Investovanie nemusí znamenať desiatky rokov čakania na zhodnotenie vašich peňazí. Krátkodobé investície môžu byť správnym riešením, pokiaľ máte voľné financie a nechcete, aby iba stáli na bankovom účte. Táto investičná metóda vám možno neprinesie veľký profit, ale vaše peniaze nebudú strácať hodnotu. Po niekoľkých mesiacoch od investície ich budete môcť opäť slobodne využívať.
Čo sa dozviete v článku?
V čom spočíva krátkodobé investovanie?
Z odborného hľadiska sa za krátkodobé investície považujú tie, ktoré netrvajú dlhšie ako 5 rokov. V praxi sa však najčastejšie krátkodobo investované financie vyberajú už po niekoľkých mesiacoch. Dôležité je, že peniaze sa dajú rýchlo vybrať v momente, keď ich práve potrebujete. Preto sa krátkodobé investície stali obľúbenou finančnou stratégiou mnohých investorov a firiem. Poskytujú výbornú príležitosť na pohodlné, jednoduché a rýchle zhodnotenie peňazí, ktoré v danom momente nie sú potrebné, ale niekedy v blízkej budúcnosti ich budete chcieť využiť.
Na to, aby sa investícia považovala za krátkodobú, mala by spĺňať dve požiadavky. V prvom rade musí byť miera likvidity čo najvyššia. Zaručuje to, že v prípade potreby sa budú dať investované financie vybrať aj neplánovane, bez príliš veľkých poplatkov alebo inej straty hodnoty. Proces výberu peňazí by mal byť taktiež pomerne hladký, bez dlhých overovaní a schvaľovaní. Druhá podmienka je už spomínaný časový horizont, v ktorom je plánované ukončenie investície (väčšinou okolo jedného roka). Je to dôležité najmä kvôli výberu konkrétneho investičného nástroja a zvažovaniu rizika, do ktorého sa môžete pustiť.
Krátkodobé vs. dlhodobé investovanie
Základným rozdielom medzi krátkodobým a dlhodobým investovaním je počiatočný zámer investora. Dlhodobá investícia je určená pre tých, ktorí hľadajú príležitosť na vyšší profit a majú istotu, že peniaze nebudú potrebovať v priebehu najbližších rokov. Táto stratégia je ideálna napríklad na budovanie finančnej rezervy na dôchodok. Vďaka tomu, že konkrétnu investíciu „necháte pracovať“ pomerne dlhý čas, nemusíte sa až tak báť vyššieho rizika volatility. Dôvodom je, že v dlhšom časovom horizonte vás krátkodobé výkyvy žiadnym zásadným spôsobom neovplyvnia. Zvyčajne sa vyrovnajú a vás bude zaujímať iba dlhodobý trend.
Krátkodobé investície sú z hľadiska zámeru a prípustného rizika opakom dlhodobých. Ich cieľom nie je zabezpečenie veľkého profitu. Dokážu vám však pomôcť napríklad s prekonávaním inflácie. Samozrejme, základom je správne odhadnutie vývoja trhu a konkrétne vami zvolených fondov alebo iných aktív. Pri ich výbere je pre krátkodobého investora dôležitejšia istota než potenciálny zisk. V takomto prípade by ste sa mali držať aktív s menšou volatilitou a stabilným vývojom ceny v smere nahor.
Ako príklad na situáciu, kedy sa vám oplatí krátkodobo investovať, si môžeme uviesť napríklad kúpu nového bytu. Povedzme, že máte v pláne sťahovať sa do iného mesta, ale ešte čakáte, kým vaše dieťa dokončí školu v blízkosti aktuálneho bydliska. Viete, že to nebude trvať viac ako rok, ale nechcete, aby vaše financie iba čakali na účte a strácali hodnotu kvôli inflácii. Peniaze na nové bývanie môžete krátkodobo investovať. Nielenže nebudú strácať hodnotu, ale je šanca, že na investícii aj zarobíte, čo povedie k tomu, že si budete môcť kúpiť napríklad o úroveň vyššie vybavenie do nového bytu.
Výhody a nevýhody
Zapáčila sa vám myšlienka krátkodobej investície, ale neviete sa rozhodnúť, či je správnym riešením aj pre vás? Prečítajte si výhody a nevýhody tejto stratégie spísané v prehľadných a stručných bodoch. Možno vám to napovie, či sa prikloniť ku krátkodobej investícii alebo hľadať iné riešenie.
Výhody
- Flexibilita – pri krátkodobých investíciách sa pracuje s aktívami, ktoré poskytujú vysokú mieru likvidity. Znamená to, že peniaze môžete vybrať bez väčších strát aj skôr, než ste pôvodne plánovali.
- Prekonávanie inflácie – ak by ste si peniaze nechali odložené na bežnom účte, postupne by strácali hodnotu kvôli inflácii. Ak ich vložíte na sporiaci účet v banke, vďaka úroku sa síce budú pomaly zhodnocovať, ale pri dnešných úrokových sadzbách bude efekt inflácie stále znateľný. Krátkodobá investícia poskytuje príležitosť na prekonanie inflácie a s trochou šťastia aj malý profit.
- Menšie riziko straty – jednou z výhod krátkodobých investícií je aj istota, ktorú dokážu investorom poskytnúť. Cieľom investora by v tomto prípade mali byť aktíva so stabilným vývojom ceny v kladnom smere. Istou formou ochrany pred veľkou stratou je aj fakt, že do krátkodobých investícií sa nezvyknú vkladať veľké sumy peňazí.
- Jednoduchosť a rýchlosť – na efekt krátkodobej investície nemusíte čakať roky, čo poskytuje priestor na určitú dávku spontánnosti. Keď sa vám na účte objavia peniaze, ktoré aktuálne nemáte ako využiť, môžete ich investovať a v prípade potreby vybrať a opäť použiť.
- Diverzifikácia príjmov – podnikanie je nevyspytateľné a trh môže priniesť rôzne nepríjemné prekvapenia. Pre prípad podobných výkyvov je dobré mať viacero zdrojov príjmu. Krátkodobé investície môžu na istý čas poslúžiť ako finančná pomoc zo zálohy.
Nevýhody
- Menší profit – s menšou volatilitou ide ruka v ruke aj nižšia šanca na profit. Od krátkodobých investícií by ste nemali očakávať veľké zárobky. Na to budete musieť zvážiť dlhodobé investovanie.
- Silný vplyv poklesu hodnoty aktíva – ak sa vám nepodarí správne odhadnúť vývoj ceny aktíva, do ktorého investujete, môže to znamenať veľkú stratu peňazí. V prípade dlhodobej investície nie je dočasný pokles hodnoty problémom. Ak ale investujete krátkodobo a cena zvoleného aktíva začne klesať, budete musieť výber peňazí odložiť na neskôr alebo sa zmierite s finančnou stratou.
- Brokerské poplatky – vzhľadom na charakter krátkodobých investícií (menšie, ale častejšie) sú nevýhodne, pokiaľ si váš broker účtuje poplatky za nákupy a predaje aktív.
- Potrebné znalosti – na to, aby boli vaše krátkodobé investície úspešné, potrebujete určitú dávku znalostí a skúseností z finančného trhu. Odhadnúť vývoj ceny aktíva v najbližších mesiacoch je pomerne zložitá úloha, ktorá si vyžaduje prehľad a schopnosť identifikovať výhodnú investičnú príležitosť. Preto je niekedy výhodné poradiť sa s odborníkom na financie.
Možnosti krátkodobého investovania
Ak sa predsa len rozhodnete, že chcete vyskúšať krátkodobé investovanie, pravdepodobne vás bude zaujímať, aké máte možnosti. Ďalej v článku nájdete prehľad najpopulárnejších krátkodobých investičných nástrojov, ktoré investori využívajú najčastejšie práve na tento účel.
Dlhopisové podielové fondy
Pokiaľ ide o pravidelné investovanie menších súm na krátke obdobie, veľká časť investorov preferuje podielové fondy. Široký výber a pomerne nízke poplatky z tejto možnosti robia asi najvýhodnejšie riešenie. Treba si však dávať pozor na výber konkrétneho aktíva. Za najmenej rizikové sa považujú dlhopisy – buď štátne alebo veľkých svetových korporácií. Do podielových fondov sa dá v poslednej dobe investovať cez banku, čo je pre mnohých najpohodlnejšia možnosť. Predtým si ale poriadne prečítajte podmienky a poplatky, ktoré si za túto službu účtujú.
ETF fondy
Táto možnosť investorovi poskytuje viac kontroly nad umiestnením financií. Cez brokera si prostredníctvom ETF fondov viete sami nastaviť portfólio a nakúpiť cenné papiere. Nevýhodou pri opakovaných menších transakciách môžu byť poplatky. Ak vám ale ide o čo najpohodlnejšie investovanie, nákup ETF fondov cez brokerskú spoločnosť je všeobecne považovaný za jednu z najlepších možností.
P2P investície
Peer-to-peer pôžičky sa v poslednej dobe pomerne rýchlo šíria svetom investovania. Ide o modernú formu investície, ktorá spája ľudí s nadbytočnými financiami s tými, ktorí práve potrebujú rýchlu pôžičku. Výhodou je, že takto môžete investovať aj len pár stoviek eur. V prípade väčších pôžičiek platforma automaticky spojí viacero investorov a splátky dlžníka sa následne aj s úrokmi vracajú každému z nich.
Bankové produkty
Teoreticky sa do kategórie krátkodobých investícií môžu zahrnúť aj niektoré bankové produkty. Napríklad, sporiace účty sa dajú považovať za jednu z možností zhodnotenia peňazí. Problémom ale je, že úrokové sadzby bývajú nižšie ako miera inflácie, takže v konečnom dôsledku je výsledný efekt z vášho hľadiska aj tak negatívny. Pre ľudí, ktorí odmietajú akékoľvek riziko je to ale stále lepšie riešenie, ako nechať financie stáť na bežnom účte.
Nebojte sa investovať
Mnohí ľudia sa stále držia myšlienky z minulosti, že investície so sebou nesú obrovské riziko a snažia sa im za každú cenu vyhnúť. Nie je to však už dávno pravda. Tým, že odkladáte svoju prvú investíciu, oberáte sa o možnosť zisku. Samozrejme, v tejto oblasti sa treba správať opatrne a zodpovedne. Keď sa na to necítite vy sami, častokrát sa oplatí najať si finančného poradcu a začať investovať, krátkodobo aj dlhodobo, podľa jeho rád. Keď sa do toho raz dostanete, krátkodobé investície sa stanú bežnou súčasťou vášho života.