Taliban má problém. Ekonomika Afganistanu je zdevastovaná a zahraničná pomoc utiahla kohútiky. MicroStrategy nakúpila v súčasnom kvartáli už 3907 bitcoinov za priemernú cenu vo výške 45,294 dolárov za jeden bitcoin. Od septembra môže dôjsť k 10% prepadu na akciovom trhu, varuje hlavný stratég Citi. Prečo môže mať pravdu?
Taliban má problém
Islamistické hnutie Taliban v priebehu niekoľkých týždňov obsadilo takmer celý Afganistan a to spôsobilo otrasy v politickom svete. Po opustení územia americkou armádou, sa afgánske ozbrojené sily vzdali krajiny bez jediného výstrelu. Aj napriek tomu, že Američania počas dvoch dekád napumpovali do afgánskej armády miliardy dolárov, dvadsaťročná vojenská prítomnosť Spojených štátov sa skončila fiaskom.
Taliban aj tak čakajú ťažké časy. Musí sa vyrovnať s obrovským výpadkom príjmov. Predošlá afgánska vláda bola závislá od zahraničnej pomoci. Takmer 75 percent výdavkov štátneho rozpočtu bolo pokrývaných so zahraničných zdrojov. Podľa údajov Svetovej banky, 30-miliónová krajina mala ekonomickú podporou v objeme štyroch miliárd amerických dolárov ročne.
Svetová banka ale finančnú pomoc pre Afganistan zastavila. Od roku 2002 vyčlenila viac ako 5,3 miliardy dolárov na projekty obnovy v Afganistane a po prevzatí moci Talibanom je tomu už koniec.
Administratíva amerického prezidenta zároveň zmrazila majetok afganskej centrálnej banky v USA. Banka má rezervy vo výške zhruba 9 miliárd dolárov, pričom väčšina z nich je uschovaná v Spojených štátoch.
Taliban vo veľmi krátkom čase vyhlásil vznik Islamského emirátu Afganistan. Extrémistická organizácia, ktorej predošlá vláda v rokoch 1996 až 2001 čelila početným obvineniam z podpory terorizmu a porušovania ľudských práv, sa aj napriek nesúhlasu západných krajín vrátila k moci. V súčasnosti ju čaká doteraz najväčšia výzva – samotné vládnutie.
Desaťročia ozbrojených konfliktov, ktoré siahajú do čias sovietskej invázie z roku 1979, znemožnili hospodársky rozvoj a znechutili zahraničných investorov. Afganistan vnímajú ako štát, kde akákoľvek investícia znamená veľké riziko spojené s neistou politickou situáciou a všadeprítomnou korupciou.
MicroStrategy kúpila 3907 bitcoinov
MicroStrategy nakúpila v súčasnom kvartáli už 3907 bitcoinov za priemernú cenu vo výške 45,294 dolárov za jeden bitcoin. Udialo sa tak dva mesiace potom, čo spoločnosť oznámila, že nakúpila 13,005 bitcoinov za celkom 489 miliónov dolárov z výnosov z vôbec prvého krypto dlhopisu.
Vo formulári 8K, ktorý bol zverejnený v posledných dňoch na stránkach SEC, spoločnosť oznámila, že počas tretieho štvrťroku tohto roku nakúpila približne 3,907 bitcoinov v hodnote 177 miliónov dolárov.
Spoločnosť má v držbe už približne 108,992 bitcoinov, na ktorých kúpu vynaložili spolu 2,918 miliardy dolárov s priemernou kúpnou cenou 26,769 dolára za bitcoin. Ich celková hodnota sa dnes pohybuje na úrovni 5,3 miliardy dolárov. MicroStrategy pripomenula, že bude pokračovať v predaji akcií a naďalej bude nakupovať bitcoiny.
Čaká nás v septembri prepad?
Prudko rastúci akciový trh začína medzi obchodníkmi z Wall Street zanechávať obavy. Aj večný optimista a hlavný stratég Citigroup, Tobias Levkovich, začína varovať pred možnými problémami.
Už niekoľko mesiacov je presvedčený, že súčasná situácia na trhoch nie je udržateľná. Myslí si ,že korekcia by mohla prísť už v septembri a to na základe nasledujúcich štyroch faktorov:
– Diskusia Federálneho rezervného systému o tlmení kvantitatívneho uvoľňovania
– Rastúca inflácia
– Tlak na ziskové marže
– Zvyšovanie korporátnych daní
Pokiaľ má pravdu, investorov to bude nasledujúce mesiace bolieť.
Vyhlásil: “Dosiahnutie nových maxim, ktoré okamžite vedú k ďalším novým maximám znamená, že trhy nikdy nekorigujú. To nedáva žiadny zmysel.”
V dopise pre klientov Citi sa vyjadril, že spoločnosť bude v krátkodobom horizonte zachovávať opatrný pohľad na trhy. Drží sa svojho cieľa pre S&P500 na úrovni 4,000 bodov na konci roka. Pri súčasných hodnotách by to predstavovalo pokles o viac ako 10%.
Levkovicha znepokojuje nákup štatnych dlhopisov vo veľkých objemoch, na ktoré sú používané nové peniaze. FED sa najskôr zaviazal udržiavať úrokové sadzby na úrovni blízko 0% až do roku 2024. Ale vzhľadom k hrozbe vyššej inflacie sa pozorovatelia začali pripravovať na zvyšovanie úrokových sadzieb už od budúceho roka.
Nezáväzne od vyjadrení Levkovicha je tu ďalší varovný signál pre súčasnú trhovú situáciu. Rekordné počty nových emisií nechali v prachu aj dot-com bublinu.
Dnešné trhové podmienky keď sú peniaze ľahko dostupné, výnosy dlhopisov nízke a Wall Street nakupuje všetko pod Slnkom sú ideálnou dobou na zintenzívnenie emisií akcií. V skutočnosti už tieto hodnoty prekonali úroveň Dot-com a dosiahli rekordné hodnoty.
Emisie akcií dosiahli v roku 2021 nový rekord, čím bolo prekonané posledné maximum dosiahnuté v období pred vznikom technologickej bubliny.“
Záplava emisií by mohla vyústiť k nadmernej ponuke, ktorá môže utopiť býči trh.