Kúpa investičného zlata je jedna z možností, ako môžete svoje peniaze chrániť pred negatívnym vplyvom ekonomickej krízy. Dianie vo svete za posledné obdobie prinieslo veľa otázok o finančnom zabezpečení a investovaní. Ak aj vás zaujala myšlienka nákupu tohto vzácneho kovu, máte otvorený správny článok. Chcete vedieť viac o výhodách, nevýhodách a aj rôznych spôsoboch investície do zlata? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo vás pred nákupom zlata môže zaujímať.
- Zdroj: canva.com
Čo sa dozviete v článku?
Stručná história zlata
Aby ste lepšie pochopili, prečo je dnes zlato jednou z alternatív v oblasti investovania, je dobré sa najprv pozrieť na jeho históriu. Ako asi viete, zlato sa pôvodne používalo na platenie. Rovnako ako my dnes ideme do obchodu a kúpime si potraviny za eurové mince, bolo obdobie, kedy sa za tovar platilo zlatom.
Ako prví začali zlatom platiť Egypťania. Okolo roku 3000 p.n.l. zaviedol faraón Meni do egyptskej ekonomiky zlato ako platidlo. V tej dobe ani nešlo o to, v akej forme tento kov bol (šperky, tehličky…), dôležitá bola hmotnosť. Postupne sa ale osvedčilo razenie mincí, ktoré do platenia zlatom vnieslo prehľadnejší systém. Približne od roku 560 p.n.l. sa táto forma peňazí začala šíriť aj do Európy a ďalších častí sveta.
Od platby zlatom sa postupne prechádzalo na vlastné meny štátov. Spojené štáty napríklad zaviedli tzv. bimetalický štandard, ktorý v princípe znamenal, že každý dolár v obehu reprezentoval zlato, ktoré bolo fyzicky uložené niekde v banke. Tento peňažný systém však nie je z viacerých dôvodov udržateľný. Patrí medzi ne komplikácia medzinárodného obchodu a stabilita cien závisiaca od veľa faktorov.
Z tohto dôvodu sa postupom času zlato od menových systémov oddelilo. Výsledkom je, že dnes sa priamo zlatom neplatí, no stále zohráva významnú úlohu vo svetovej ekonomike, napríklad vo forme investičného zlata.
Ako investičné zlato uchováva hodnotu?
Princíp uchovávania hodnoty zlata sa dá najlepšie pochopiť na príklade z bežného života:
Povedzme, že v roku 1999 (vznik Eura) sa stretli dvaja ľudia a spravili dohodu. Zobrali určitú sumu peňazí, jeden za ňu nakúpil zlato, druhý si ju nechal v hotovosti v eurách. Ak by sa ju rozhodli minúť v tom čase, obaja by mohli kúpiť rovnaký tovar.
Presuňme sa ale v čase do roku 2020 a uvidíme, že rozdiel medzi ich „úsporami“ je veľký. Ten so zlatom by mohol nakúpiť tovar v rovnakej hodnote ako predtým. Na druhej strane ten s hotovosťou by za svoje peniaze dostal oveľa menej. Dôvodom je, že kúpna sila mien postupne klesá. Tento jav je spôsobený napríklad infláciou. Ako môžete vidieť na grafe nižšie, hodnota eura v porovnaní so zlatom klesla od roku 1999 do 2020 o 85%.
- Zdroj: openiazoch.zoznam.sk
Práve toto je dôvod, prečo sa zlato považuje za výhodnú voľbu pre diverzifikáciu vášho investičného portfólia. Neposkytne síce veľký profit, no z dlhodobého hľadiska sa kúpou investičného zlata môžete do určitej miery chrániť pred infláciou a stratou kúpnej sily mien, ako je napríklad euro.
Treba tu podotknúť aj fakt, že investičné zlato nie je ideálnou voľbou, pokiaľ je vašim cieľom zarobiť si napríklad na dôchodok. Na tento účel je vhodné zvoliť iné investičné stratégie, ktoré dokážu z dlhodobého hľadiska priniesť oveľa väčší výnos.
- Zdroj: canva.com
Alokované vs. nealokované zlato
Pri kúpe zlata si musíte najprv vybrať, či chcete investovať do alokovaného alebo nealokovaného zlata. Rozdiel spočíva v tom, akým spôsobom budete zlato po jeho zakúpení vlastniť.
Pri nealokovanom zlate si ho nekupujete vo fyzickej podobe. Vaša investícia bude riešená formou potvrdenia o tom, že ste zaplatili za určité množstvo zlata a máte naňho nárok. Je to pohodlnejšia a častejšie využívaná alternatíva, no prináša určité riziká. Pri kúpe nealokovaného zlata väčšinou platíte za zlato, ktoré je uložené v niektorej banke. Z právneho hľadiska sa stanete vkladateľom, banka vám vaše zlato dlží, ale ostáva jeho vlastníkom. Môže ho preto zaradiť do vlastnej rezervy likvidity a v prípade krízy ním vyplatí svoje záväzky voči svojim klientom.
Výhody nealokovaného zlata:
- z hľadiska investora lacnejší spôsob investície
- netreba platiť za dopravu zlata
- nemusíte riešiť bezpečné uschovanie zlata
V prípade kúpy alokovaného zlata si ho kupujete fyzicky, teda vám bude priamo doručené. Dá sa povedať, že je to z hľadiska investorov bezpečnejšia, ale drahšia možnosť. V tomto prípade musíte na vlastné náklady riešiť uloženie zlata v bezpečnom trezore.
Výhody alokovaného zlata:
- ste priamym vlastníkom zlata, za ktoré zaplatíte
- hodnota vašej investície nezávisí od úspešnosti banky
- v prípade krízy máte istotu, že vaše zlato ostane vo vašich rukách
- Zdroj: canva.com
Možnosti investície do zlata
Ak sa rozhodnete, že chcete investovať do zlata, prichádza otázka: „Akým spôsobom?“ Možností je niekoľko a voľba bude závisieť napríklad od toho, čo od tejto investície očakávate alebo koľko plánujete investovať.
Nákup fyzického zlata
Táto možnosť patrí do kategórie alokovaného zlata. Platí, že to, za čo si zaplatíte, reálne dostanete a môžete uskladniť podľa vlastného uváženia. Výška investície je v podstate ľubovoľná, lebo zlaté tehličky (prípadne mince) sa podľa hmotnosti pohybujú v cenovom rozpätí od niekoľkých desiatok po tisícky eur.
Zlaté certifikáty
V tomto prípade sa dá jednoznačne hovoriť o investícii do nealokovaného zlata. Samotný kov sa nachádza v trezore nejakej banky alebo inej spoločnosti podnikajúcej v tejto oblasti, a vy dostanete iba potvrdenie o platbe za určité množstvo zlata. Ako ste sa mohli dočítať vyššie, táto forma investície je rizikovejšia, najmä ak príde kríza. Vy ako investor nie ste priamym vlastníkom zlata.
Spoločnosti pracujúce so zlatom
Aj kúpa akcií spoločností pracujúcich so zlatom sa považuje za istú formu investície do zlata. Ide o spoločnosti, ktoré sa venujú napríklad ťažbe zlata. Táto možnosť je charakteristická vysokou volatilitou, takže musíte byť pripravení na vyššie riziko.
ETF fondy viazané na zlato
Investícia do fondov sa stala obľúbenou hlavne medzi menšími investormi, ktorí nevyhľadávajú rýchly výnos. ETF fondy viazané na zlato poskytujú pomerne vysokú likviditu a vaše investície diverzifikujú. Väčšinou sa teda oplatia viac, než napríklad investícia do akcií jednej spoločnosti. Nevýhodou je, že tieto fondy si často pýtajú poplatky za vklady. Na druhej strane, pre malého investora to môže byť výhodnejšie, než platiť za trezor a zabezpečenie.
Kedy investovať do zlata?
Keď si vyberiete spôsob, ktorým chcete investovať do zlata, ostáva už len vyriešiť načasovanie. Aktuálna cena zlata je na úrovni 48.40€ za jeden gram kovu. Samozrejme, v deň, keď čítate tento článok, bola cena zlata ráno pravdepodobne iná a večer bude zase iná. Jednoducho jeho hodnota sa neustále mení, a preto ak chcete investovať, musíte ju pravidelne kontrolovať.
Vo všeobecnosti platí, že cena zlata má tendenciu rásť, keď sa ekonomické podmienky zhoršujú. Nie je preto vhodné jeho kúpu odkladať na obdobie krízy. Počas nej je ideálne už mať zlato nakúpené. Pred investíciou je teda dobrý nápad istý čas sledovať, ako sa darí globálnej ekonomike, a či náhodou v blízkej dobe nehrozia nejaké vážnejšie komplikácie.
Kde kúpiť investičné zlato na Slovensku?
Samozrejme, pokiaľ sa zaujímate primárne o nealokované zlato, najpohodlnejšie bude investovať cez internet. Z hľadiska nákupu certifikátov, akcií spoločností zameraných na ťažbu alebo investície do ETF fondov vám iné krajiny dokážu poskytnúť oveľa viac možností. Ak ale chcete kúpiť investičné zlato v podobe mincí, tehličiek alebo inej fyzickej forme, môžete tak urobiť aj v rámci Slovenska.
Mincovňa Kremnica založená v roku 1328 má bohaté skúsenosti v oblasti výroby rôznych minciarskych produktov. V ich ponuke nájdete aj široký výber investičných mincí a tehličiek. Kúpou zlata na Slovensku ušetríte za dopravu a podporíte slovenskú mincovňu s takmer 700-ročnou históriou v tomto remesle.
- Zdroj: canva.com
Investičné zlato a daň z pridanej hodnoty
Investičné zlato je pre investorov lákavou voľbou aj preto, že pri jeho nákupe neplatíte daň z pridanej hodnoty. Toto pravidlo sa vzťahuje na výrobky zo zlata, ktoré sú presne určené zákonom. Konkrétne ide o:
- zlaté prúty alebo tehly s rýdzosťou 995 tisícin a viac
- zlaté mince razené po roku 1800 s rýdzosťou 900 tisícin a viac, ktoré boli zákonným platidlom v krajine pôvodu a nepredávajú sa za viac ako 180% hodnoty zlata obsiahnutého v danej minci
Zhrnutie
Ak teda hľadáte spôsob, ako diverzifikovať vaše investičné portfólio, zlato je dobrá voľba. Veľké výnosy z tejto investície nečakajte, ale ak chcete ochrániť hodnotu vášho majetku pred infláciou, rozhodne ste na správnej ceste. Nielenže budete mať rezervu pre prípad krízy, budete mať aj dobrý pocit z toho, že doma v trezore máte pravé zlaté tehličky.
Páčil sa vám článok? Prečítajte si ešte jeden.