Prvý polrok roku 2023 bol na prvý pohľad veľmi dobrý pre akcie. STOXX Europe 600 vzrástol o 8.73 %, DAX o 15,98% S&P500 o 15,91% a Nasdaq 100 dokonca o 38,75%.
Kvôli tomuto rastu sme sa tak opäť dostali do býčieho trhu a to aj napriek stále vysokej inflácií, rastúcim úrokovým sadzbám, krachom veľkých a významných bánk v USA a v EU alebo vojny na Ukrajine.
Riziká sa zdali a stále zdajú veľmi vysoké, no aj napriek tomu akcie výrazne rastú.
Hlavným dôvodom je to, že akciový trh sa vždy pozerá do budúcnosti a to o 1 až 2 roky. V tomto čase si trh zrejme myslí, že inflácia už bude pod kontrolou, sadzby pôjdu už len dole a možno aj konflikt na Ukrajine sa aspoň z časti upokojí.
Čo sa dozviete v článku?
USA
V júni akciové trhy v USA vzrástli o 5.8 % a dlhopisy poklesli o 1.61 %. Za výrazným rastom akciových trhov stál najmä technologický sektor. Ten má v indexe najväčšie zastúpenie a je hlavne vysoko koncentrovaný. Práve tieto spoločnosti dokázali svojim rastom posunúť nahor ceny celého indexu. Trh očakáva, že nová technológia umelej inteligencie, by mohla týmto technologickým spoločnostiam dopomôcť v raste tržieb ale aj v poklese nákladov. Naopak ceny dlhopisov poklesli kvôli zvýšeným očakávaniam rastu úrokových sadzieb.
Predseda Fedu Jerome Powell zdôraznil, že veľká väčšina centrálnych bánk očakáva do konca roka dve alebo viac zvýšení sadzieb. Od začiatku minulého roka Fed zvýšil základnú úrokovú sadzbu o 5 % a hoci účinky sprísnenia politiky na dopyt možno pozorovať v sektoroch ekonomiky, ktoré sú najviac citlivé na úrokové sadzby, najmä v sektore bývania a investícií, potrvá určitý čas, kým sa naplno prejavia účinky menovej reštrikcie, najmä na infláciu.
V 1. štvrťroku 2023 vzrástlo HDP USA v anualizovanom vyjadrení o 2 %. Inflácia sa v máji 2023 znížila na 4 %, čo je najnižšia hodnota od marca 2021, a to v dôsledku poklesu cien energií.
Európa
V júni akciové trhy v EU poklesli o 2.25 % a futures na európske dlhopisy poklesli o 1.59 %. Pozitívny sentiment z USA sa nepodarilo preniesť do EU. Je to najmä preto, že rástol najmä technologický sektor, ktorý v EU nemá také dominantné postavenie ako v USA. Taktiež trhom nepomáha stále zvýšená inflácia a postupný rast úrokových sadzieb.
ECB rozhodla o zvýšení úrokových sadzieb o 0.25 %. Hlavná úroková sadzba by sa tak mala dostať už na 4.5 %. ECB taktiež ďalej znižuje svoju bilanciu tým, že nereinvestuje istinu z dlhopisov z programu PEPP. Bilancia aktuálne klesá tempom 15 miliárd EUR mesačne, čo je výrazne pomalšie než v prípade Fedu.
Miera inflácie eurozóne v júni 2023 poklesla na 5.5 % a mierne zaostala za trhovými očakávaniami. Inflácia klesá vo väčšine krajín eurozóny. Nezamestnanosť v eurozóne zostala v máji 2023 rekordne nízka na úrovni 6.5 %. Najnovší údaj predstavoval pokles oproti minuloročnej miere 6.7 % a poukázal na silnú avšak napätú situáciu na trhu práce. Spomedzi najväčších ekonomík eurozóny bola najnižšia miera nezamestnanosti zaznamenaná v Nemecku (2.9 %), zatiaľ čo najvyššia v Španielsku (12.7 %), Taliansku (7.6 %) a Francúzsku (7 %).
Ázia a rozvíjajúce sa trhy
Akciový trh v Číne v júni poklesol o 0.08 % a ceny 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástli o 0.25 % . Čínskemu trhu nepomáhajú ani stimuly zo strany vlády a centrálnej banky. Zdá sa, že dôvera investorov v čínsky trh sa stále neobnovila a preferujú skôr trhy, do ktorých vláda tak výrazne nezasahuje.
Čínska ľudová banka (PBoC) pri júnovej fixácii prvýkrát od augusta 2022 znížila dve kľúčové úverové sadzby, keďže úrady sa snažia podporiť rast. Jednoročná hlavná úroková sadzba (LPR), ktorá je strednodobou úverovou sadzbou používanou na úvery podnikom a domácnostiam, bola znížená o 0.1 %, zatiaľ čo päťročná sadzba, referenčná sadzba pre hypotéky, bola v súlade s očakávaniami trhu znížená tiež o 0.1 %.
Ročná miera inflácie v Číne sa v máji 2023 zvýšila na 0.2 %. Jadrové spotrebiteľské ceny, bez volatilných cien potravín a energií, medziročne vzrástli o 0.6 %. Čína ako jedna z mála veľkých ekonomík nebojuje s problémom vysokej inflácie. Tá je natoľko nízka, že by sa mohla dokonca dostať do pásma deflácie. Centrálna banka tak znižovaním sadzieb nebojuje len proti nízkemu ekonomickému rastu, ale aj proti možnej deflácií.
Crypto
Bitcoin voči EUR v júni vzrástol o 9.56 % a uzavrel tak na najvyššej hodnote od júna 2022. Išlo o turbulentný mesiac, nakoľko SEC podal žalobu na jedny z najväčších kryptomien Binance a Coinbase. Utrpeli najmä kryptomeny, ktoré SEC v liste spomenul a označil ich ako akcie. Neskôr sa však sentiment na trhu zlepšil aj vďaka správam, že veľké finančné inštitúcie a banky prejavujú naďalej zvýšený záujem o tento sektor.
BlackRock, najväčší správca aktív na svete, podal žiadosť o vytvorenie vôbec prvého spotového bitcoinového ETF v USA. Taktiež spoločnosť Fidelity aktívne sleduje vývoj v oblasti kryptomien od roku 2014. Vďaka tomu, že veľké mená ako BlackRock a Fidelity a mnoho ďalších významných hráčov v sektore financií verejne prezentujú záujem o tento sektor, investori začínajú byť znovu optimistický.
SEC podal žalobu na burzu Binance a jej zakladateľa Changpenga Zhaoa, pričom ich obvinila z 13 prípadov porušenia zákona o cenných papieroch. Obvinenia zahŕňajú tvrdenia, že Zhao a Binance predávali neregulované cenné papiere zákazníkom v USA a nezákonne miešali finančné prostriedky zákazníkov s finančnými prostriedkami spoločnosti. Neskôr SEC podal ďalšiu žalobu aj na Coinbase.
zdroj: salus populi