Investori sú plní očakávania, že na newyorskej burze NYSE sa začne čochvíľa obchodovať bitcoin etf. Celý kryptopriemysel tak dosiahne v USA ďalší významný miľník. Wall Street už COVID nezaujíma. Pandémia viac nepatrí medzi top 3 trhové riziká. Šéf FEDu konečne priznal, že inflácia nie je dočasná a zhoršuje sa.
Prichádza bitcoin etf
Komisia pre cenné papiere a burzy do piatku formálne neschválila vytvorenie bitcoinového futures ETF. Oznámenie spoločnosti ProShares však naznačuje, že v tejto chvíli je nepravdepodobné, aby agentúra kótovanie zablokovala. NYSE Arca v piatok svoj súhlas s kótovaním potvrdila. To znamená, že burza umožní investorom obchodovať s fondmi aj bez zásahu SEC tak, ako to umožňuje federálny zákon.
Podľa neoficiálnej správy SEC upresnila, že ak nedojde k sťažnosti regulátora, ETF by sa mohlo začať obchodovať už budúci týždeň. Spoločnosť ProShares však k presnému dátumu zatiaľ oficiálne stanovisko nezaujala.
Fond ProShares Bitcoin Strategy ETF by sa mal obchodovať pod tickerom “BITO.”
Zástancovia kryptomien sa už niekoľko rokov usilujú, aby regulátor schválil ETF súvisiace s bitcoinom. Týmto krokom sa predpokladá príchod novej vlny investorov do digitálnych aktív.
Je možné, že práve situácia okolo bitcoinového etf podporila nárast jeho ceny. Tá sa v piatok obchodovala nad úrovňou 61,000 dolárov.
Pre krypto investorov bude schválenie etf iba čiastočným víťazstvom, pretože vyhliadky na podobný fond sledujúci cenu bitcoinu na spotovom trhu ostávajú zatiaľ nejasné.
Covid už nie je na Wall Street prioritou
Strach z pandémie Korona vírusu medzi investormi je oficiálne na konci. Podľa posledného mesačného prieskumu, ktorý urobila Deutsche bank medzi 600 účastníkmi na svetových trhoch, sa od júla po prvýkrát stalo, že Covid-19 nie je vnímaný ako jedno z najväčších trhových rizík. V prvej trojke sa tentokrát objavili:
Vyššia inflácia a výnosy z dlhopisov.
Chybná politika centrálnych bánk.
Veľmi krátke, alebo žiadne trvanie silného ekonomického rastu (recesia).
Obavy z nových variantov Korona vírusu, ktoré boli predtým vnímané ako trhové riziko číslo jedna, sa prepadli až na štvrté miesto.
Ďalšia otázka spojená s prieskumom Deutsche Bank smerovala k predpokladanému vývoju trhu. Na otázku, či si myslia, že do konca roka dôjde ku korekcii odpovedalo záporne iba 29% opýtaných. Až 63% očakáva pokles v rozmedzí 5-10% a 8% očakáva pokles väčší ako 10%.
Najpravdepodobnejším katalyzátorom nadchádzajúcej korekcie budú vyššie sadzby. Celých 84% opýtaných respondentov očakáva, že to spôsobí budúci pohyb 10 ročných amerických dlhopisov o 25 bázických bodov.
Šéf FEDu to priznal
Prezident federálnej rezervnej banky v Atlante Raphael Bostic sa konečne odpútal od falošného naratívu, ktorí vytvorili jeho kolegovia z FEDu, o tom, že inflácia je iba dočasná. Počas virtuálneho prejavu na Petersonovom inštitúte medzinárodnej ekonomiky povedal, že cenové skoky spôsobené narušením dodávateľských reťazcov budú pravdepodobne pretrvávať, tj. nie sú prechodné a zdá sa, že sa rozširujú do širších oblastí ekonomiky.
“Je stále jasnejšie, že hlavné rysy tejto epizódy, ktoré oživili cenové tlaky, hlavne kvôli narušeniu dodávateľských reťazcov, nebudú mať krátke trvanie. Údaje z mnoho zdrojov ukazujú, že budú trvať dlhšie, ako sa väčšina domnievala.” Takto sa Bostic vyjadril v priebehu svojej prezentácie.
Powell aj napriek tomu trvá na tom, že rast inflácie je “prechodný,” pričom projekcia zo zasadania FEDu, na ktorej sa stanovili sadzby predpovedala medziročnú mieru inflácie vo výške 4,2%, čo je nárast z júlových 3,4%. Cieľom budúceho roka je jej ochladenie na 2,2%.
Bostic s týmto názorom nesúhlasil.
“Miery dlhodobejších inflačných očakávaní stúpajú a mnohé z nich dosahujú úrovne, ktoré sme tu nemali posledných 10 rokov.”
Reálne nebezpečenstvo spočíva v tom, že čím ďalej bude obmedzená ponuka a s ňou spojené cenové tlaky, tým pravdepodobnejšie sa budú formovať očakávania spotrebiteľov a podnikateľov na vývoj cien a miezd.