasť. Poznajte dokonale svoj profil postoja k riziku. Pomôže vám nespanikáriť, pretože volatilita trhu v blízkej budúcnosti ešte zosilnie.
Investujte pravidelne
Načasovanie je základ úspechu, ale odhadnúť ten správny moment nie je jednoduché. Na trhu, kde vidíme strach investorov so zvýšenou volatilitou je to ešte zložitejšie. Riešením je pravidelnosť v investovaní peňazí. Získate tak výhodu priemerovania nákladov.
Hľadajte potenciál
Ak investujete priamo do akcií, zamerajte sa na firmy so zdravým obchodným modelom. Ideálne sú to spoločnosti, v ktorých nie je dopyt po produkte alebo službe citlivo naviazaný na ekonomický cyklus. Také sú napríklad tie, ktoré ponúkajú základné spotrebiteľské produkty. Zaujímavé sú aj sektory, ktoré budú prosperovať bez ohľadu na náladu investičného prostredia.
Využite lacné výpredaje
Neveselý ekonomický výhľad môže znamenať trvalejšiu nižšiu cenu akcií. Mohla by to byť príležitosť na nákup akcií za výhodnú cenu. Pozrite sa na spoločnosti, ktoré sú dnes podhodnotené, ale v budúcnosti budú prosperovať. Napríklad teraz majú obmedzené možnosti rozvoja podnikania, ale búrku dokážu prečkať.
Vytvorte si záchrannú sieť
Veľa investorov zvažuje investíciu do podnikových dlhopisov, kde im platia úrok za požičanie peňazí. Iní zvažujú investície do zlata, pretože jeho výkonnosť nie je viazaná na akciové trhy. Dôležité je však vedieť, že hospodársky pokles netrvá večne. Ak máte investičný horizont na minimálne 5 rokov, môžete ťažiť z oživenia trhu.
Kedy môžete bezpečne investovať počas recesie?
Hodnoty akcií počas recesie klesajú. Pre existujúce portfólio to síce nie je dobrá správa, ale ak ho necháte nedotknuté, nezabránite stratám v dôsledku recesie. Pritom nižšie hodnoty akcií ponúkajú slušný spôsob ako lacno investovať.
Máte dosť núdzových rezerv
Na bežnom účte v banke by ste mali mať dostatok peňazí na pokrytie 3-6 mesiacov životných nákladov. Ak máte peňazí viac, môžete ich investovať.
Nebudete peniaze potrebovať najmenej 5-7 rokov
Investovanie počas recesie nie je pre slabé povahy. Nakúpite za nízku cenu, no o pár dní vidíte ďalší pokles hodnoty portfólia. Dívajte sa na investovanie z dlhodobého pohľadu a nechajte ich pracovať ideálne aspoň 7 rokov.
Nekontrolujte portfólio každú chvíľu
Keď je ekonomika v zlom stave na akciovom trhu dochádza k prudkým pohybom, možno budete mať sklon denne sa prihlasovať na svoj maklérsky účet a kontrolovať, ako sa darí vášmu portfóliu. Počas recesie však platí, že čím častejšie budete kontrolovať svoje investície, tým väčšia je pravdepodobnosť, že podľahnete panike. Riskujete, že urobíte unáhlené rozhodnutia, napríklad predáte slabé akcie a obchodovanie ukončíte so stratami.
Do čoho investovať
Investovanie do indexových fondov môže byť dobrou stratégiou s recesiou alebo bez nej. Napríklad nákupom indexových fondov FTSE alebo S&P 500 staviate na dlhodobý prínos.
Mnohí investori však radšej investujú do jednotlivých akcií. Vtedy je najdôležitejšie zamerať sa na kvalitu podniku. Napríklad počas pandémie mali zdravšie podniky v silne postihnutých odvetviach výhodu, aj keď sa dostali do krízy. Tie, ktoré mali dostatočnú finančnú flexibilitu, aby prežili dlhodobý výpadok sa ukázali ako dobré investičné príležitosti.
Naopak, podniky, ktoré mali veľa dlhov v pomere k svojim aktívam, veľmi utrpeli. Podobne, spoločnostiam, ktoré majú príliš veľa peňazí viazaných v rizikových projektoch, hrozí bankrot.
Výhodné je rozhodnúť sa pre spoločnosti, ktorých podnikanie neurčuje ekonomika. Napríklad zdravotná starostlivosť sa považuje za sektor odolný voči recesii, keďže sa v ňom očakáva prílev značných investícií v nasledujúcich desaťročiach. Podobne sú na tom odvetvia ako spotrebný tovar, potraviny, výrobcovia alkoholu, kozmetika, pohrebné služby.
Do čoho neinvestovať
Recesia je dobrou školou pre špekulatívne investície. Hoci prudký pokles akcií môže lákať k ich nakúpeniu z dôvodu výhodnej ceny, faktom je, že tie spoločnosti, ktoré počas recesie skrachujú alebo ich akcie klesnú o 80 % a viac, sú z nejakého dôvodu tak veľmi lacné. Pretože nefunkčný podnik za dobrú cenu je stále len nefunkčný podnik.
To najdôležitejšie teda nie je nevyhnutne to, do čoho neinvestovať, ale skôr to, akému správaniu sa vyhnúť.
Nesnažte sa nájsť najvhodnejší čas
Pokus o načasovanie je skutočne ako veštenie. Keby ste investovali v marci 2009… Keby ste poznali čísla zajtrajšej lotérie… Nikto nevie, kedy trh spadne na dno. Investujte preto radšej do akcií a do fondov, ktoré chcete držať roky, bez ohľadu na to, kam sa bude hýbať trh.
Neriešte investovanie deň po dni
V dnešnej dobe je veľmi jednoduché začať obchodovať s akciami, máte k dispozícii množstvo užívateľsky príjemných platforiem a aplikácií s nulovými alebo nízkymi províziami. Ak sa chcete pohrať s malým množstvom peňazí, ktoré môžete prehrať, hrajte sa. Oveľa istejšou cestou k bohatstvu je však dlhodobé investovanie.
Nepredávajte len preto, že akcie klesajú
Je úplne prirodzené, že sa chceme vyhnúť nestabilnej situácii. Keď vidíme padať akciový trh, môžeme spanikáriť a byť v pokušení predať svoje portfólio, pretože môže byť ešte horšie. Nepodliehajte emóciám. Cieľom investovania je nakupovať za nízke ceny a predávať za vysoké. Panika však spôsobuje pravý opak.
V turbulentných časoch je síce pri investovaní dôležitejšie zamerať sa na špičkové spoločnosti, ale k investovaniu v recesii by ste mali pristupovať rovnakým spôsobom ako kedykoľvek inokedy. Investujte do zdravých spoločností alebo fondov a držte ich dovtedy, kým sa im darí.