Zlato sa stáva čoraz populárnejšou investíciou a jeho cena naďalej stúpa. Ak chcete dobre investovať, vyvarujte sa týchto piatich chýb.
Zlato je bezpečné aktívum, ktoré považujeme za rozumnú investičnú voľbu. Odporúčame zahrnúť ho do svojho portfólia, pretože ide o stabilnú komoditu a dobre funguje aj v obdobiach finančnej nepredvídateľnosti. Cena zlata má tendenciu rásť, keď ceny akcií klesajú.
Dá sa považovať za typ finančného poistenia, pretože uchováva hodnotu a je univerzálnou menou. Vzhľadom na stav globálnej ekonomiky funguje zlato aj ako obrana proti inflácii. Fyzické zlato tiež môže byť dobrým zaistením pre iné aktíva, napríklad počas krízy alebo kolapsov akciových trhov.
Nákup zlata však nemusí byť úplne jednoduchý a bezpečný proces. Je to investícia často poháňaná trhovým sentimentom a udalosťami globálneho rozmeru. Zlato môže byť veľmi volatilné a neprináša dividendy. Striedajú sa u neho cykly napredovania, aj dlhšie obdobia stagnácie či poklesu.
Čo sa dozviete v článku?
Investovať do mincí, prútov či tehličiek?
Pri rozhodovaní o forme investičného zlata by ste mali zvážiť viacero faktorov, najmä od koho nakúpite, ako dlho ho plánujete držať, kde ho uložíte a exit stratégiu. Ak vám ide o krátkodobú investíciu, oplatí sa kupovať flexibilnejšie, napríklad niekoľko menších prútov alebo mincí. Predať ich viete ľahko a kedykoľvek. Mali by ste však vedieť, že kúpa desiatich 100 g zlatých prútov vás vyjde drahšie ako 1 kg zlata. Výhodou nákupu mincí je, že sú menšie, teda aj cenovo dostupnejšie ako väčšina zlatých prútov.
Zberateľské alebo numizmatické mince sa zvyčajne predávajú za veľmi vysokú prémiovú cenu. Tú ovplyvňuje množstvo faktorov, ktoré poznajú skúsení numizmatici, pre väčšinu investorov sú štandardné zlaté mince jednoduchšou a bezpečnejšou investíciou.
Zlaté tehly majú rýdzosť takmer sto percent (999,9) a bývajú dostupné v štandardizovaných veľkostiach od 1 do 1000 g. Podobne ako mince, sú ľahko prenosné a likvidné.
Ako výhodne kúpiť zlato?
Samozrejme, záleží na vašej stratégii, vo všeobecnosti sa tehličky považujú za výhodnejšie než mince.
Mali by ste zvážiť, či plánujete investovať do zlatých akcií alebo fyzického zlata. K zlatým ETF alebo akciám sa pristupuje rovnako ako k tradičným akciám.
Viaceré fondy obchodované na burze alebo ETF investujú výlučne do zlata a ceny ich akcií sú naviazané na cenu zlata. Mnohé zlaté ETF sú kryté fyzickým zlatom uloženým v trezoroch, ale niektoré sa spoliehajú na futures kontrakty na sledovanie ceny zlata.
ETF sú pohodlné, pretože môžete nakupovať a predávať akcie kedykoľvek počas dňa a nemusíte riešiť, kde a ako potrebujete uložiť svoje zlato. Tým, že ich nepotrebujete uchovávať na fyzickom mieste, investovanie do nich je lacnejšie.
Treba však zvážiť aj príslušné poplatky, ktoré zvyšujú náklady na uncu. Za služby ETF budete totiž platiť bežný poplatok a možno budete musieť zaplatiť províziu za sprostredkovanie, aby ste ho kúpili. Iste, aj pri nákupe fyzického zlata by ste museli zaplatiť províziu a poplatky za jeho uloženie.
Niektoré zlaté fondy investujú do akcií ťažby zlata a nie do kovu samotného. Ceny takýchto akcií môžu byť oveľa volatilnejšie ako cena samotného zlata.
Výnosy dostanete v peňažnej hodnote a nie vo fyzickom zlate. Pre špekulatívne účely sú však lepšou voľbou ako zlaté prúty.
Aké chyby najčastejšie robia investori pri kúpe zlata?
1. Nepreskúmali zlato dostatočne
Investovanie do zlata vyžaduje solídnu stratégiu, mali by ste poznať hodnotu každého produktu na základe jeho hmotnosti a s ohľadom na kolísanie cien. Pred samotným nákupom by ste mali chápať, ako funguje nominálna hodnota a ako sa počíta pravdepodobnosť zisku. Nebuďte sklamaní, ak nedosiahnete vysoký zisk obratom. Návratnosť vyžaduje, aby ste pochopili investičné riziká a zisky. Ak neviete, kde a akým spôsobom zlato uložíte a bude o neho postarané, časom vaše zlato začne strácať svoju hodnotu.
Nepoznajú cenu
Pre investorov je mimoriadne dôležité poznať aktuálnu spotovú cenu akéhokoľvek drahého kovu, s ktorým plánujú obchodovať, či už ide o nákup alebo predaj. Existujú napríklad zlaté prúty, ktoré sa bežne predávajú za cenu vyššiu o 3 – 5 %, než je spotová cena a to ešte pri zohľadnení množstva, ktoré investor chce nakúpiť. Vysoká cena vyžaduje, aby sa hodnota zlata zdvojnásobila alebo strojnásobila, aby ste mohli dosiahnuť zisk.
Nevedia o hmotnosti
Je nevyhnutné, aby ste vedeli, ako predajcovia vážia zlato. Najbežnejšou mernou jednotkou na medzinárodnom trhu sú trójske unce. Aj spotové ceny bývajú uvádzané v trójskych unciach. Jedna trójska unca sa rovná 1, 0971 štandardnej unce – čo znamená, že trójska unca je oveľa ťažšia ako štandardná unca. V gramoch je to 31,1035 gramov.
Nerozlišujú dizajn
Každá minca má svoj vlastný jedinečný dizajn, bohatý na veľmi malé detaily, takže je veľmi ťažké vyrobiť takmer dokonalý falzifikát. Pri nákupe zlatých mincí hľadajte tieto detaily a uistite sa, že sa skutočne nachádzajú na minciach, ktoré sa chystáte kúpiť.
Nekontrolujú čistotu
Pred nákupom si vždy skontrolujte rýdzosť zlata, pretože nie všetky zlata sú rovnaké. Môžu byť buď 97 %, 98 %, 99 %, 99,10 %, 99, 99 % alebo 100 % čisté. Zlato sa dodáva v mnohých stupňoch a variantoch, preto vždy skontrolujte certifikáty, ktoré potvrdzujú jeho rýdzosť, aby ste sa uistili o jeho kvalite.
Neskontrolovali predajcu
Vždy si vyberajte obchodného partnera zodpovedne, s reputáciou a skúsenosťami. Hľadajte dôveryhodný zdroj, renomovaného predajcu a pokiaľ máte akúkoľvek pochybnosť, od obchodu odstúpte. Uistite sa, že zlato môžete fyzicky vlastniť a nezaväzujte sa k žiadnym poplatkom alebo vkladom, kým si nie ste istí, že je to legitímne a zakaždým trvajte na tom, aby ste si prezreli certifikáciu.
Ak kupujete zlaté mince, overte si ich históriu a preštudujte ako prebiehal výskum a dostupné materiály k nemu, aby ste plne porozumeli tomu, čo kupujete a aktuálnej trhovej hodnote mincí. Vyberte si zlaté tehly alebo zlaté výrobky, ktoré majú pečať originality a sériové čísla a ak si stále nie ste istí, požiadajte o stanovisko odborníka alebo si nechajte vypracovať nezávislý posudok.
Kúpili najlacnejšie zlato
Ak sa chytáte kúpiť zlato za cenu, ktorá sa javí až príliš dobrá, buďte opatrní, zrejme to nebude najlepšia investícia. Hodnota zlata, aj striebra zvyčajne neklesne pod spotovú cenu. Ak máte vo svojich aktívach vzácne kovy, môžete kedykoľvek ísť k dílerovi a predať všetko naraz a v plnej hodnote. S týmto komfortom dostupným pre každého nie je dôvod, aby niekto predával pod cenu, pokiaľ ide o zlato alebo striebro.
Legitímni predajcovia by prišli o peniaze, ak budú ponúkať položky pod cenu, zvyčajne pridajú len málo nad spotové ceny, aby pokryli náklady na razenie produktov a náklady na udržanie prevádzky.
Kúpili, keď cena stúpa
Kedy je najvhodnejší čas investovať do zlata? Vždy. Nikdy sa nestane, že ste do zlata investovali v nesprávnom období. Samozrejme, aj tu platí zákon ponuky a dopytu. Čím viac ľudí má záujem investovať do zlata, tým viac môže jeho cena stúpať.
Tiež by ste nemali podľahnúť strachu z nestability finančných trhov a nádejať sa, že investícia do zlata je najlepším východiskom, ako ochrániť svoje peniaze. Zlato má síce povesť ochrancu pred infláciou, ale to nie je dôvod, aby ste v ňom utopili veľké percento úspor. Nie je dobré nechať emócie rozhodovať, ale radšej zistiť, ako zlato zapadne do celkového portfólia. Ideálne by malo tvoriť medzi 5 až 10 %, nie viac.
Investovali do vzácnych kúskov
Nezriedka narazíte na falošných predajcov mincí, ktorí sa pokúšajú predať numizmatické mince ako investíciu. Numizmatické mince sú však určené na zbieranie, neslúžia ako investičný nástroj. Ich ceny sa stanovujú s ohľadom na množstvo faktorov, ako je vzácnosť, umelecké stvárnenie, razba, hodnota rýdzeho kovu, popularita. Ak nemilujete vzácne mince pre ich krásu a nie ste veľmi oboznámení s trhom, no chcete investovať do fyzického zlata, držte sa autentických, známych zlatých mincí.
Vzácne mince môžu byť ťažko oceniteľné a aj ťažko predajné. Okrem toho môžu niekedy stáť oveľa viac, než je ich takzvaná hodnota taveniny, čo je ich hodnota založená na hmotnosti a čistote, ak by sa mince roztavili.