Aktivity najväčšej kryptoburzy sveta Binance, za ktorej vznikom stojí čínský Kanaďan Changpeng Zhao nie sú viac vo Veľkej Británii vítané. Investori napäto čakajú na výsledkovú sezónu za druhý štvrťrok a automobilový priemysel bojuje s nedostatkom čipov, čo môže znamenať riziko vyšších cien pre spotrebiteľa.
Binance dostala vo Veľkej Británii stopku
Britská divízia najväčšej krypto burzy sveta dostala od britského regulačného úradu (FCA) stopku. Binance tak nemôže od 30 júna 2021 vykonávať na ostrovoch žiadne regulované aktivity. Podľa nariadení úradu musí kryptoburza o tomto rozhodnutí jasne a viditeľne informovať užívateľov z Veľkej Británie na svojich webových stránkach a dokonca aj v aplikácií.
Toto vyhlásenie nemalo na vývoj kryptomien a hlavne bitcoinu žiadny negatívny vplyv. Práve naopak. Krypto trh sa posledné dni nachádza v zelených číslach.
Burza Binance vznikla v roku 2017 a za tú dobu sa stihla stať najväčšou a jednou z najobľúbenejších obchodných platforiem na kryptomeny. Svojich zákazníkov si získala nízkymi poplatkami, výborným užívateľským prostredím, veľkým množstvom obchodovateľných kryptomien a neustálymi inováciami.
Investori očakávajú výsledkovú sezónu
V Spojených Štátoch sa už čoskoro rozbehne výsledková sezóna za druhý štvrťrok. Najbližšie dni sa preto na trhoch očakáva skôr opatrnosť. Z makro údajov vyplýva, že investori sa zamerali hlavne na výsledky indexov amerických akcií a taktiež na indexy ekonomickej nálady ZEW pre Nemecko a celú eurozónu. Za prvý polrok si pripísali americké akcie podľa indexu S&P500 výnos takmer 15% a európske akcie posilnili o viac ako 13%.
Pod drobnohľadom investorov sa vyskytol aj spracovateľský sektor, nemecká inflácia, nezamestnanosť, britský HDP, celková inflácia a nezamestnanosť v USA a taktiež aj v celej eurozóne.
Do výsledkovej sezóny prispeli aj spoločnosti ako Bed Bath & Beyond, General Mills, Micron Technology, Walgreens Boots Alliance, Constellation Brands, alebo McCormick & Co.
Vzhľadom k tomu, že druhý štvrťrok bol minulý rok negatívne ovplyvnený pandémiou sa očakáva, že tento rok by zahájenie výsledkovej sezóny mohlo byť sprevádzané silnou dynamikou.
Čo môže spôsobiť nedostatok čipov
Digitalizácia priemyselnej výroby a prudký rozvoj chytrých domácností vyžaduje polovodičové súčiastky aj tam, kde to predtým nebolo potrebné. Zvýšený dopyt po čipoch je z roka na rok citeľnejší aj v automobilovom priemysle. Pokiaľ však výroba nedokáže držať krok s dopytom, ich nedostatok zapríčiní obmedzenie výroby. To môže spôsobiť odstávky niektorých výrobných závodov.
Oproti iným odvetviam automobilky stále nie sú v pozícií masových odberateľov čipov. Preto hľadanie riešení po naplnení dopytu sú veľmi obtiažne. Takýto negatívny vývoj sa môže preniesť aj do spotrebiteľských cien.
Ak však komplikácie s pandémiou počas leta ustúpia a neobjavia sa nové komplikácie s mutáciami vírusu, ktoré by boli odolné voči očkovaniu, komplikácie by mohli postupne ustúpiť.
Pre automobilky ako napríklad Volkswagen sú v hre aj geopolitické faktory ovplyvnené vývojom v USA a Číne.