Obavy z mutácií Korona vírusu zasiahli európske trhy a indexy klesali. Slováci sa zľakli pandémie a začali myslieť na zadné vrátka. Od marca šetria viac ako predtým. Aj napriek rastu cien materiálov sa môže stať, že ceny nových nehnuteľností nebudú kvôli nedostatočným platom na trhu akceptované.
Obavy z mutácií Korona vírusu zasiahli európske trhy
Európske akcie by mohli doplatiť na obavy pred nárastom prípadov koronavírusov, čo by mohlo spomaliť ekonomické oživenie. Niektorí účastníci trhu sa taktiež obávajú, že centrálne banky sprísnia menovú politiku skôr, ako by čakali na potlačenie inflácie.
Celoeurópsky index STOXX Europe 600 uzavrel na konci minulého týždňa s poklesom o 0,64%. Klesli aj hlavné európske akciové indexy. Francúzsky index CAC 40 klesol o 1,06%, taliansky index FTSE MIB skĺzol o 1,03% a nemecký index Xetra DAX oslabil o 0,94%. Britský index FTSE 100 spadol o 1,60%.
Sledujúc pohyby výnosov americkej štátnej pokladnice, klesli aj výnosy dlhopisov eurozóny. Keďže úradníci Federálneho rezervného systému USA a Európskej centrálnej banky (ECB) opätovne potvrdili názor, že inflačné tlaky sa ukážu len ako prechodné. Na výsledkoch sa podpísali hlavne obavy z rýchlo šíriaceho sa delta variantu.
Slováci sa boja pandémie, začali šetriť viac
Pandémia spôsobila väčší záujem o vytvorenie finančnej rezervy takmer vo všetkých európskych krajinách, vrátane Slovenska. Národná banka Slovenska (NBS) v Správe o finančnej stabilite uviedla, že tempo rastu vkladov začalo od októbra minulého roka stúpať. V marci sa dostalo na úroveň 9,9 percenta, čo je nárast o 2,7% oproti pretrvávajúcej výške medzi obdobím pred pandémiou až do septembra minulého roku.
Počas prvých troch mesiacov tohto roka pribudlo takmer dvakrát viac vkladov ako tomu bolo počas rovnakých období predchádzajúcich rokov. V priebehu minulého roka bol najslabším mesiacom čo sa šetrenia týka mesiac jún. V bankách pribudli vklady len na úrovni 143 miliónov eur. Pre porovnanie, počas novembra stúpli objemy o 505 miliónov eur a v decembri to bolo zvýšenie až o 579 miliónov eur.
Inštitút finančnej politiky zverejnil, že slabá spotreba začiatkom tohto roka sa odzrkadlila na 16%-nom medziročnom poklese vo výbere DPH. Oproti odhadom je to veľký prepad a štátna pokladnica prišla o desiatky miliónov eur.
“Šetrenie škodí štátu, pretože spotreba obmedzuje príliv daní do štátnej kasy.”
Pre ľudí má však šetrenie zmysel. Rezerva ich dokáže podržať v zložitých finančných situáciách a zabezpečiť im plynulé fungovanie domácností aj v horších časoch.
Ceny bytov už nemajú veľmi kam rásť
Nárast cien materiálov má prirodzene vplyv na spotrebiteľské ceny developerských projektov. Predpokladá sa však, že na konci tohto roka by sa mali ceny stabilizovať a začiatkom roka 2022 očakávame dokonca zlacňovanie. Niektoré materiály by mohli zlacnieť aj o 20-30%, vyhlásil pre TASR prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.
Kubrický, analytik Realitnej únie vyhlásil, že ceny nehnuteľností už nemajú veľký priestor na ďalší rast. Tie totiž rástli v predchádzajúcich rokoch v porovnaní s platmi podstatne dynamickejšie. Preto aj napriek rastúcim cenám materiálov, nemusia byť ceny nastavené developermi na trhu akceptované.