Záujem o kryptomeny vo svete rapídne rastie. V USA a Číne to ale zatiaľ až tak ružovo s adopciou digitálnych mien nevyzerá. Facebook zakladá fond s 50 miliónmi dolárov. Zdroje sa použijú na vývoj metaverse. V priebehu minulého týždňa akcie v Európe klesali. Dôsledkom sú obavy, že ekonomika sa dostane do obdobia nízkeho rastu a vysokej inflácie.
Kryptomeny zažívajú boom
O tom, že kryptomeny nie sú obľúbené čínskou vládou veľmi hovoriť nemusíme. Nasvedčujú tomu dlhoročné zákazy a obmedzenia, ktorými sú bežní spotrebitelia a ťažiari neustále obmedzovaní. V prijímaní kryptomien zaostáva aj najväčšia ekonomika sveta, Amerika.
Celosvetové prijímanie kryptomien vystrelilo raketovou rýchlosťou a zažíva extrémny rast. Dnes sa kryptomeny považujú za „real deal,“ čomu zodpovedá aj nárast ich prijímania oproti minulému roku o 881%.
Vo výročnom vydaní „Global Crypto Adoption Index“ spoločnosť Chainanalysis zistila, že medzi piatimi krajinami s najvyššou mierou adopcie patrí Keňa, Vietnam, India, Ukrajina a Pakistan. Spojené štáty sa prepadli zo šiesteho miesta na ôsme a Čína klesla zo štvrtého až na trináste miesto.
Najväčší boom zažívajú krajiny rozvíjajúcich sa ekonomík. Účelom rebríčku bolo poukázať na krajiny s najväčším prijatím kryptomien medzi bežnými ľudmi a zamerať sa na prípady spojené s transakciami a individuálnym sporením, namiesto zamerania sa na špekulácie a obchodovanie.
Krajiny ako Keňa a Vietnam sa umiestnili vysoko v rebríčku vďaka obrovskému počtu transakcií medzi jednotlivcami (P2P). Index ďalej uvádza, že vo veľa krajinách dochádza k znehodnocovaniu domácej meny, čo je ďalším dôvodom k masovému prijímaniu kryptomien. Ľudia v nich nachádzajú bezpečný prístav, ktorý im uchová hodnotu kapitálu.
Aj keď v krajinách ako Severná Amerika, západná Európa a východná Ázia došlo k poklesu P2P transakcií, o kryptomeny tu narastá zvýšený záujem zo strany inštitucionálnych investorov.
Postupné akceptovanie a prijímanie vo svete podporuje názory, že kryptomeny sú globálnym fenoménom, ktoré tu v nejakej forme ostanú medzi nami už stále.
Facebook pracuje na metaverse
Spoločnosť oznámila vytvorenie fondu vo výške 50 miliónov dolárov, ktorý má pomôcť pri vývoji a rozvoji metaverse. Názov fondu je Fond programu a výzkumu XR. Spoločnosť uvádza, že bude investovať do externého výskumu nasledujúce dva roky.
Facebook už predtým financoval akademický výskum spoločenského dopadu rozšírenej reality a žiadal o návrhy na VR hardware. Na svojom blogu nazývajú metaverse ako “budúca výpočtová platforma.” Zároveň tu nájdete uvedený význam slova metaverse, pod ktorým opisuje virtuálne priestory, kde budeme môcť tvoriť a skúmať spoločne s ostatnými ľudmi rôzne produkty a služby.
V tejto chvíli je najväčším programom meteverse Facebooku platforma s názvom Horizon. Momentálne existuje ako beta verzia a umožňuje ľudom usporiadať online schôdzky vo virtuálnej realite.
Európske trhy v kocke
Minulý týždeň uzatvárali európske indexy v červených číslach. Celoeurópsky index STOXX Europe 600 skončil týždeň o 2,24% nižšie. Nemecký index Xetra DAX klesol o 2,42%, francúzsky CAC 40 klesol o 1,82%, taliansky index FTSE MIB stratil 1,36% a britský index FTSE 100 zaznamenal stratu 1,36%.
Nemecká inflácia už dosiahla 29-ročné maximum 4,1%, čo prispelo k zvýšeniu výnosov európskych core dlhopisov.
Spotrebiteľské ceny v eurozóne vyskočili v auguste na medziročnej báze o 3,4%, čo predstavuje nárast o 3% v predchádzajúcom mesiaci a najvyššiu úroveň od septembra 2008. Konsenzuálne sa počítalo s odhadom zvýšenia spotrebiteľských cien o 3,3%.
Ceny tovarov dlhodobej spotreby sa zvýšili v dôsledku narušenia dodávateľského reťazca a výroby. Veľkú časť tohto nárastu predstavovali aj vyššie náklady na energiu.
Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagarde uznala, že inflácia v eurozóne môže prekročiť prognózy centrálnej banky. ECB svoje odhady na výšku inflácie v priebehu tohto roka už dvakrát zvyšovala.
Stále sa však drží oficiálnej prognózy, ktorá hovorí, že zvýšenie je iba dočasné. Neskôr na výročnom fóre centrálnej banky Lagarde vyzvala, aby sa zbytočne nereagovalo na prechodné šoky, ktoré zvyšujú infláciu v eurozóne.